مقایسه‌ عمیق برترین نرم‌افزارهای مدیریت رمز عبور

مقایسه‌ عمیق برترین نرم‌افزارهای مدیریت رمز عبور

بیش‌تر کاربران دنیای مجازی برای استفاده از خدمات وبسایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی گوناگون، مجبور به ایجاد حساب کاربری هستند. مساله زمانی بغرنج می‌شود که تعداد حساب‌های کاربری هر کاربر سر به فلک بکشد! در این هنگام، تنها ابزار مورد نیاز کاربران برای رهایی از مشکلات پیش رو، استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت پسورد است. همراه زومیت باشید تا به مقایسه‌ی برترین نرم‌افزارهای مدیریت رمز عبور بپردازیم.

 

با توجه به وجود این همه وبسایت و شبکه‌های اجتماعی رنگارنگ که بهره‌مندی از هر کدام مستلزم ایجاد حساب کاربری جداگانه است، در حال حاضر نرم‌افزارهای مدیریت رمز عبور یکی از ضروری‌ترین ابزارهای مورد نیاز کاربران محسوب می‌شوند. تقریبا تعداد زیادی از نرم‌افزارهای مدیریت رمز عبور وجود دارد؛ اما هیچ کدام مشابه دیگری نبوده و هر کدام از آن‌ها، نقاط قوت و ضعف مربوط به خود را دارند. به همین دلیل بر آن شدیم تا برجسته‌ترین ویژگی‌های مربوط به نرم‌افزارهای مدیریت رمز عبور را گردآوری کرده و با توجه به این ویژگی‌ها، مقایسه‌ای عمیق بین این نرم‌افزارها انجام دهیم.

ما در مقاله‌های مختلفی به معرفی مهم‌ترین نرم‌افزارهای مدیریت رمز عبور پرداخته‌ایم اما در این مقاله، ویژگی‌های جزئی و تفاوت‌های این نرم‌افزارها بیش‌تر مد نظر ماست.

 

نرم‌افزار مدیریت رمز عبور چیست و چرا باید توجه ویژه‌ای به آن بکنیم؟

اگر از کاربران باهوش و علاقه‌مند به فناوری هستید، در این مقاله این فرصت را دارید تا قبل از هر اقدامی، به دلایل استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت رمز عبور پی برده و بتوانید انتخاب بهتری از بین گزینه‌های موجود در اختیار داشته باشید. استفاده از نرم‌افزار مدیریت رمز عبور یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌توان برای حفاظت از داده‌ها و ایمن نگه داشتن آن‌ها، از آن بهره برد. این مهم، برای همه‌ی کاربران مبتدی تا حرفه‌ای صادق بوده و صرفا پیام هشداری برای محافظت از حریم خصوصی نیست؛ پس لطفا جدی بگیرید!

در صورتی که از رمزهای عبور خیلی قوی استفاده نمی‌کنید یا از یک رمز عبور مشخص برای ورود به حساب‌های کاربری مختلف استفاده می‌کنید، مطالعه‌ی کامل این مقاله فرصت بسیار خوبی برای شما ایجاد خواهد کرد. موارد یاد شده، کار را برای هکرها، فیشرها و انواع کلاه‌برداری‌های اینترنتی به منظور به دست آوردن اطلاعات شخصی شما، سهل و آسان می‌کند. رمز عبور قدرتمند، طولانی، ترکیبی و برای هر وبسایت یا شبکه‌ی اجتماعی منحصر به فرد است. اما در عصری که ما در حال استفاده از هزاران یا صدها رمز عبور هستیم، این غیر ممکن است که بتوان همه‌ی رمزهای عبور منحصر به فرد را به خاطر سپرد!  پس چاره‌ای به جز استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت رمز عبور ایمن وجود ندارد!

نرم‌افزار مدیریت پسورد خوب، قادر به ایجاد، مدیریت و ذخیره‌ی رمزهای عبور منحصر به فرد با هر طول و پیچیدگی است. علاوه‌بر موارد یاد شده، یک نرم‌افزار مدیریت رمز عبور شامل ویژگی‌های اضافه بر سازمانی مانند ارزیابی امنیتی، ساخت کاراکترهای تصادفی و دیگر ابزارهای مفید هم می‌شود.

 

برترین ویژگی‌های یک پسورد منیجر خوب

در ابتدایی‌ترین حالت، یک نرم‌افزار مدیریت رمز عبور ارزشمند، قادر به ایجاد پسوردهای امنی است که همه‌ی آن‌ها را در پایگاه داده‌ی رمزگذاری شده‌ی خود و با پشتیبانی از مستر پسورد (رمز عبور کلی)، ذخیره می‌کند. همچنین، این نرم‌افزارها باید به طور خودکار قادر به وارد کردن رمز عبور و نام کاربری مربوط به حساب‌های کاربری مختلف باشند.  

غیر از موارد ابتدایی، بسیاری از پسورد منیجرها شامل ویژگی‌های بیش‌تری برای سنجش امنیت، احتیاط بیش‌تر و آسوده کردن زندگی شما هستند. این ویژگی‌ها می‌توانند شامل موارد زیر باشند اما وجود آن‌ها ضروری نیست.

 

عملکرد آنلاین و آفلاین

نرم‌افزار مدیریت رمز عبور آنلاین، دارای قابلیت همگام سازی با رایانه‌ی شما و دیگر دستگاه‌های دیجیتالی هوشمند بوده و نرم‌افزار مدیریت رمز عبور آفلاین هم، پایگاه داده‌ی رمزهای عبور شما را در رایانه و گاهی اوقات در حافظه‌های جانبی ذخیره می‌کند. با این که ذخیره‌ی رمزهای عبور در فضای ذخیره‌سازی ابری یک خطر بالقوه محسوب می‌شود، اما نرم‌افزارهای مدیریت رمز عبور مبتنی بر فضای ابری، پایگاه داده‌ی مربوطه را به صورت یک فایل ایمن و رمزگذاری شده که فقط در رایانه‌ی کاربر قابل رمزگشایی است، ذخیره می‌کنند.

 

تصدیق هویت دو مرحله‌ای (Two-Factor Authentication)

علاوه‌بر موارد یاد شده در مورد ویژگی پسوردهای قوی، تصدیق هویت دو مرحله‌ای برای ایمن نگه داشتن داده‌ها تعیین کننده است زیرا امنیت سرویس مورد استفاده‌ی شما را دو برابر خواهد کرد. مرحله‌ی اول مربوط به مستر پسورد شما بوده و مرحله‌ی دوم هم می‌تواند یک کد پیامک شده به گوشی هوشمند یا کلید فیزیکی یواس‌بی متصل به رایانه‌ی شما باشد. با انجام این کارها، نرم‌افزار مدیریت رمز عبور مطمئن می‌شود که کاربر اصلی هستید؛ نه فقط کسی که مستر پسورد را یاد گرفته است!

 

یکپارچگی با مرورگر

در حالت ایده‌آل، رابط کاربری نرم‌افزار مدیریت پسورد یکپارچه شده با مرورگر شما، رایج‌ترین مکانی است که برای وارد کردن خودکار رمزهای عبور در کادر مربوطه، از آن استفاده می‌کنید؛ به همین دلیل، این ویژگی بسیار حیاتی است.

 

زیر نظر گرفتن خودکار رمز عبور (Password Capture)

این ویژگی بسیار مهم بوده و با یکپارچگی نرم‌افزار مدیریت رمز عبور با مرورگرها گره خورده است. هنگام وارد کردن رمز عبور در صفحه‌ی مربوط به ایجاد حساب کاربری در وبسایت مورد نظر، این قابلیت تحت پیامی از شما می‌خواهد تا پسورد جدید و مشخصات مربوط به حساب کاربری را در پایگاه داده‌ی آن ذخیره کنید. همچنین، در زمان تغییر پسورد حساب‌های کاربری قبلی خود هم، پیامی مبنی بر بروزرسانی پایگاه داده‌ی نرم‌افزار برای کاربر نمایان می‌شود.

 

تغییر خودکار رمز عبور (Password Changes)

آیا تا به حال با مشکل یافتن صفحه‌ی تغییر رمز عبور مربوط به حساب کاربری سرویس دهنده‌ی خاصی مواجه شده‌اید؟ برخی از پسورد منیجرها دارای ساز و کاری هستند که کاربر را به صفحه‌ی تغییر رمز عبور سرویس دهنده‌ی مورد نظر هدایت کرده یا حتی به طور مستقیم امکان تغییر پسورد را از درون خود نرم‌افزار فراهم می‌کنند. با این که ویژگی خیلی مهمی نیست، اما وجود آن خالی از لطف نیست.

 

هشدارهای امنیتی خودکار (Security Alerts)

هر ساله تعداد زیادی از وبسایت‌ها با مشکلات امنیتی مواجه شده و شکاف‌های امنیتی موجود در آن‌ها، باعث انتشار عمومی رمزهای عبور کاربران زیادی می‌شود. این مسئله باعث شده است تا بسیاری از شرکت‌های توسعه دهنده‌ی نرم‌افزار مدیریت رمز عبور، از قابلیت هشدارهای امنیتی خودکار در داخل خود نرم‌افزار یا از طریق ارسال ایمیل هنگام تشخیص شکاف امنیتی موجود در سرویس دهنده‌ی مورد نظر شما، برخوردار شوند. این ویژگی برای آگاهی یافتن از زمان تغییر رمز عبور بسیار مهم است.

 هشدار

پشتیبانی از گوشی هوشمند و وجود نسخه‌ی قابل حمل

نرم‌افزار مدیریت رمز عبور ایده‌آل، دارای نسخه‌ی قابل حمل (نرم‌افزار مستقل از رایانه یا پورتابل در اصطلاح فرنگی) بوده و از پلتفرم‌های نرم‌افزاری مختلف گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها پشتیبانی می‌کند. دسترسی ایمن به پایگاه داده‌ی پسوردها با استفاده از گوشی هوشمند، فوق‌العاده مفید بوده و از هر مکانی امکان دسترسی به آن را به صورت آنلاین یا آفلاین، فراهم می‌آرود.

 

بازرسی امنیتی (Security Audits)

برخی از پسورد منیجرها دارای ویژگی شگفت‌انگیزی تحت عنوان بازرسی امنیتی (security audit) هستند که امکان بازرسی از پایگاه داده‌ی رمزهای عبور کاربر را فراهم می‌کند. این ویژگی اقدام به کاوش پایگاه داده‌ی پسوردها کرده و در مورد زمان تغییر و ضعیف بودن امنیت رمزهای عبور، هشدار لازم را به کاربر می‌دهد.

 

ورودی و خروجی گرفتن از رمز عبور (Import و Export)

قابلیت ورودی و خروجی گرفتن از رمزهای عبور که در اصطلاح فرنگی ایمپورت و ایکسپورت نامیده می‌شود، از مولفه‌های مهم نرم‌افزارهای مدیریت رمز عبور به شمار می‌رود. با استفاده از این ویژگی به راحتی می‌توانید پسورد‌های خود را از دیگر نرم‌افزارهای پسورد منیجر یا مرورگرها استخراج کرده و وارد پسورد منیجر مورد نظر خود بکنید. در واقع این قابلیت، ساز و کاری برای انتقال یک‌جای رمزهای عبور است.

 

پسوردهای دوره‌ای یا یک‌بار مصرف (Throwaway Passwords)

هر پسورد منیجر دارای یک مستر پسورد ایمنی است که پس از وارد کردن آن، امکان دسترسی کامل به سیستم مدیریت رمز عبور نرم‌افزار، فراهم می‌شود. این مستر پسورد باید منحصر به فرد بوده و ساختاری مرکب و در عین حال فراموش نشدنی داشته باشد. مستر پسورد از حساسیت امنیتی بالایی برخوردار است؛ به همین دلیل، ممکن است گاهی اوقات و در برخی از مکان‌ها مایل به استفاده از آن نباشید. برای مثال، هنگامی که از رایانه‌های عمومی استفاده می‌کنید، بهتر است از مستر پسورد استفاده نکنید. سیستم رمزهای عبور دوره‌ای، به کاربر اجازه می‌دهد تا با استفاده از ایجاد پسوردهای یک‌بار مصرف و دوره‌ای از قبل، فقط یک‌بار بتوانید وارد نرم‌افزار مدیریت رمز عبور خود شوید. در این صورت، حتی اگر رایانه‌ی مورد استفاده‌ی شما به خطر بیافتد هم، هیچکس نمی‌تواند در آینده وارد پسورد منیجر شما شود.

 

به اشتراک گذاری رمز عبور (Password Sharing)

برخی از نرم‌افزارهای مدیریت رمز عبور شامل راهکاری ایمن برای به اشتراک گذاشتن پسوردها در داخل یا خارج از چارچوب نرم‌افزار مدیریت پسورد با افراد مورد اعتماد کاربر هستند.

 

مقایسه‌ی محبوب‌ترین نرم‌افزارهای مدیریت رمز عبور

با بیان موارد یاد شده، چارچوبی کلی در مورد مهم‌ترین ویژگی‌های نرم‌افزارهای مدیریت رمز عبور برتر، در اختیار شما قرار دادیم. حال، زمان آن است که نگاهی عمیق و مقایسه‌ای به برخی از پسورد منیجرهای محبوب داشته باشیم. در ادامه‌ی مقاله و به صورت مجزا، به جزئیات ویژگی هر یک از نرم‌افزارها خواهیم پرداخت. اما قبل از پرداختن به جزئیات و تشریح مقایسه‌ای نرم‌افزارها، می‌توانید نگاهی اجمالی به جدول ویژگی‌های هر نرم‌افزار داشته باشید.

 جدول

در مورد برخی از ویژگی‌ها، پاسخ بسیار پیچیده‌تر از یک بله یا خیر ساده است و باید به نکات ظریف آن موارد اشاره شود؛ به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم که شرح جزئیات موجود در ادامه‌ی مقاله را مطالعه کرده و بعد از آن، اقدام به تصمیم‌گیری نهایی درباره‌ی انتخاب نرم‌افزار مدیریت رمز عبور مورد نظر خود بکنید. به عنوان نمونه: ویژگی آفلاین نرم‌افزار LastPass در جدول، ضربدر خورده است؛ زیرا، اگر چه نرم‌افزار لَست‌پَس دارای سیستم پشتیبان‌گیری آفلاین از پایگاه داده‌ی رمزهای عبور به منظور دسترسی به پسوردها هنگام عدم دسترسی به اینترنت است، اما دلیل بر بهره‌مندی از عملکرد آفلاین لست‌پس نیست! همچنین، جدول یاد شده شامل ویژگی‌های نسخه‌ی پولی نرم‌افزارها است.

 حال، اجازه دهید تا نگاهی جداگانه به هر یک از نرم‌افزارهای محبوب مدیریت رمز عبور بپردازیم.

 

LastPass

نرم‌افزار لَست‌پَس (LastPass)، یکی از شناخته شده‌ترین و پر کاربردترین نرم‌افزارهای مدیریت رمز عبور بر روی کره‌ی زمین است! در حالی که هم‌اکنون، بسیاری از ویژگی‌های نرم‌افزار لست‌پس در دیگر نرم‌افزارهای مدیریت پسورد هم یافت می‌شود، اما لست‌پس در مورد برخی از ویژگی‌ها پیشگام بوده یا برخی از ویژگی‌های قبلی را به طور چشمگیری بهبود بخشیده است. برای مثال ویژگی بازرسی امنیتی لست‌پس، به منظور آزمودن قدرت رمز عبور و ایجاد تغییرات در ساختار آن، تجربه‌ای عالی به شمار می‌رود.

لست پس

سرویس لست‌پس در درجه‌ی اول یک افزونه‌ی مرورگر است؛ اما دارای نرم‌افزارهای مستقلی برای سیستم عامل ویندوز و مک OS X هم است. همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، لست‌پس از ویژگی عملکرد آفلاین پشتیبانی نمی‌کند؛ زیرا این نرم‌افزار از لحاظ فنی، یک سیستم مدیریت رمز عبور آنلاین بوده و برخی از قابلیت‌های ویژه‌ی آن به صورت آفلاین قابل دسترس نیست. پایگاه داده‌ی واقعی پسورد لست‌پس به صورت کامل امنی به حافظه‌ی ذخیره‌سازی دستگاه هوشمند شما منتقل و در همان جا رمزگشایی می‌شود (نه در فضای ابری). بنابراین کاربران به راحتی می‌توانند بدون اتصال به اینترنت و از طریق نرم‌افزارهای مربوط به پلتفرم‌های مختلف دستگاه‌های هوشمند، به شرطی که قبلا یک مرتبه با استفاده از همان دستگاه و از طریق اتصال اینترنتی برای دانلود پایگاه داده درون دستگاه‌، وارد لست‌پس شده باشند (لاگین کردن در اصطلاح فرنگی) به پایگاه داده‌ی آفلاین آن دسترسی داشته باشند.

نرم‌افزار لست‌پس رایگان است اما در صورتی که خواستار ویژگی‌های پیشرفته‌ای هستید، نیازمند اشتراک پریمیِم (Premium) خواهید بود. خوشبختانه لست‌پس معقول‌ترین قیمت (۱۲ دلار در سال) را برای نسخه‌ی پریمیم نرم‌افزار خود پیشنهاد می‌دهد. یک دلار در ماه برای ویژگی‌های پیشرفته‌ای همچون، همگام‌سازی نامحدود با تمامی دستگاه‌ها و به اشتراک گذاری محدود پوشه‌ها، مقرون به صرفه است. می‌توانید در صفحه‌ی مربوط به نسخه‌های رایگان و پولی لست‌پس، ویژگی‌های هر یک را مشاهده کنید.

محبوبیت مثال زدنی لست‌پس مربوط به استفاده‌ی آسان، تعداد ویژگی‌های در دسترس برای کاربران نسخه‌ی رایگان، پشتیبانی از سیستم عامل‌های iOS، اندروید، ویندوز، مک، لینوکس و حتی بلک‌بری است. همچنین، لست‌پس با وجود یکپارچگی عالی با همه‌ی مرورگرها و نرم‌افزار موبایلی برتر، فاصله‌ی بین کاربران و مدیریت خوب پسوردها را کاهش می‌دهد.

 

KeePass

اگر در استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت رمز عبور مبتنی بر اینترنت، با محدودیت‌هایی مواجه هستید یا امکان همگام سازی پسوردهای خود با پسورد منیجرهای مبتنی بر ابر را ندارید، می‌توانید از کی‌پَس (KeePass) بهره ببرید.

کی پس

نرم‌افزار کی‌پس از روزگاران قدیم در میان افرادی که خواستار نرم‌افزار مدیریت رمز عبور قدرتمند بوده اما مایل به پذیرفتن خطر قرار دادن داده‌های مربوط به رمزهای عبور خود در فضای مبتنی بر ابر نیستند، محبوب بوده است. از این گذشته، کی‌پس کاملا متن باز بوده، قابل حمل و قابل توسعه است. با توجه به صفحه‌ی وب مربوط به افزونه‌های این نرم‌افزار، به طور صریح می‌توان گفت که کاربران علاقه‌مند به راحتی می‌توانند اقدام به توسعه‌ی افزونه‌ی خود برای مواردی مانند بهبود رابط کاربری نرم‌افزار و همگام‌سازی پایگاه داده‌ی پسورد با سرویس ذخیره‌سازی ابری دراپ‌باکس بکنند. گفتنی است که با وجود این که کی‌پس از لحاظ فنی یک پسورد منیجر آفلاین محسوب می‌شود، اما می‌تواند با رایانه‌های دارای سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری همچون دراپ‌باکس، همگام‌سازی شود.

کی‌پس برای افرادی که به دنبال سفارشی‌سازی و کنترل کامل بر سیستم مدیریت پسورد خود به اضافه‌ی دسترسی به پسوردهای موجود در فضای ابری هستند، بهترین گزینه‌ی موجود است. کی‌پس فاقد نرم‌افزار رسمی برای موبایل و دیگر دستگاه‌های قابل حمل است اما خوشبختانه توسعه دهندگان با استفاده از کد منبع باز کی‌پس، آن را با پلتفرم‌های مختلف سازگار کرده‌اند. کی‌پس بدون نیاز به نصب بوده و مستقل از سیستم عامل اجرا می‌شود و قادر به انجام هر کاری در حوزه‌ی رمزهای عبور است.

 

Dashlane

همانند لست‌پس، دَش‌لِین (Dashlane) هم دارای یک رابط کاربری جذاب مبتنی بر Web نسخه‌ی ۲ با میزبانیِ ویژگی‌های مشابهی همچون همگام‌سازی، بازرسی رمز عبور، دستیار تغییر رمز عبور خودکار و هشدارهایی در مورد شکاف‌های امنیتی است. اگرچه دش‌لین برای سال‌ها به دلیل وجود رابط کاربری زیبای خود بین دیگر نرم‌افزارهای مدیریت رمز عبور خوش درخشیده است، اما رابط کاربری لست‌پس کاربردی‌تر از آن است. تا قبل از اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی، دش‌لین تنها نرم‌افزار دارای رابط کاربری آراسته و جذاب بود اما خوشبختانه، لست‌پس هم رابط کاربری خود را بروز و مدرن‌تر کرده است.

دشلین

بزرگ‌ترین تفاوت دش‌لین با دیگر گزینه‌ها در مورد تعیین قیمت نسخه‌ی پریمیم آن است. این قیمت گذاری، شامل کاربران قدیمی نیست اما کاربران جدید دش‌لین را در شوک عمیقی فرو برده است! برای بروزرسانی به نسخه‌ی پولی نرم‌افزار دش‌لین، به جای ۱۲ دلار در سال برای نرم‌افزار لست‌پس، بایستی ۳۹.۹۹ دلار در سال هزینه بپردازید! برای مثال، همگام سازی آنلاین، یکی از ویژگی‌های قابل دسترس برای کاربران نسخه‌ی پولی دش‌لین است.

دش‌لین قابلیتی دارد که لست‌پس از آن بی‌بهره است. این قابلیت مربوط به آمیختگی عملکردهای آنلاین و آفلاین دش‌لین است. دش‌لین در درجه‌ی اول یک نرم‌افزار محلی است و زمانی که برای اولین بار قصد استفاده از آن را دارید، گزینه‌ای در مورد عملکرد آنلاین هم دریافت خواهید کرد.

در صورتی که تجربه‌ی کاربری لست‌پس را ترجیح داده اما علاقه‌ی زیادی به تمامی مولفه‌های آفلاین کی‌پس دارید، دش‌لین گزینه‌ی مناسبی است؛ زیرا امکان استفاده از پسوردهای محلی را فراهم کرده و در صورت تمایل می‌توانید با ارتقا به نسخه‌ی پولی، از همگام‌سازی کامل و تجربه‌ی آنلاین آن نهایت استفاده را ببرید.

 

1Password

نرم‌افزار وان‌پسورد (1Password) قبلا فقط دارای نرم‌افزار پولی برای رایانه‌های مک بود. با این وجود، هم‌اکنون از پلتفرم‌های ویندوز، iOS و اندروید هم پشتیبانی می‌کند. موردی که خریدار را در وهله‌ی اول فراری می‌دهد، قیمت وان‌پسورد است! نسخه‌ی دسکتاپ آن فقط آزمایشی بوده که پس از گذشت ۳۰ روز، تبدیل به نسخه‌ی غیر آزمایشی محدود می‌شود. نسخه‌ی موبایلی وان‌پسورد هم برای سیستم عامل‌های اندروید و iOS، با وجود محدودیت‌هایی رایگان است. برای استفاده از نسخه‌ی کامل و پولی وان‌پسورد، باید ۴۹.۹۹ دلار برای نسخه‌های مشترک ویندوز و مک بپردازید. ارتقا به نسخه‌ی پریمیم در سیستم عامل iOS ۹.۹۹ دلار و در اندروید، ۹.۹۹ دلار به ازای فعال کردن هر یک از گزینه‌های پولی، هزینه برمی‌دارد.

وان پسورد

وان‌پسورد بدون اشتراک سالانه است؛ بنابراین با وجود این که خریداری لایسنس نسخه‌ی دسکتاپ و گوشی هوشمند، حدود ۶۰ دلار هزینه بر می‌دارد، اما در طول زمان بسیار ارزان‌تر از لست‌پس و دش‌لین خواهد بود. در صورتی که یک کاربر چندگانه باشید؛ یعنی به صورت مشترک از وان‌پسورد استفاده کنید، می‌توانید لایسنس آن را حداکثر بین ۶ نفر موجود در یک محل به اشتراک بگذارید تا هزینه‌ی بسیار اندکی را تقبل کنید. توسعه دهندگان وان‌پسورد در صفحه‌ی فروشگاه خود، راهنمایی را همراه با طرح چند سوال ساده فراهم آورده‌اند تا کاربران به راحتی بتوانند نسخه‌ی مورد نیاز خود را با آگاهی کامل تهیه کنند.

همانند نرم‌افزار کی‌پس، وان‌پسورد هم در درجه‌ی اول فقط یک پسورد منیجر آفلاین محسوب می‌شود؛ اما می‌توانید به صورت دستی و از طریق یواس‌بی یا فناوری وای‌فای، رمزهای عبور خود را با گوشی هوشمند خود یا بر بستر اینترنت، با سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری مانند دراپ‌باکس یا آی‌کلود همگام سازی کنید.

علاوه‌بر همگام‌سازی آسان و وجود فضای ذخیره‌سازی ابری از طریق دراپ‌باکس یا آی‌کلود در صورت تمایل، وان‌پسورد دارای ویژگی یکپارچگی با مرورگر هم، است. در صورتی که خواستار پایگاه داده‌ی پسوردهای آفلاین همراه با تجربه‌ی زیباترین رابط کاربری نسبت به نرم‌افزارهای دیگر هستید، وان‌پسورد انتخابی ناب همراه با قیمتی رقابتی به شمار می‌رود.

 

RoboForm

ما اعتراف می‌کنیم که نرم‌افزار روبوفرم (RoboForm) اندکی مرموز است! این نرم‌افزار ویژگی‌های زیادی نداشته و ارزان‌ترین گزینه نیست. با وجود ناموفق بودن در حوزه‌ی مدیریت پسورد در طول ۵ سال گذشته، دارای پایه‌ای مستحکم و طرفداران با وفای زیادی است. بخشی از این پایداری، ناشی از این است که روبوفرم یکی از قدیمی‌ترین نرم‌افزارهای مدیریت رمز عبور بوده و در واقع پیش کسوت نرم‌افزارهای دیگر به شمار می‌رود. روبوفرم کار خود را از سال ۱۹۹۹ آغاز کرده و کاربرانی دارد که با وجود نرم‌افزارهای مدیریت پسورد پیشرفته‌ی دیگر، تا کنون وفادار مانده‌اند.

روبوفرم

برترین توانایی روبوفرم قابلیت استفاده‌ی فوق‌العاده ساده از آن است. روبوفرم در سه نسخه‌ی مختلف RoboForm Everywhere (برای همه‌ی سیستم عامل‌های مشهور با قیمت ۹.۹۵ دلار برای سال اول و ۱۹.۹۵ دلار برای سال‌های بعدی)، RoboForm Desktop (برای سیستم‌های دسکتاپ با قیمت ۲۹.۹۵ دلار برای اولین لایسنس و ۹.۹۵ دلار برای دومین لایسنس) و RoboForm2Go (نسخه‌ی قابل حمل با قیمت ۳۹.۹۵ دلار) موجود است.

برخلاف نرم‌افزارهای دیگر یاد شده در مقاله که دارای ویژگی‌های پیشرفته‌ای بودند، روبوفرم با وجود قیمتی بالاتر، راه ساده بودن را انتخاب کرده است. ما صرفا به دلیل محبوبیت بالای روبوفرم، آن را در بین نرم‌افزارهای موجود در مقاله گنجاندیم.

پس از مقایسه و بررسی موشکافانه‌ی ویژگی نرم‌افزارها بر اساس این مقاله، می‌توانید اقدام به انتخاب آگاهانه‌ی پسورد منیجر مورد نظر خود بکنید. این که از چه نرم‌افزار مدیریت رمز عبوری استفاده می‌کنید، زیاد مهم نیست؛ استفاده از چنین نرم‌افزارهایی صرفا برای اطمینان حاصل کردن از برگزیدن رمزهای عبور طولانی، ترکیبی، منحصر به فرد و قدرتمند به منظور ایمن نگاه داشتن داده‌های شخصی کاربرد دارد.

 قابلیت مدنظر شما برای انتخاب یک نرم‌افزار مدیریت رمز عبور چیست؟

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید