دردناک‌ترین چیز در دنیا چیست؟

دوشنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۰
مطالعه 6 دقیقه
مرد جوان درحال فریاد کشیدن
همه ما انسان‌ها درد را تجربه کرده‌ایم، اما کدام بیماری‌ها، نیش کدام حشرات و کدام تجربه‌های جسمی از همه دردناک‌تر هستند؟
تبلیغات

دردهای زیادی در زندگی وجود دارد، اما همه دردها یکسان نیستند. با اینکه طبق تعریف، درد تجربه‌ای ذهنی است، حقایقی درباره‌ی درد وجود دارد که تقریبا همه ما به‌عنوان واقعیت آن‌ها را قبول داریم. مثلا درد ناشی از فرورفتن سنجاق در پوست ما از درد ناشی از شکستن استخوان ترقوه کمتر است و پا گذاشتن روی مهره‌های لگو در نیمه‌های شب دردناک‌تر از انجام این کار در طول روز است.

اما دردناک‌ترین تجربه در جهان چیست؟ پاسخ این سوال دشوارتر از چیزی است که به‌نظر می‌رسد. افرادی هستند که زایمان را هم خیلی دردناک نمی‌دانند. با زومیت همراه باشید تا با دردناک‌ترین بیماری‌های جسمی، نیش حشرات و دردناک‌ترین تجربیات بدنی آشنا شوید.

دردناک ترین بیماری‌ها

درد گرچه ناراحت‌کننده است، بیهوده نیست. بدن به کمک درد به ما می‌گوید مشکلی وجود دارد، اما گاهی در این روند اختلال ایجاد می‌شود. به‌عنوان مثال، سندرم درد ناحیه‌ای پیچیده (CRPS) را درنظر بگیرید. این بیماری معمولا با درد ضربان‌دار و سوزشی مداوم مشخص می‌شود، اما دلیل خاصی ندارد؛ گاهی پس از اینکه بدن دچار نوعی آسیب مانند جراحی یا حمله قلبی می‌شود، رخ می‌دهد، اما گاهی نیز ممکن است پس از اتفاقی ناچیز و گاهی اوقات بدون دلیل خاصی رخ دهد.

درد همراه با سندرم درد ناحیه‌ای پیچیده، بدتر از درد قطع انگشت پا بدون بیهوشی است

حتی زمانی که سندرم درد ناحیه‌ای پیچیده ناشی از آسیب باشد، دردی که ایجاد می‌کند، کاملا نامتناسب است. این وضعیت می‌تواند موجب حساسیت به درد، تورم و تغییر رنگ ناحیه آسیب‌دیده و حتی تغییر ساختار ناخن و مو شود. افراد مبتلا به سندرم مذکور ممکن است اسپاسم، رعشه و تحلیل عضلانی را تجربه کنند و حتی پوشیدن جوراب هم برای آن‌ها دردناک می‌شود.

روث جورج، نماینده بریتانیایی در یکی از مناظره‌های پارلمانی در سال ۲۰۱۸ درمورد این بیماری گفت: «سندرم درد ناحیه‌ای پیچیده یکی از دردناک‌ترین بیماری‌های شناخته‌شده است که در مقیاس درد مک‌گیل نمره ۴۲ از ۵۰ را می‌گیرد. این درد بدتر از درد قطع انگشت پا بدون بیهوشی است. این سندرم دردی کوتاه‌مدت نیست که به مرور زمان بهبود پیدا کند، بلکه درد طولانی و احتمالا مادام‌العمر خواهد بود.»

برای تصور شدت درد همراه با سندرم درد ناحیه‌ای پیچیده، این موضوع را درنظر بگیرید که به «بیماری خودکشی» معروف است. سندرم درد ناحیه‌ای پیچیده شما را نمی‌کشد، اما بسیار طاقت‌فرسا است. تصور شرایطی بدتر از وضعیتی که ۵۰ درصد بیماران مبتلا به آن افکار خودکشی دارند، سخت است، اما طبق گزارش سرویس سلامت ملی بریتانیا موارد مشابهی وجود دارد.

سرویس سلامت ملی بریتانیا فهرستی از ۲۰ مورد دردناک ترین بیماری‌ها را در سال ۲۰۱۸ منتشر کرد و سندرم درد ناحیه‌ای پیچیده را در کنار موارد کلاسیکی مانند شکستن استخوان و میگرن و همچنین شرایط خاص‌تری مانند نورالژی عصب سه‌قلو قرار داد. نورالژی عصب سه‌قلو درد ناگهانی و شدید صورت است که می‌تواند براثر اتفاق ناچیزی مانند وزش باد ظاهر شود.

در فهرست مذکور آندومتریوز (نابه‌جایی آستر رحم) هم به چشم می‌خورد؛ وضعیتی که در آن بافتی شبیه پوشش درونی رحم در خارج از رحم رشد می‌کند. این عارضه نیز نه‌تنها به شکل ناتوان‌کننده‌ای دردناک است، بلکه تشخیص آن به‌طور متوسط ۷٫۵ سال طول می‌کشد، درمان شناخته‌شده‌ای ندارد و عملا غیرقابل درمان است. آندومتریوز می‌تواند به ناباروری منجر شود و عذاب ناشی از آن را بیشتر کند.

دردناک ترین زهر حشره

موجودات زیادی در جهان وجود دارند که می‌توانند مار را گاز بگیرند، نیش بزنند یا به گونه‌ای دیگر ما را به سموم کشنده خود آلوده کند و مطمئنا این سوال که کدام مورد دردناک‌ترین است، بی‌پاسخ می‌ماند. بااین‌حال، حشره‌شناسی از ایالات متحده به نام جاستین او اشمیت، ده‌ها بار خود را درمعرض نیش حشرات مختلفی از راسته بال‌غشاییان قرار داده است. اشمیت در سال ۲۰۱۶ در گفتگو با مجله نیویورک‌تایمر گفت: «می‌دانم مردم فکر می‌کنند من کمی دیوانه هستم. اما واقعا این‌طور نیستم. فقط سعی می‌کنم پاسخ پرسش‌های متفاوتی را پیدا کنم.»

مورچه گلوله زن

طبق شاخص اشمیت، مورچه گلوله زن دردناک‌ترین نیش را دارد

اشمیت براساس تجربه‌های دردناک خود «شاخص درد نیش اشمیت» را ابداع کرد. شاخص اشمیت با درنظر گرفتن نزدیک ۸۰ گونه مورچه، زنبورعسل و زنبور بی‌عسل، میزان دردناک بودن نیش را در مقیاسی از صفر (دردی که به سختی احساس می‌شود) تا چهار (دردی بسیار شدید درحد آرزوی مرگ) رتبه‌بندی می‌کند. اشمیت در کنار رتبه‌بندی میزان دردناک بودن نیش، توضیحات مفصلی ارائه می‌دهد که به خواننده کمک می‌کند چگونگی درد را احساس کند.

در رده‌هایی پایین، با رتبه ۰٫۵، نوعی زنبور انگلی (Triepeolus) را می‌بینیم که اشمیت نیش او را چنین توصیف می‌کند: «خیالاتی شده‌ام؟ خراش کوچکی که با حس غلغلک همراه است.» پس از آن زنبور جلب‌شونده به عرق وجود دارد که ازنظر درد نیش امتیاز یک می‌گیرد. اشمیت درد ناشی از نیش او را دردی خفیف و گذرا توصیف می‌کند. این توضیحات امکان درک تفاوت‌های ظریفی را می‌دهد که عدد واحد هرگز نمی‌تواند آن را پوشش دهد. اشمیت در سال ۲۰۱۶ گفته بود: «فکر می‌کنم این روش بسیار بهتری برای توصیف ماهیت چیزی باشد که اعداد می‌خواهند به شما بگویند.»

اشمیت به انواع دیگری از زنبورها نمره ۲ می‌دهد، ولی درد ناشی از نیش آن‌ها را متفاوت توصیف می‌کند. او به مورچه دروگر فلوریدا و زنبور کاغذی غول‌پیکر نمره ۳ می‌دهد. اما بالاترین نمره به سه حشره داده می‌شود: زنبور جنگجو، مورچه گلوله‌زن و زنبور رتیل‌خوار. اشمیت می‌گوید از بین این سه مورد، مورچه گلوله‌زن پادشاه بی‌چون‌و‌چرای نیش محسوب می‌شود. او در سال ۲۰۱۶ در گفتگو با مجله اسمیتسونیان گفته بود: «اگر نمره پنج را به این مقیاس اضافه کنم، فقط مورچه گلوله‌زن در آن مقام قرار خواهد گرفت.»

دردناک ترین تجربه جسمی

قسمتی که منتظرش بودید، رسید. کدام بدتر است: زایمان یا ضربه خوردن به بیضه‌ها؟ خوب، چیزی وجود دارد که دردناک‌تر از این دو مورد است. تروی مدسن، استاد پزشکی اورژانس و جراحی در دانشگاه یوتا می‌گوید: «فکر نکنم تا حالا کسی را دیده باشم که مانند فردی که سنگ کلیه دارد، درد داشته باشد.»

سنگ‌های کلیه توده‌های سخت و سنگ‌مانندی هستند که به علت تجمع مواد زائد خون در کلیه‌ها انباشته می‌شوند و کریستال‌هایی را تشکیل می‌دهند. زمانی که سنگ‌ها در کلیه حرکتی ندارند، معمولا موجب درد نمی‌شوند زیرا جریان ادرار را مسدود نمی‌کنند. اما وقتی جریان ادرار را مسدود می‌کنند و وارد حالب (لوله‌ای که ادرار را از کلیه به مثانه منتقل می‌کند) می‌شوند، بدن سعی می‌کند با حرکات پریستالسی از شر آن‌ها رها شود. در این زمان است که درد شروع می‌شود: اگر سنگ به اندازه کافی بزرگ باشد، ممکن است حالب را مسدود کند و موجب تورم و اسپاسم دردناک حالب شود.

درد

سنگ‌های کلیه، در صورت عدم درمان می‌توانند به عفونت‌های شدید کلیه منجر شوند. بیماران مبتلا حتی ممکن است کلیه‌های خود را از دست بدهند، زیرا فکر می‌کنند سنگ‌ها دفع شده‌اند، اما ممکن است سنگ‌ها بمانند و به‌تدریج کلیه را از کار بیندازند. انسداد و عفونت موجب می‌شوند که سنگ مانند آبسه عمل کند و افراد ممکن است درنتیجه‌ی این وضعیت به شدت بیمار شوند و حتی جان خود را از دست بدهند.

بیماران تجربه دفع سنگ کلیه را دردناک‌تر از زایمان توصیف می‌کنند

اگر می‌پرسید که آیا دفع سنگ کلیه دردناک تر از درد زایمان است، باید از کسانی سوال کنید که هر دو تجربه را دارند. بسیاری از مردم به‌وضوح به شما خواهند گفت که تجربه آن‌ها از سنگ کلیه بدتر از زایمان بوده است. مادر چهار فرزند که تجربه دفع سنگ کلیه را داشته است، می‌گوید: «چهار فرزند دارم و هر چهار فرزندم از راه زایمان طبیعی به دنیا آمده‌اند. بیش از ۲۴ ساعت طول کشید تا سومین فرزندم به دنیا بیاید. ترجیح می‌دهم همه آن‌ها را دوباره به دنیا بیاورم تا اینکه دوباره سنگ کلیه دفع کنم.» پژوهش‌های معتبر نیز این موضوع را تایید می‌کند.

درمورد درد سنگ کلیه در مقایسه با ضربه خوردن به بیضه‌ها، یک نفر گفته است: «ده‌ها سنگ کلیه داشته‌ام، اگر حق انتخاب داشتم، حاضر بودم با خوشحالی ضربه را تحمل کنم.»

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات