سلامت قلب خود را با بالارفتن از پله‌ها بیازمایید

سلامت قلب خود را با بالارفتن از پله‌ها بیازمایید

براساس پژوهشی جدید، بالا‌رفتن از رشته‌پلکان در کمتر از یک دقیقه نشان‌دهنده‌ی سلامت قلب است.

بر‌اساس پژوهش جدیدی که در EACVI (بهترین پردازش تصویر ۲۰۲۰، کنگره‌ی علمی انجمن قلبی عروقی اروپا (ESC)) منتشر شد، بالارفتن از چهار رشته‌پلکان در کمتر از یک دقیقه نشان‌دهنده‌ی سلامت قلب است. دکتر جسوس پتیرو، مؤلف پژوهش و متخصص قلب بیمارستان دانشگاه اکرونای اسپانیا، دراین‌باره می‌گوید:

آزمایش پلکان روشی ساده برای بررسی سلامت قلب است. اگر برای بالارفتن از چهار پلکان به بیش از یک‌و‌نیم دقیقه زمان نیاز داشته باشید، سلامت شما زیر بهینه است و بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

پژوهش یادشده برای بررسی رابطه‌ی بین فعالیت روزمره (بالارفتن از پله‌ها) و نتایج به‌دست‌آمده از تست ورزشی در آزمایشگاه اجرا شد. دکتر پتیرو بیان می‌کند:

ایده‌ی اصلی یافتن روشی ارزان و ساده برای ارزیابی سلامت قلب بود. این روش به پزشکان کمک می‌کند بیماران خود را برای ارزیابی‌های گسترده‌تر انتخاب کنند.

پژوهش یادشده ۱۶۵ بیمار با علائم یکسان را پوشش داد که به‌علت بیماری قلبی عروقی شناخته‌شده یا مشکوک تست ورزشی را انجام دادند. علائم شامل درد در قفسه‌ی سینه یا تنگی‌نفس در حال فعالیت شدید بودند. شرکت‌کنندگان روی تردمیل راه رفتند یا دویدند و شدت فعالیت خود را به‌مرور تا زمان خستگی ادامه دادند. ظرفیت ورزشی هم مانند معیارهای هم‌ارز متابولیک اندازه‌گیری شد (METها). پس از استراحتی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه‌ای، از بیماران خواسته شد چهار رشته پلکان (۶۰ پله) را باسرعت و بدون توقف و دویدن بالا بروند و زمان این عمل ثبت شد.

پژوهشگران به رابطه‌ی بین METهای به‌دست‌آمده در طول تست ورزش و زمان سپری‌شده برای بالارفتن از چهار رشته‌ی پلکان پرداختند. بیمارانی که در کمتر از ۴۰ تا ۴۵ ثانیه از پله‌ها بالا رفته بودند، به MET بین نُه تا دَه رسیدند. طبق پژوهش‌های قبلی، MET دَه در طول تست ورزشی با نرخ مرگ‌و‌میر در ارتباط است (۱ درصد یا کمتر در طول سال یا ۱۰ درصد در طول دَه سال). درمقابل، بیمارانی که یک‌ونیم دقیقه یا بیشتر را برای بالارفتن از پله‌ها صرف کردند، به MET هشت رسیدند که به‌معنی نرخ مرگ‌و‌میر ۲ تا ۴ درصد در سال یا ۳۰ درصد در دَه سال است.

پژوهشگران در طول تست تردمیل، تصاویری از قلب گرفتند تا بتوانند به عملکرد آن در طول ورزش پی ببرند. اگر قلب در طول ورزش عملکرد عادی داشته باشد، احتمال بیماری‌های قلبی‌عروقی هم کاهش می‌یابد. آنان در مرحله‌ی بعدی این یافته‌ها را با نتایج بالارفتن از پله مقایسه کردند. از ۵۸ درصد بیماری که در کمتر از یک‌ونیم دقیقه از پله‌ها بالا رفته بودند، تعدادی از آنان در طول بررسی تردمیل عملکرد قلبی مناسبی نداشتند. در‌مقابل، فقط ۳۲ درصد از افرادی که در کمتری از یک دقیقه از پله بالا رفته بودند، در طول بررسی تردمیل عملکرد قلبی بهنجار داشتند.

به‌نقل از دکتر پتیرو، همبستگی بین زمان پله‌ها و ظرفیت ورزش، ازجمله شاخص MET در جمعیت کلی مشابه است؛ اما نرخ مرگ‌و‌میر و عملکرد قلبی مطلوب‌تر از بیمارانی است که به علائم یا بیماری‌های زمینه‌ای قلبی‌عروقی مبتلا هستند.

منبع sciencedaily
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده