کربن دی‌اکسید ۱۰ برابر سریع‌تر از هر زمان در گذشته در جو افزایش می‌یابد

یک‌شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۳:۴۵
مطالعه 3 دقیقه
ابرهای موجود در آسمان به شکل CO2 درآمده‌اند
روند افزایش سریع میزان دی‌اکسیدکربن موجود در جو نگرانی محققان را برانگیخته و آنان را وادار کرده است تا در مورد این روند نگران‌کننده هشدار دهند.
تبلیغات

محققانی که درحال تجزیه‌وتحلیل شیمیایی دقیق یخ‌های باستانی جنوبگان بودند، به‌تازگی کشف کردند که درحال‌حاضر نرخ فعلی افزایش میزان دی‌اکسیدکربن موجود در اتمسفر ۱۰ برابر سریع‌تر از هر زمانی در طول ۵۰ هزار سال گذشته است.

یافته‌های محققان که به تازگی در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است، علاوه‌بر ارائه‌ی درک جدید و مهم از دوره‌های تغییرات ناگهانی آب‌وهوا در گذشته‌ی زمین، بینش جدیدی نیز در مورد تاثیرات بالقوه‌ی تغییرات آب‌وهوایی در دنیای امروز مطرح می‌کند.

امروزه نرخ تغییر در میزان کربن واقعا بی‌سابقه است

کاتلین ونت، استادیار دانشکده‌ی زمین، اقیانوس و علوم جوی دانشگاه ایالتی اورگان و نویسنده‌ی اصلی مطالعه می‌گوید: «مطالعه‌ی گذشته به ما می‌آموزد که امروز چه تفاوت‌هایی با گذشته دارد. درحال‌حاضر نرخ تغییر در CO2 واقعا بی‌سابقه است. تحقیقات ما سریع‌ترین نرخ افزایش دی‌اکسیدکربن طبیعی از گذشته تاکنون را شناسایی کرده است. نرخی که امروزه شاهد آن هستیم عمدتا ناشی از انتشارات انسانی است و ۱۰ برابر بیشتر از گذشته به‌نظر می‌رسد.»

دی‌اکسیدکربن یا CO2 نوعی گاز گلخانه‌ای است که به‌طور طبیعی در جو وجود دارد. هنگامی که این گاز وارد جو زمین می‌شود، به‌دلیل اثر گلخانه‌ای روی گرم‌شدن آب‌وهوا تاثیر می‌گذارد. سطوح این گاز در گذشته به‌دلیل چرخه‌های عصر یخبندان و سایر علل طبیعی درحال نوسان بود؛ اما امروزه به‌دلیل انتشار دراثر فعالیت‌های انسانی درحال افزایش است.

یخی که درطول صدها هزار سال در جنوبگان تشکیل شده، شامل گازهای جوی باستانی است که در حباب‌های هوا به‌دام افتاده‌اند. دانشمندان از نمونه‌هایی از آن یخ‌ها که با حفاری مغزه‌ها تا عمق ۳٫۲ کیلومتری جمع‌آوری شده‌اند، برای تجزیه‌وتحلیل رد مواد شیمیایی و ایجاد سوابقی از آب‌وهوای گذشته استفاده می‌کنند.

تحقیقات پیشین نشان داده‌اند که در طول آخرین عصر یخبندان که حدود ۱۰ هزار سال پیش به پایان رسید، دوره‌هایی وجود داشت که به‌نظر می‌رسید سطح دی‌اکسیدکربن بسیار بالاتر از حد متوسط آن می‌رفت؛ اما به‌گفته‌ی ونت، این اندازه‌گیری‌ها به اندازه‌ی کافی دقیق نبودند که ماهیت کامل تغییرات سریع را آشکار کنند و توانایی دانشمندان را برای درک آنچه درحال رخ‌دادن است، مختل می‌کردند.

برشی از هسته‌ یخی جنوبگان
برشی از مغزه‌ی یخی جنوبگان که محققان از مطالعه‌ی مواد شیمیایی به دام‌افتاده در آن برای مطلع‌شدن از اقلیم گذشته استفاده می‌کنند.

ونت و همکارانش با استفاده از مغزه‌های یخی برداشت‌شده از خط تقسیم ورقه‌های یخ در غرب جنوبگان به بررسی آنچه در دوران گذشته اتفاق می‌افتاد، پرداختند. آن‌ها الگویی را شناسایی کردند که نشان می‌داد جهش‌های موجود در میزان دی‌اکسیدکربن به موازات فواصل سرد اقیانوس اطلس شمالی به‌نام رویدادهای هاینریش رخ داده است. این رویدادها با تغییرات ناگهانی آب‌وهوا در سراسر جهان مرتبط هستند.

درطول بزرگترین خیزش طبیعی، دی‌اکسیدکربن در طول ۵۵ سال در حدود ۱۴ قسمت در میلیون افزایش یافت. این افزایش‌ها تقریبا هر ۷۰۰۰ سال یک‌بار اتفاق می‌افتد. این میزان افزایش امروزه ظرف مدت فقط ۵ تا ۶ سال اتفاق می‌افتد.

شواهد نشان می‌دهند که در دوره‌های گذشته‌ی افزایش دی‌اکسیدکربن طبیعی، بادهای غربی که نقش مهمی در گردش اعماق اقیانوس بازی می‌کنند هم در حال تقویت بوده‌اند و این اتفاق به انتشار سریع CO2 از اقیانوس جنوبی منجر شده است.

تحقیقات دیگر حاکی از این هستند که بادهای غربی در آینده به‌دلیل تغییرات آب‌وهوایی تقویت خواهند شد. محققان خاطرنشان کرده‌اند که اگر چنین اتفاقی رخ دهد ظرفیت اقیانوس منجمد جنوبی برای جذب دی‌اکسیدکربن تولیدشده توسط انسان کاهش خواهد یافت. ونت می‌گوید: «ما به اقیانوس منجمد جنوبی تکیه می‌کنیم تا بخشی از دی‌اکسیدکربنی را که منتشر می‌کنیم جذب کند؛ اما بادهای جنوبی که به‌سرعت درحال افزایش هستند توانایی این اقیانوس را برای انجام چنین کاری تضعیف می‌کنند.»

مقاله در ژورنال PNAS منتشر شده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات