زنگ خطر برای دام‌پزشکان؛ ChatGPT با تشخیص درست بیماری، جان یک سگ را نجات داد

جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۰
مطالعه 1 دقیقه
ChatGPT پزشک
درحالی‌که دام‌پزشکان از تشخیص بیماری یک سگ عاجز بودند، هوش مصنوعی ChatGPT توانست به‌درستی نوع بیماری را تشخیص دهد.
تبلیغات

چت جی پی تی سرویسی پرکاربرد بر پایه‌ی هوش مصنوعی است که از زمان انتشار عمومی در اواخر سال گذشته‌ی میلادی، سروصدای زیادی به پا کرده و همچنان به متعجب‌کردن ما ادامه می‌دهد. این چت‌بات افزون‌بر مقاله نوشتن توانایی کدنویسی نیز دارد و کارهای متنوع‌تری نیز انجام می‌دهد.

بر اساس گزارش گیزموچاینا، نسخه‌ی جدید ChatGPT که از مدل زبانی GPT-4 استفاده می‌کند، با ارائه‌ی توضیحات درست درباره‌ی بیماری، به نجات جان یک سگ کمک کرد؛ آن هم در شرایطی که حتی دام‌پزشکان نیز نتوانسته بودند به‌درستی بیماری را تشخیص دهند.

فردی با نام کوپر در توییتر می‌گوید سگ نژاد بردر کولی او از یک بیماری منتقله از کنه رنج می‌بُرد و تحت درمان بود. شرایط این سگ به‌لطف گذراندن مراحل درمانی در حال بهبود بود تا این‌که علائم بیماری به‌یک‌باره بدتر شد.

کوپر می‌گوید پس از بررسی دقیق متوجه شد که لثه‌های سگش زرد شده است و وقتی حیوان خانگی‌اش را به دام‌پزشکی برد، مشخص شد کم‌خونی بدتر از قبل شده. شرایط سلامتی سگ کوپر روزبه‌روز بدتر شد و دام‌پزشکان با وجود انجام آزمایش‌های مختلف نتوانستند دلیل را تشخیص دهند.

کوپر وضعیت سگش را برای GPT-4 توضیح داد و این مدل هوش مصنوعی در پاسخ گفت شرایط سگ کوپر ممکن است به‌دلیل کم‌خونی IMHA باشد. کوپر این اطلاعات را برای دام‌پزشکی دیگر برد و پس از انجام چند آزمایش مشخص شد که گفته‌ی ChatGPT درست بوده است. با درمان مناسب، وضعیت بهتر شد و سگ کوپر اکنون تقریبا به‌طور کامل به شرایط عادی‌اش برگشته است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات