اولین مورد مستند از عفونت هم‌زمان با دو گونه خطرناک ویروس کرونا

سه‌شنبه ۲۲ تیر ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
طبق گزارشی جدید، زن سال‌خورده‌ای در بلژیک در موردی نادر، هم‌زمان به دو گونه مختلف ویروس کرونای جدید آلوده شده بود.
تبلیغات

هفته جاری در کنگره مجازی میکروبیولوژی بالینی و بیماری‌های عفونی اروپا (ECCMID) گزارشی ارائه شد که در آن، زنی ۹۰ ساله که واکسن کووید ۱۹ را تزریق نکرده بود، دچار عفونت هم‌زمان گونه آلفای ویروس کرونا و گونه بتای ویروس کرونا شده بود.

بنا‌بر اعلام سازمان جهانی بهداشت، گونه‌های آلفا و بتا به‌عنوان گونه‌های نگران‌کننده ویروس کرونای عامل کووید، یعنی گونه‌های دارای ویژگی‌های نگران‌کننده‌ای مانند افزایش قدرت سرایت در نظر گرفته می‌شوند. طبق این گزارش، وضعیت زن پس از بستری‌شدن به‌سرعت رو به وخامت گذاشت و وی در ماه مارس از دنیا رفت.

به‌گزارش لایو ساینس، موارد متعددی از افرادی وجود داشته است که هم‌زمان به ویروس کرونای جدید و ویروس تنفسی دیگری مانند آنفلوانزا عفونی شده بودند. بااین‌حال به‌گفته نویسندگان، عفونت هم‌زمان با دو گونه از ویروس کرونای جدید، یعنی SARS-CoV-2، به‌ندرت دیده شده است و فقط چند مورد دیگر اوایل سال جاری گزارش شد که دو گونه نگران‌کننده از ویروس را شامل نمی‌شد. آن ونکربرگن، نویسنده مطالعه و متخصص زیست‌شناسی مولکولی در بیمارستان OLV در الست بلژیک در بیانیه‌ای گفت: «این یکی از اولین موارد مستند عفونت هم‌زمان با دو گونه نگران‌کننده ویروس SARS-CoV-2 است.» ونکربرگن افزود هر دو گونه از ویروس در زمان عفونی‌شدن این زن در بلژیک در گردش بودند و وی احتمالا دو گونه را از دو فرد مختلف گرفته بود.

زن مذکور سوم مارس پس از چند بار افتادن در بیمارستان بستری شد و همان روز نتیجه آزمایش کووید ۱۹ وی مثبت شد. او در ابتدا هیچ نشانه‌ای از مشکلات تنفسی نداشت؛ اما به‌زودی وضعیت تغییر کرد و علائم تنفسی در او ظاهر شد که به‌مرور‌زمان بدتر شد و او پنج روز بعد از دنیا رفت. پژوهشگران با استفاده از آزمایش PCR برای تشخیص گونه‌های نگران‌کننده متوجه شدند که زن به دو گونه آلوده شده بود. آزمایش PCR دوم این نتیجه را تأیید کرد. ونکربرگن گفت: «نمی‌توان گفت آیا عفونت هم‌زمان با دو گونه نگران‌کننده در بدتر شدن وضعیت بیمار نقشی داشته است یا نه.»

ژانویه ۲۰۲۱، پژوهشگران در برزیل دو مورد را گزارش کردند که در آن افراد هم‌زمان با گونه گاما (که اولین‌بار در برزیل شناسایی شد) و گونه دیگری از ویروس کرونا با نام VUI-NP13L عفونی شده بودند. ونکربرگن افزود: «وقوع عفونت‌های هم‌زمان ویروس کرونا به‌علت محدودیت آزمایش برای گونه‌های مختلف کمتر از حد برآورد می‌شود.» نویسندگان مقاله خواستار افزایش آزمایش برای این گونه‌ها شدند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات