آیا ژاپن با واکسیناسیون یک درصد از جمعیت مقابل کرونا برای میزبانی المپیک آماده است؟

آیا ژاپن با واکسیناسیون یک درصد از جمعیت مقابل کرونا برای میزبانی المپیک آماده است؟

در آستانه‌ی برگزاری بزرگ‌ترین رویداد چندورزشی جهان در ژاپن، همچنان بسیاری درباره‌ی لزوم برگزاری آن در شرایط دنیاگیری ویروس کرونا تردید دارند.

دو ماه پیش از آغاز بازی‌های المپیک در توکیو، موارد کووید ۱۹ در ژاپن درحالی با شیب تند افزایش می‌یابد که واکسیناسیون روندی آهسته دارد. تاکنون، فقط یک درصد از جمعیت ژاپن به‌طور کامل واکسینه شده‌اند که درمقایسه با ایالات متحده، اروپا، هند و چین بسیار اندک است. نرخ پایین واکسیناسیون برخی را به این پرسش وامی‌دارد که آیا المپیک باید برگزار شود یا خیر. عده‌ای دیگر نیز خواستار اصلاح کارزار کند ایمن‌سازی و تجدیدنظر ژاپن در رویکرد نظارتی‌اش هستند. مقام‌های بهداشتی این کشور فعلا فقط استفاده از واکسن تولید‌شده توسط فایزر و بایون‌تک را تأیید کرده‌اند.

ژاپن در مقایسه با بسیاری از دیگر کشورها، با ۶۴۰ هزار مورد ابتلا و ۱۰٬۹۰۰ مورد مرگ، توانسته است دنیاگیری ویروس کرونا را به‌خوبی مدیریت کند. بااین‌حال به‌گفته‌ی برخی، این وضعیت دولت را بیش از حد به خود مطمئن کرده است. دانشمندان می‌گویند محدودیت‌های متوالی ملایمی که در بازه‌های مختلف در مناطق مختلف وضع شده بودند، اغلب به‌محض کاهش روند ابتلا برداشته شدند. در جولای ۲۰۲۰، دولت کارزاری را برای تقویت گردشگری داخلی به‌راه انداخت؛ اما به‌نقل از دو مطالعه، اقدام اخیر به رشد موارد ابتلا میان مسافران و کارکنان خدماتی هتل‌ها و مهمان‌خانه‌ها منجر شد. هفت مه، دولت اعلام کرد که وضعیت اضطراری در توکیو، اوساکا و چندین استان دیگر که قرار بود ۱۱ مه برداشته شود، تا پایان ماه تمدید خواهد شد.

رویکرد ژاپن در واکسیناسیون نیز آشفته بوده است. این کشور داروها یا واکسن‌هایی را که در دیگر نقاط جهان اثربخش ظاهر شده‌اند، ملزم کرد تا به‌منظور تأیید ایمنی در جمعیت ژاپن در مطالعات تکمیلی بررسی شوند. ماساهیرو کامی، پزشک و مدیر اجرایی مؤسسه‌ی تحقیقاتی نظارت پزشکی در توکیو، به وب‌سایت ساینس گفت سایر کشورها نیز الزامات مشابهی دارند که می‌تواند برای رفع تردیدهای مربوط به دوز واکسن‌ها مفید باشد. به‌گفته‌ی کامی، یک مرد آ‌مریکایی به‌طور متوسط تقریبا دو برابر یک زن ژاپنی وزن دارد.

مطالعات انجام‌شده در ژاپن چنان محدود بوده‌اند که متخصصان، انجام آن‌ها را به‌کلی غیرمنطقی می‌دانند. درواقع، در کارآزمایی فایزر فقط ۱۶۰ نفر شرکت داشتند و در مطالعه‌ی دردست انجام مدرنا که توسط شرکت دارویی ژاپنی تاکدا اجرا می‌شود، فقط ۲۰۰ نفر حضور دارند. این مطالعات موجب تاخیرهای چشمگیر در پیشبرد واکسیناسیون شدند. به‌گزارش ان‌اچ‌کی، تلویزیون ملی ژاپن، واکسن فایزر در میانه‌ی فوریه، دو ماه پس از صدور مجوز در ایالات متحده تأیید شد و واکسن‌های مدرنا و آسترازنکا نیز ممکن است تا ۲۰ مه چراغ سبز نهاد نظارتی این کشور را دریافت کنند.

بسیاری از کشورهای اروپایی، بدون الزام به انجام مطالعات تکمیلی، نتایج کارآزمایی‌های بین‌المللی واکسن کووید ۱۹ را پذیرفتند. در ماه آوریل، هند از این الزام چشم‌پوشی کرد. ۲۸ آوریل، شنایا یاماناکا، برنده‌ی ژاپنی جایزه‌ی نوبل پزشکی ۲۰۱۲ و یوشیتاکه یوکوکورا، مدیر سابق انجمن پزشکی ژاپن به‌همراه تقریبا ۵۰ شخصیت دیگر در نامه‌ای سرگشاده خواستار انجام اقدامی مشابه از سوی دولت شدند. به‌گفته‌ی کامی، قوانین به ژاپن اجازه می‌دهد در وضع اضطراری از انجام مطالعات تکمیلی چشم‌پوشی کند؛ اما وزیر بهداشت که در فکر دردسرهای ناشی از عوارض جانبی واکسن‌ها در گذشته بود، تصمیم گرفت با وجود وضعیت اضطراری، طبق معمول از قوانین تبعیت کند.

تأخیر مطالعات تکمیلی با مشکلات تدارکاتی همراه شد. در ژاپن، فقط پزشکان و پرستارها می‌توانند واکسن را تزریق کنند و تعداد کافی از آن‌ها در کارزاری بزرگ‌مقیاس همچون واکسیناسیون ویروس کرونا دردسترس نیست. دولت ملی هزینه‌ی واکسینه‌کردن کل جمعیت را پرداخت می‌کند؛ اما روستاها، شهرک‌ها و شهرها را مسئول تماس با ساکنان، هماهنگی وقت تزریق و ارسال واکسن‌ها کرده؛ درنتیجه، ژاپن از میان تقریبا ۱۷ میلیون دوز واکسن واردشده، فقط ۴/۴ میلیون دوز را به‌کار برده است. نامه‌ی سرگشاده‌ی دانشمندان و رهبران کسب‌وکارها نشان می‌دهد که دندان‌پزشکان، داروسازان، بهیاران و دانشجویان پزشکی مجاز به تزریق واکسن شده‌اند و دولت، پایگاه‌های بزرگ‌مقیاس واکسیناسیون برپا کرده است. دولت اکنون قصد دارد تا ۲۴ مه یک پایگاه واکسیناسیون وسیع در توکیو و بعدا پایگاهی دیگر در اوساکا دایر کند. فراهم‌کردن امکان تزریق واکسن به افراد بیشتر، نیازمند بازبینی در قانون ملی است.

مقاله‌های مرتبط:

درمورد المپیک، دولت می‌گوید بازی‌ها طبق برنامه با ملاحظات ایمنی برگزار خواهند شد. در ماه مارس، مقام‌ها تصمیم گرفتند تا تماشاگران خارج از کشور را از حضور در رویدادها منع کنند. امکان حضور تماشاگران داخلی هنوز معلوم نیست و تصمیم‌گیری درباره‌ی آن تا ماه ژوئن به‌تعویق افتاده است. ورزشکاران و هیئت‌های ملی در جابه‌جایی در اطراف توکیو با محدودیت مواجه خواهند بود؛ اما تاحدی به‌لطف واکسن‌های اهدایی فایزر و بایون‌تک، اغلب آن‌ها احتمالا تا زمان رسیدن به ژاپن واکسینه خواهند شد. بااین‌حال، برای واکسینه‌کردن تقریبا ۷۵ هزار داوطلب محلی که به برگزاری راحت‌تر بازی‌ها کمک خواهند کرد، هنوز هیچ برنامه‌ای وجود ندارد.

بی‌برنامگی‌های دولت ژاپن موجب شده است تا بسیاری، لزوم برگزاری المپیک را در شراط کنونی مورد تردید قرار دهند. شیگرو اومی، رئیس هیئت مشاوره‌ی دولتی کووید ۱۹، ماه گذشته در یک جلسه‌ی پارلمان گفت اکنون زمان آن است که ضمن درنظرگرفتن سطح شیوع بیماری و بار بردوش نظام سلامت، درباره‌ی لزوم برگزاری بازی‌ها به‌طور جدی صحبت کنیم.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اکثریت قاطع ژاپنی‌ها خواستار لغو المپیک هستند. یومیوری شیمبون، پرتیراژترین روزنامه‌ی ژاپن، ۱۱ مه گزارش داد که ۵۹ درصد از پاسخ‌دهندگان به آخرین نظرسنجی‌اش، لغو بازی‌ها را ترجیح می‌دهند. ۲۳ درصد گفتند المپیک باید بدون تماشاگر برگزار شود. تقاضانامه‌ای اینترنتی با عنوان «برای محافظت از زندگی ما، المپیک توکیو را لغو کنید» که ۵ مه به‌راه افتاد، ظرف مدت فقط چهار روز بیش از ۳۰۰ هزار امضا جمع کرد. ۹ استان به‌منظور جلوگیری از جذب جمعیت، گرداندن مشعل المپیک را لغو یا به‌تعویق انداخته‌اند. در اوساکا، گردانندگان مشعل به‌جای جاده‌های عمومی در پارک خالی می‌دوند. این گرداندن انفرادی مشعل ممکن است پیش‌نمایشی از آنچه در المپیک توکیو انتظار می‌رود، باشد.

منبع sciencemag
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده