هشدار سازمان بهداشت جهانی: دنیاگیری بعدی می‌تواند مرگبارتر باشد

شنبه ۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۵
مطالعه 2 دقیقه
خفاش با بال‌های گشوده درحال پرواز درپس‌زمینه آسمان آبی
دبیرکل سازمان بهداشت جهانی هشدار می‌دهد که دنیاگیری بعدی می‌تواند به‌مراتب شدیدتر از دنیاگیری کووید ۱۹ باشد و لازم است برای مقابله با آن آماده باشیم.
تبلیغات

تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی، در نشست مجمع جهانی بهداشت در سوئیس از کشورها خواست برای مقابله با احتمال وقوع دنیاگیری بعدی آماده باشند. بااین‌حال، آیا سیاست‌گذاران واقعاً پس از سال‌ها مرگ و رنج غم‌انگیز، درس‌های لازم را فرا گرفته‌اند؟

به‌نقل از سی‌بی‌اس نیوز، تدروس گفت: «تهدید پیدایش گونه دیگری که موجب افزایش بیماری و مرگ شود، همچنان وجود دارد و خطر ظهور عامل بیماری‌زایی که مرگبارتر از ویروس کرونای عامل کووید باشد، همچنان پابرجا است.»

تدروس همچنین خاطرنشان کرد که کووید که موجب مرگ حدود هفت میلیون نفر در سراسر جهان شده، از بین نرفته است، اما به‌زودی می‌تواند فقط به یکی از تهدیدهای نوظهور تبدیل شود. وی به کشورهای عضو گفت: «پایان کووید ۱۹ به‌عنوان وضعیت اضطراری بهداشتی جهانی، به‌معنای پایان کووید ۱۹ به عنوان تهدیدی برای سلامت جهانی نیست.» او افزود: «نمی‌توان این امر را به تعویق انداخت. وقتی دنیاگیری بعدی می‌آید، باید آماده واکنش قاطع، جمعی و عادلانه باشیم.»

کارشناسان هشدار داده‌اند مواجهه انسان با حیوانات وحشی می‌تواند خطر انتقال عوامل بیماری‌زا از حیوانات به انسان‌ها را افزایش دهد که احتمالاً عامل شروع دنیاگیری کووید بوده است.

فهرست عوامل بیماری‌زای احتمالی همچنان رو به رشد است. سی‌بی‌اس سال گذشته گزارش کرد که فقط از سال ۲۰۰۹، دانشمندان آمریکایی بیش از ۹۰۰ ویروس جدید را شناسایی کرده‌اند.

کارشناسان دیگر همچنین هشدار داده‌اند که فقط ویروس‌ها نیستند که باید درمورد آن‌ها نگران باشیم. آن‌ها به ‌خطر احتمالی قارچ‌هایی اشاره کرده‌اند که برخی‌شان می‌توانند انسان را آلوده کنند و دربرابر قارچ‌کش‌ها مقاوم هستند.

کارشناسان دیگر نیز با تدروس موافق هستند و هشدار داده‌اند که در آینده‌ی میان‌مدت، کووید احتمالاً آخرین دنیاگیری نخواهد بود. بیل گیتس، یکی از بنیانگذاران مایکروسافت سال گذشته گفته بود که احتمالاً در آینده عامل بیماری‌زای متفاوتی دنیاگیری دیگری را به راه خواهند انداخت.

تدروس در نشست سازمان بهداشت جهانی از کشورها خواست تا روش آمادگی برای مقابله با این تهدیدها را اصلاح کنند. وی گفت: «اگر ما تغییرات موردنیاز را انجام ندهیم، چه کسی آن را انجام خواهد داد؟ و اگر هم‌اکنون آن‌ها را انجام ندهیم، چه زمانی این کار را خواهیم کرد؟»

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات