رابط کاربری سامسونگ

آموزش پاک كردن حافظه پنهان (کش) سامسونگ

چهارشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۰مطالعه 6 دقیقه
پاک کردن حافظه پنهان گوشی سامسونگ یا کش برنامه‌ای خاص در این گوشی‌ها با آزاد‌سازی فضای ذخیره‌سازی به عملکرد سریع‌تر گوشی کمک می‌کند.
تبلیغات

اگر عملکرد گوشی سامسونگ شما کند شده یا در اجرای برنامه‌ای با مشکل روبه‌رو شده‌اید، بهتر است قبل از هر اقدامی ابتدا کشِ آن برنامه یا حافظه پنهان کل گوشی را پاک کنید. گوشی‌های سامسونگ برای ذخیره اطلاعات یا فایل‌های موقت برنامه‌ها از حافظه‌ی پنهان یا همان کش استفاده می‌کنند. در ادامه با زومیت همراه باشید تا با اهمیت پاک کردن کش و نحوه‌‌ی پاک کردن آن به صورت کلی یا برنامه به برنامه بیشتر آشنا شوید.

اهمیت پاک كردن حافظه پنهان سامسونگ

حافظه پنهان گوشی سامسونگ پر از داده‌های موقتی است که توسط برنامه‌ها استفاده می‌شوند. این کش به سریع‌تر اجرا شدن برنامه‌ها کمک کرده و اطلاعات مورد نیازِ آن‌ها را برای انجام وظایف پیگیری می‌کند.

با‌‌این‌وجود گاهی ممکن است به مرور زمان حجم این حافظه‌ی پنهان بزرگ شده و بخشی از فضای ذخیره‌سازی را اشغال کند، یا اینکه اطلاعات ذخیره شده خراب شوند و مشکلاتی مانند کندی عملکرد گوشی یا هنگ کردن برنامه‌ای را ایجاد کنند. درچنین شرایطی برای بهبود عملکرد گوشی و بالا بردن سرعت اجرای برنامه‌ها دو راه پیشِ رو دارید:

  • کل حافظه پنهان گلکسی خود را پاک کنید. (مناسب برای بازیابی فضای ذخیره‌سازی)
  • حافظه‌ی پنهان برنامه‌ای خاص را پاک کنید. (مناسب برای عیب‌یابی اجرای آن برنامه)

در هر صورت، خیالتان از بابت داده‌ها و اطلاعات مهمی که دارید، راحت باشد؛ پاک کردن کش داده‌های مهم را حذف نمی‌کند و تنها فایل‌ها و داده‌های موقت را دور می‌اندازد.

نحوه پاک کردن کش کلی گوشی سامسونگ

ابتدا از بخش تنظیمات گوشی به منوی باتری و مراقبت از دستگاه (Battery and device care) بروید. در این بخش روی حافظه (Memory) ضربه بزنید و حالا پاک کنید (Clean now) را انتخاب کنید.

انتخاب Device care
انتخاب Memory
پاک کردن کش

عددی که قبل از ضربه روی این دکمه مشاهده می‌کنید، نشان می‌دهد که پس از پاک شدن حافظه‌ی پنهان، چه مقدار فضای ذخیره‌سازی را بازیابی خواهید کرد.

قسمت Exclude apps
انتخاب برنامه
برنامه‌های انتخاب شده در Exclude apps

این روش، کش کلی گوشی سامسونگ را پاک می‌کند و اگر می‌خواهید فایل‌های موقت ذخیره‌شده‌ی برنامه‌‌ای خاص را حفظ کنید، می‌توانید در قسمت Exclude apps، آن برنامه را اضافه کرده تا گوشی هنگام پاک کردن کش، به داده‌های آن برنامه کاری نداشته باشد.

نحوه پاک کردن کش برنامه‌ها در گوشی سامسونگ

از بخش تنظیمات گوشی به منوی باتری و مراقبت از دستگاه (Battery and device care) رفته و در صفحه‌ی مراقبت از دستگاه، روی فضای ذخیره‌سازی (Storage) ضربه بزنید. در این قسمت برنامه‌‌ها (Apps) را انتخاب و برنامه‌ای که کُند شده یا هنگ می‌کند را لمس کنید و در ادامه در صفحه‌ی مربوط به اطلاعات برنامه، روی Storage ضربه بزنید.

باتری و مراقبت از گوشی ار تنظیمات
انتخاب Storage
انتخاب Apps

صفحه‌ای که باز می‌شود، اطلاعاتی درباره‌ی حجمی که فایل نصبی برنامه اشغال کرده، حجم داده‌های برنامه، حجم حافظه‌ی پنهان (Cache) آن و کل حجم اشغالی را نمایش می‌دهد. برای پاک کردن حافظه‌ی پنهان برنامه اندروید کافی است تا عبارت پاک کردن کش در پایین صفحه، سمت راست، ضربه بزنید.

انتخاب برنامه از apps
انتخاب Storage برنامه
پاک کردن کش

مراقب باشید اشتباهی عبارت «پاک کردن داده‌ها» را انتخاب نکنید! این بخش به داده‌های اصلی و اطلاعات شخصی شما در برنامه، مانند نام کاربری، رمز عبور و ایمیلی که با آن در برنامه ثبت‌نام کرده‌اید، مربوط می‌شود و پاک کردن این داده‌ها، برنامه را دوباره به همان حالت نصب اولیه برمی‌گرداند.

پاک کردن حافظه پنهان چه کمکی به گوشی سامسونگ شما می‌کند؟

پاک کردن حافظه‌ی پنهان گوشی سامسونگ، نه تنها صدمه‌ای به اطلاعات موجود در گوشی وارد نمی‌کند، فضای ارزشمندی را آزاد کرده و سرعت اجرای برنامه‌ها را بالا می‌برد.

سوالات متداول زومیت

  • حافظه پنهان گوشی‌های سامسونگ کجاست؟

    برای دسترسی به کش کلی گوشی‌‌های سامسونگ از بخش Battery and device care گوشی به قسمت Memory بروید و برای دسترسی به کش هر برنامه جداگانه هم از همان Battery and device care به بخش Storage رفته و سپس روی Apps ضربه بزنید.

  • برای پاک کردن حافظه‌ی پنهان گوشی‌های سامسونگ چه روش‌هایی وجود دارد؟

    شما برای پاک کردن کش در گوشی‌های سامسونگ دور راه پیش رو دارید:

    کل حافظه پنهان گلکسی خود را پاک کنید یا اینکه حافظه‌ی پنهان برنامه‌ای خاص را پاک کرده سرعت کلی عملکرد گوشی را افزایش دهید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات