نوکیا برای گسترش تکنولوژی TDD-LTE به ایران می‌آید

نوکیا برای گسترش تکنولوژی TDD-LTE به ایران می‌آید

شرکت نوکیا با امضای قرارداد همکاری با کنسرسیوم دارنده فرکانس TDD-LTE برای گسترش این فناوری به ایران می‌آید. 

ماه پیش در مزایده‌ای برای باندهای مختلف TDD-LTE (از جمله ۲۳۰۰ و ۲۶۰۰ مگاهرتز)، کنسرسیومی متشکل از اپراتورهای اینترنتی برنده‌ی باند ۲۶۰۰ مگاهرتزی تشکیل شد.

این کنسرسیوم برای ارائه با کیفیت خدمات TDD-LTE سعی در مذاکره و انتخاب یک شریک خارجی داشت که از این میان شرکت نوکیا برای این کار برگزیده شد و در حاشیه سفر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران به فنلاند قراردادی در این زمینه با شرکت فنلاندی نوکیا به امضاء رسید.

در مراسمی با حضور وزیران ارتباطات ایران و فنلاند، مدیرعامل نوکیا و رئیس هیات مدیره شرکت شاتل (به نمایندگی از کنسرسیوم دارندگان فرکانسTDD-LTE)، تفاهم‌نامه‌ی همکاری با شرکت فنلاندی نوکیا برای توسعه‌ی فناوری TDD-LTE در کشور به امضاء رسید.

به گفته‌ی محمد حسن شانه ساز زاده، رئیس هیات مدیره شاتل، قرار است براساس این تفاهم‌نامه از دانش فنی و راهکارهای نوکیا برای ارائه سرویس TDD-LTE در کشور استفاده شود.  

شرکت نوکیا با داشتن ۱۱۴ هزار نیرویی انسانی و درآمد سالانه ۲۷ میلیارد یورویی یکی از مطرح‌ترین شرکت‌های دارنده دانش فنی در زمینه شبکه‌های تلفن همراه است.

حدود یک ماه پیش کنسرسیومی که عمده سهام آن در اختیار شرکت‌های شاتل، های‌وب، پیشگامان کویر یزد و آسیا‌تک بود، توانستند برنده مزایده دریافت فرکانس TDD-LTE از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شوند.

فناوری TDD-LTE یکی از فناوری‌های استفاده شده در بستر نسل چهارم تلفن همراه (4G) است که در بستر این فناوری با استفاده از مودم‌ها و موبایل‌های مخصوص با باند فرکانسی مشخص، اتصال به اینترنت را با سرعت بالا ارائه داد.

این فناوری بیشتر برای خدمات اینترنت ثابت به‌کار می‌رود و از آن در برقراری تماس استفاده نمی‌شود. TDD-LTEسیم‌کارت خاص خود را دارد.

در مزایده اخیر رگولاتوری، به غیر از این کنسرسیوم، کنسرسیوم دیگری توانست باند ۲۳۰۰ مگاهرتز را برای ارائه خدمات از آن خود کند.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی چهار باند ۲۱۰۰، ۲۳۰۰، ۲۶۰۰ و ۳۵۰۰ مگاهرتز را برای ارائه خدمات فناوری TDD-LTE در نظر گرفته است که باند ۲۳۰۰ و ۲۶۰۰ از طریق مزایده واگذار شد و باند ۳۵۰۰ در اختیار ایرانسل و مبین‌نت قرار گرفت.

هم اکنون ایرانسل خدمات اینترنت TDD-LTE را در بیش از ۲۵ شهر ارائه می‌دهد که آخرین شهر اضافه شده به این فناوری در ایرانسل شهر کرج بود.

براساس برنامه کنسرسیوم یاد شده، خدمات بر بستر این شبکه جدید تا ۶ ماه آینده در شهرهای بزرگ کشور و به صورت عمومی در اختیار کاربران نهایی قرار خواهد گرفت.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده