قاچاق ماسک چینی با وجود تولید روزانه ۲۰ میلیون ماسک در کشور

قاچاق ماسک چینی با وجود تولید روزانه ۲۰ میلیون ماسک در کشور

با گذشت ده ماه از شیوع ویروس کرونا در کشور، ‌اکنون ظرفیت تولید روزانه‌ی ماسک به ۲۰ میلیون عدد رسیده؛ این درحالی است که ماسک‌های چینی به‌وفور و به شکل قاچاق وارد می‌شوند.

عضو هیأت عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی با اعلام اینکه ماسک‌های چینی به‌صورت قاچاق از بندر گناوه و سایر بنادر کشور وارد می‌شوند، هشدار داد که این روند به واحدهای تولید ماسک آسیب می‌زند.

غلامرضا حسن‌پور اسکندری طی نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) گفت: «بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد از مبادی ورودی کشور به‌ویژه از بندر گناوه و سایر بنادر کشور، ماسک‌های چینی به‌صورت قاچاق وارد کشور شده و از طریق کانال‌های تلگرامی و صفحات اینستاگرام و سایر روش‌ها در تهران و برخی دیگر از استان‌ها، به‌ویژه استان‌های جنوبی کشور به‌وفور به فروش می‌رسد.»

این روند به‌گفته‌ی حسن‌پور منجر به شکست تولیدی‌های ماسک در داخل کشور خواهد شد و در آینده‌ی نزدیک سرمایه‌ها و نیروهای به کار گرفته‌شده در مقوله‌ی تولید ماسک، آسیب جدی و غیر قابل جبران خواهند دید. این درحالی است که وزارت صمت، ظرفیت تولید روزانه‌ی ماسک در کشور را ۲۰ میلیون عدد اعلام کرده است. عضو هیأت عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی بر همین اساس، از وزارت صمت خواسته است به ‌منظور حمایت از تولید داخلی و جلوگیری از قاچاق، دستور فوری و قاطعی در این خصوص صادر شود.

با توجه به افزایش حجم تولید داخلی و ذخیره‌ی کافی ماسک در کشور، اخیرا حداکثر قیمت ماسک استاندارد برای مصرف‌کننده از ۱۳۰۰ به ۱۰۰۰ تومان کاهش یافت.

منبع ایسنا
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده