استفاده از واقعیت مجازی برای کاهش درد زایمان برای اولین‌بار

استفاده از واقعیت مجازی برای کاهش درد زایمان برای اولین‌بار

برای اولین‌بار پزشکان در انگستان موفق به استفاده از فناوری واقعیت مجازی برای کاهش درد زایمان و استرس ناشی از ترومای بعد از زایمان شدند.

بیمارستان دانشگاه ولز در کاردیف در حال انجام یک آزمایش است که در صورت موفقیت، می‌توان آن را در سراسر ولز پیاده‌سازی کرد. سوزان هارداکر، ماما گفت که این فناوری جایگزینی برای مدیریت درد ارائه می‌دهد.

هانا للی که قرار است به‌زودی مادر شود، در این ماه، پیش از تولد اولین نوزاد خود، این کیت را آزمایش کرد و آن را به «شبیه‌ساز» تشبیه کرد. او گفت:

این دستگاه واقعاً ۳۶۰ درجه است، بنابراین وقتی که می‌چرخم، منظره‌ای را می‌بینم که ممکن است پشت سر یا اطرافم باشد. همچنین، به من کمک می‌کند تا آرامش خاصی داشته باشم.

هیئت بهداشت و درمان در آینده‌ای نزدیک جلسه‌ای برای جمع‌بندی و ارزیابی بازخورد اولین مادرانی که از هدست‌های واقعیت مجازی به‌صورت آزمایشی استفاده کردند، تشکیل خواهد داد.

خانم هارداکر، رئیس مامایی هیئت بهداشتی کاردیف و ویل گفت:

 این امکان فراهم شده تا کاری کاملا متفاوت و خلاقانه انجام دهیم؛ کاری که در هیچ‌جای دیگری انجام نشده است.

استفاده از چنین فناوری‌ای فرصتی بسیار خوب به‌خصوص برای مادرانی که زایمان زودرس دارند، ایجاد می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند تا برای گذراندن این لحظات سخت و پشت سر گذاشتن آن، تنفس و آرامش بهتری داشته باشند.

VR childbirth trial pain

خانم للی که خودش را «هواداری بزرگ» می‌داند، می‌گوید «انتخاب» یک واژه‌ی بزرگ برای مادرانی است که در شرف زایمان هستند. وی افزود:

ممکن است برای همه مفید نباشد، حتی ممکن است برای همه‌ی مراحل زایمان به‌کار نیاید، اما فکر می‌کنم می‌تواند یک جایگزین باشد.

توسعه‌دهندگان Rescape هر سال حدود ۴۰۰۰ پوند برای هر هدست هزینه می‌کنند.

گلن هاپگود، مؤسس این شرکت گفت: «این فناوری به‌آرامی از انحصار در عرصه‌ی بازی خارج می‌شود و اکنون وارد حوزه‌ی درمان شده است.»

اقامت در بیمارستان هرگز لذت‌بخش نیست. بنابراین، حتی اگر از دید درمانی به این فناوری نگاه کنید، فقط سعی می‌کند تا افراد را از محیط ناراحت‌کننده‌ای که در آن قرار دارند دور کند. به‌نظر می‌رسد که راه‌حلی بسیار آسان باشد. خانم هارداکر اشاره می‌کند که این فناوری، پتانسیل دارد تا برای مادرانی که تجربه‌ی استرس ناشی از ترومای بعد از زایمان را داشتند نیز مورد استفاده قرار بگیرد. او می‌گوید به خانم‌هایی که برای القاء حالت زایمان به بیمارستان مراجعه می‌کنند، هدست داده می‌شود و بهترین موقع استفاده از این کیت در مراحل اولیه‌ی زایمان است که مادران کنترل بیشتری روی خود دارند. او افزود:

علم پزشکی برای مواردی مانند زایمان زودرس، تنها آب‌درمانی، تنفس و آرامش را پیشنهاد کرده بود. خوشبختانه امروز فناوری واقعیت مجازی بُعد جدیدی را به این مجموعه اضافه کرده است.

منبع bbc
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده