پارت نامبر در گوشی‌های آیفون چیست و چه تفاوتی بین آن‌ها وجود دارد؟

پنج‌شنبه ۱۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۰
مطالعه 5 دقیقه
پارت نامبر در گوشی‌های آیفون
در این مقاله در مورد پارت نامبر آیفون، کدهای مختلف مربوط به هر کشور و اهمیت این موضوع صحبت می‌کنیم و نگاهی به تفاوت پارت نامبرهای مختلف میاندازیم.
تبلیغات

همانگونه که بحث اکتیو و نات اکتیو بودن آیفون باعث سردرگمی و نگرانی کاربران و خریداران آیفون شده بود، زمانی موضوع تفاوت پارت نامبرهای آیفون بر سر زبان‌ها افتاده بود و حتی باعث شده بود که آیفون‌هایی با پارت نامبر خاص را به قیمت بالایی در بازار به فروش برسانند.

تماشا در یوتیوب

همین ابتدای کار باید بگوییم تفاوت پارت نامبرهای آیفون موضوعی نیست که باعث نگرانی یا تردید شما شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع پارت نامبر ایفون، روش شناسایی آن و تفاوت‌ها و محدودیت‌های هر پارت نامبر با زومیت همراه باشید.

پارت نامبر چیست

پارت نامبر گوشی آیفون کدی است که به‌طور خاص برای تشخیص و شناسایی کشوری که دستگاه برای آن ساخته شده، ایجاد شده است. پارت نامبر آیفون تنها شاخصه‌ای است که کشور مقصد عرضه آیفون را مشخص می‌کند و هرگز به معنای تفاوت کیفیت ساخت دستگاه و قطعات استفاده شده نیست. در کشورهایی که اپل استور رسمی دارند، مسئله‌ای به نام پارت نامبر وجود ندارد و عموماً به آن توجهی نمی‌شود؛ زیرا اپل استور رسمی هر کشور تنها آیفون‌هایی با پارت نامبر همان کشور را عرضه می‌کند. در کشور ما که تحریم است و اپل استور رسمی در آن وجود ندارد، باتوجه به واردات آیفون از کشورهای دیگر، موضوع پارت نامبر مطرح می‌شود. بااین‌که موضوع همچنان ربطی به کیفیت آیفون ندارد؛ اما بد نیست هنگام خرید آیفون از آن اطلاع داشته باشید.

این کد که در بخش انتهای مدل نامبر های ایفون قرار دارد، به‌عنوان یک شرط برای ادعای گارانتی در کشورهایی که اپل استور رسمی دارند، عمل می‌کند.

اگرچه تفاوت‌های کوچکی بین پارت‌نامبرهای مختلف بسته به قوانین و شرایط هر کشور وجود دارد، اما ازآنجاکه این محدودیت‌ها در پارت‌نامبرهایی که در کشورمان موجود است، وجود ندارد همچنان جای نگرانی نیست.

پارت نامبر آیفون کدی است برای تشخیص و شناسایی کشوری که دستگاه برای عرضه در آن ساخته شده، ایجاد شده است

پیش از این که اپل شارژر را از جعبه‌ آیفون حذف کند، بسته به تجهیزات کشور مقصد تغییراتی در لوازم جانبی ایجاد می‌کرد. برای مثال نوع شارژر (دو شاخه، سه‌شاخه و ...) با نوع پریزهای مورداستفاده در هر کشور سازگاری داشت. همچنین افزون بر دفترچه راهنمای کاربر به زبان انگلیسی یک دفترچه راهنمای به زبان کشور مقصد در جعبه وجود داشت.

تأکید می‌کنیم که پارت نامبر هیچ تأثیری در کیفیت و قطعات سخت‌افزاری آیفون ندارد. تنها در یک مورد در آیفون‌های سری 14، 13 و 12 با پارت نامبر LLA (مربوط به ایالات متحده امریکا) یک آنتن فیزیکی mmWave در زیر دکمه پاور برای استفاده بهتر از 5G با سه نوع فناوری مختلف و پهنای باند متفاوت وجود دارد. درحال‌حاضر تنها کشوری که از این تکنولوژی استفاده می‌کند کشور آمریکا است. ازآنجاکه در ایران استفاده از 5G هنوز آغاز نشده است، هنگام خرید آیفون جایی برای تردید در این موضوع وجود ندارد.

در ادامه با پارت نامبرهای مختلف و تفاوت‌های آیفون برای هر کشور و تشخیص پارت نامبر آیفون آشنا شوید.

پارت نامبر گوشی های آیفون

کد

کشور

LL

آمریکا

ZA

سنگاپور

ZP

هنگ کنگ

CH

چین

AB

امارات

J

ژاپن

LA

کلمبیا

C

کانادا

CL

کانادا

HN

هند

NF

بلژیک، فرانسه

FD

اتریش، سوئیس

PP

فیلیپین

RS

روسیه

TA

تایوان

TH

تایلند

TU

ترکیه

X

استرالیا

LE

آرژانتین

MG

مجارستان

FB

فرانسه

PL

لهستان

PO

پرتغال

T

ایتالیا

Y

اسپانیا

B

ایرلند، بریتانیا

DN

اتریش، آلمان، هلند

E

مکزیک

GR

یونان

KN

نروژ، دانمارک

KS

فنلاند، سوئد

KH

کره جنوبی، چین

VC

کانادا

TY

اسپانیا، ایتالیا

SO

آفریقای جنوبی

SL

اسلواکی

AB

مصر، اردن، عربستان سعودی، امارات

BR

برزیل (مونتاژ شده در برزیل)

BZ

برزیل (مونتاژ شده در چین)

D

آلمان

MY

مالزی

تشخیص پارت نامبر آیفون

پارت نامبر را می‌توان ازطریق جعبه گوشی یا در تنظیمات آیفون پیدا کرد.

 • برای دیدن این کد به Setting بروید و وارد بخش General شوید. سپس About را انتخاب کنید.
 • اکنون در قسمت Model Number می‌توانید با تطبیق دو حرف لاتین انتهایی با جدول پارت نامبرهای این مقاله، متوجه شوید که آیفونتان برای عرضه در کدام کشور ساخته شده است.

همانطور که می‌بینید در تصویر زیر مدل نامبر به دو حرف ZA ختم شده است که نشان‌دهنده کشور سنگاپور است.

تشخیص پارت نامبر آیفون در گوشی
 • در بخشی که در تصویر مشخص شده است، می‌توانید پارت نامبر را از روی جعبه نیز مشاهده کنید.

در این تصویر مدل نامبر به دو حرف Ch ختم شده است که نشانگر کشور چین است.

تشخیص پارت نامبر آیفون از جعبه

اکنون که یک دیدگاه کلی در مورد پارت نامبر و روش تشخیص آن، پیدا کردید، در ادامه تفاوت پارت نامبرهای آیفون را بررسی می‌کنیم.

تفاوت پارت نامبر های آیفون

همانطور که گفتیم میان پارت نامبرهای آیفون تفاوت‌ها و گاه محدودیت‌های کوچکی وجود دارد که همه به کشور عرضه‌شونده آیفون وابسته هستند. در کل تفاوت پارت نامبر های آیفون را می‌توان در موارد زیر مشاهده کرد:

 • تفاوت در بسته‌بندی و محتوای جعبه
 • تفاوت‌های کوچک نرم‌افزاری (برای مثال نصب نبودن اپ فیس تایم به‌طور پیش‌فرض یا صدای شاتر)
 • ارتباطات و شبکه موبایل مانند تک یا چند سیمکارته بودن 

با اینکه در ایران بیشتر آیفون‌های وارداتی با پارت نامبر سنگاپور که محدودیت کمتر و مطابقت بیشتری با نیازهایمان دارد، هستند و در کنار آن پارت نامبرهای آمریکا، هنگ کنگ و چین هم وجود دارد، در ادامه می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد تفاوت پارت نامبر های آیفون در هر کشور بخوانید.

پارت نامبر ZA | سنگاپور

 • امکان استفاده از دو سیم کارت فیزیکی:

این پارت نامبر محدودیت نرم‌افزاری ندارد و به علت دو سیم کارته بودن از مناسب‌ترین پارت نامبرهایی است که در ایران به فروش می‌رسد.

پارت نامبر lla | آمریکا

 • مجهز بودن به آنتن 5G mmWave:

 آیفون 14 و 13و 12 پرو  با پارت نامبر ایالات متحده، گسترده‌ترین طیف 5G را دارد. ازاین‌رو در لبه سمت راست گوشی یک آنتن 5G mmWave قرار گرفته است که استفاده از طیف پرسرعت با باندهای n260 و n261 را ممکن کرده است. درحال‌حاضر امکان استفاده از این تکنولوژی تنها در کشور آمریکا وجود دارد.

 • پشتیبانی از دو سیم‌کارت نانو سیم‌کارت و eSIM

پارت نامبر Ch | چین

 • عدم امکان قطع کردن صدای شاتر 
 • محدودیت در برقراری تماس صوتی و یا تماس گروهی در فیس تایم. این محدودیت در تماس ویدیویی وجود ندارد.
 • پشتیبانی از دو سیم کارت فیزیکی

پارت نامبر ZP | هنگ کنگ

 • عدم پشتیبانی از دو سیم کارت در داخل ایرا

پارت نامبر AB | امارات

 • نصب نبودن اپ فیس تایم به صورت پیش‌فرض:

این محدودیت به علت قوانین امارات در حوزه خدمات رایگان ارتباطی اعمال شده است. 

 • پشتیبانی  از یک سیم‌کارت فیزیکی

پارت نامبر J | ژاپن

 • عدم امکان قطع کردن صدای شاتر:

به علت قوانین و فرهنگ کشور ژاپن مبنی بر غیرقانونی بودن عکاسی از افراد بدون اجازه، حتی در حالت سایلنت صدای شاتر دوربین دستگاه‌های آیفون در این کشور قطع نخواهد شد. البته در حالت عکاسی live شاتر صدا نخواهد داشت.

 • پشتیبانی از دو سیم‌کارت نانوسیم و ای سیم

نکات مهم در مورد پارت نامبر محصولات آیفون

همانطور که اشاره شد، اگرچه تفاوت‌های کوچکی بین پارت نامبرهای آیفون بسته به قوانین و شرایط هر کشور وجود دارد، اما ازآنجاکه این محدودیت‌ها در انواع پارت نامبر ایفون که در کشورمان موجود است، وجود ندارد، جای نگرانی نیست.

سوالات متداول زومیت

 • آیا هنگام خرید آیفون باید به پارت نامبر دقت کرد؟

  همانطور که در مقاله توضیح دادیم، در ایران این موضوع چندان مهم نیست. اما اگر دوست داشته باشید می‌توانید با مطالعه مقاله در این مورد تصمیم بگیرید.

 • آیا پارت نامبر در کیفیت و امکانات آیفون تاثیر دارد؟

  پارت نامبر آیفون تنها شاخصه‌ای است که کشور مقصد عرضه آیفون را مشخص می‌کند و هرگز به معنای تفاوت کیفیت ساخت دستگاه و قطعات استفاده شده نیست.

 • چگونه می‌توانم پارت نامبر دستگاهم را تشخیص دهم؟

  • برای دیدن این کد به Setting بروید و وارد بخش General شوید. سپس About را انتخاب کنید.
  • اکنون در قسمت Model Number می‌توانید با تطبیق دو حرف لاتین انتهایی با جدول پارت نامبرهای این مقاله، متوجه شوید که آیفونتان برای عرضه در کدام کشور ساخته شده است.
 • آیا پارت نامبر تنها فاکتوری است که باید در خرید آیفون موردنظر در نظر گرفت؟

  تفاوت پارت نامبرهای آیفون موضوعی نیست که باعث نگرانی یا تردید شما شود. تنها باید توجه کنید که پارت‌نامبرهایی با محدودیت خاص را خریداری نکنید که البته این موارد در بازار به‌ندرت دیده می‌شوند.

  پس از آن بحث اکتیو و نات‌اکتیو بودن است که ممکن است بخواهید در مدل‌های جدیدتر نظر بگیرید.

  بررسی جعبه و مطابقت اطلاعات آن با اطلاعات داخل آیفون و اطمینان از دست دوم نبودن محصول نیز موارد دیگری هستند که باید در خرید آیفون درنظر بگیرید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات