فناوری 5G چگونه خدمات درمانی را متحول می‌کند؟

فناوری 5G چگونه خدمات درمانی را متحول می‌کند؟

نسل پنجم شبکه‌‌‌‌‌ی تلفن‌همراه‌ (5G) با فراهم‌کردن سرعتی بیشتر در ارسال و دریافت داده، تحولی عظیم در ارائه‌ی خدمات درمانی ایجاد می‌کند و با گسترش آن دیگر باید با اتاق انتظار پزشکان خداحافظی کرد.

شرکت‌های مخابراتی فناوری 5G را به‌عنوان نوعی فناوری معرفی می‌کنند که کاربران را قادر می‌سازد فیلم‌های دلخواهشان را سریع‌تر از حد تصور دانلود کنند. بااین‌حال، فناوری 5G علاوه‌بر داشتن قابلیت استریم فیلم‌های نتفلیکس در یک آن، نحوه‌ی مراقبت ما از خود و دیگران را نیز متحول خواهد کرد. درِک لانگ، رئیس بخش مخابرات و تلفن‌‌همراه شرکت مشاوره‌ای Cambridge Consultants می‌گوید:

اکنون خدمات درمانی با مشکلات اساسی رو‌به‌رو است. برخی از این مشکلات پیرشدن جامعه و بیماری‌های موجود در کشورهای پیشرفته‌ی جهان‌ اول و بیماری‌های مزمن هستند. نه‌تنها هزینه‌ی درمان این نوع بیماری‌ها بسیار زیاد است؛ بلکه این درمان‌ها در مدت‌های طولانی‌تر و برای افراد بیشتری اعمال می‌شوند.

خدمات درمانی، به‌ویژه در بریتانیا، با مشکلات بزرگی رو‌به‌رو است و این مشکل نسبتا به‌دلیل پیری جمعیت است که مرتبا خدمت سلامت همگانی بریتانیا (NHS) مطرح می‌کند.

در ماه‌های اخیر، سیمون استیونس، مدیرعامل خدمات سلامت همگانی بریتانیا، برنامه‌ی بلندمدت NHS را اجرا کرد تا دریابد نهاد متبوعش چگونه با نیاز‌های فزاینده در ۱۰ سال آینده کنار می‌آیند.

استیونس در سخنرانی هفت‌دقیقه‌ای خود، سه‌بار به مسئله‌ی پیری جمعیت اشاره کرد: نخست اینکه این برنامه حمایت از سالمندان در جامعه را متضمن می‌شود؛ دوم اینکه بریتانیا در پنج سال آینده یک‌میلیون نفر بیشتر بازنشسته خواهد داشت؛ سوم اینکه تنها یک‌سوم دخترانی که در NHS متولد می‌شوند، بخت آن را خواهند داشت تا بیش از ۱۰۰ سالگی عمر کنند. برای اینکه افراد بیشتری عمر طولانی‌تر داشته باشند، به کارکنان بیشتر در خدمات درمانی و رویکردهای جدید نیاز خواهد بود.

healthcare 5G

برنامه‌ی بلندمدت NHS متضمن ارائه‌ی راه‌حل فناورانه‌ی جدیدی می‌شود و آن‌هم مشاوره‌ی آنلاین با پزشک عمومی برای همه‌ی بیماران NHS است. این راه‌حل میزان ملاقات با پزشک را تا یک‌سوم کاهش می‌دهد و ۳۰ میلیون مراجعه‌ی بیماران به بیمارستان کاهش پیدا می‌کند و هزینه‌های NHS یک‌میلیارد پوند در سال کمتر می‌شود.

فناوری 5G با سرعت بیشتر و تأخیر کمتر، مشاوره‌های آنلاین گفته‌شده را ممکن می‌سازد. همچنین، این برنامه تمرکز را از درمان به‌سمت پیشگیری هدایت خواهد کرد و باعث می‌شود بیماری‌ها زودتر شناسایی شوند، قبل از اینکه نیازهای بیماران اضطراری شود. فناوری 5G می‌تواند خدمات درمانی را برای همه، اعم از پیر و جوان متحول کند.

لانگ بیان می‌کند:

راه‌حلی که سیستم مراقبت درمانی به‌عنوان رویکردی وسیع در نظر دارد، این است که با مدیریت رفتار مردم و ارائه‌ی اطلاعات و نکات لازم درباره اینکه چگونه مریض نشوند، از درمان بیماری‌ها به‌سمت مراقبت‌های بهداشتی پیش‌گیرانه حرکت شود. اینجا است که فناوری 5G احتمالا وارد بازی خواهد شد؛ زیرا در آینده، پوشیدنی‌هایی خواهیم داشت که پارامترهای گوناگونی را حس می‌کنند و می‌سنجند؛ ازجمله فشارخون، ضربان قلب، دمای بدن و سایر پارامترهایی از این قبیل.

digital health

پوشیدنی‌ها سلامتی انسان‌ها را حفظ خواهند کرد

فناوری 5G، تنها به‌معنای انتقال سریع‌تر داده‌ها نیست؛ بلکه هزینه‌ی انتقال داده‌ها و دستگاه‌هایی را کاهش خواهد داد که از آن استفاده می‌کنند. با داشتن اتصال پایدار 5G، دستگاه‌هایی که از آن پشتیبانی می‌کنند، اعم از دستگاه‌های کنترل سلامت و گوشی‌های تلفن‌همراه، دیگر لازم نخواهد بود همه‌ی قدرت پردازشی خود را درونشان جای دهند. چنین دستگاه‌هایی درعوض می‌توانند کارهای سنگین‌ترشان را به سرورهایی در فضای ابری واگذار کنند تا پس از تجزیه‌و‌تحلیل داده‌های کاربر، آن‌ها را به دستگاه برگردانند؛ درست به‌همان شیوه‌ای که شرکت‌های پردازشی زمانی را برای استفاده از ابررایانه‌های متصل به فضای ابری به مشتریان اختصاص می‌دهند.

لانگ افزود:

هزینه‌ی تولید داده در شبکه 5G به‌طور چشمگیری ارزان‌تر است؛ بنابراین، کاربران می‌توانند خیلی راحت‌تر داده‌ها را ارسال یا دریافت کنند.

افزون‌براین، 5G این امکان را به‌ کاربر می‌دهد تا عملکرد دلخواهش را به‌جای اجرا روی دستگاه خود به شبکه بیاورد. این، یعنی دستگاه پیچیدگی و قیمت کمتری خواهد داشت. وقتی چنین اتفاقی در شبکه روی دهد، APIها و SDKهایی به‌وجود خواهند آمد و توسعه‌دهندگان با استفاده از الگوریتم‌های مختلف، داده‌ها را پیاده‌سازی خواهند کرد. در این‌ صورت، شاهد آن خواهیم بود که نرم‌افزار کنترل فشارخون داده‌هایی ایجاد می‌کند که در سایر نرم‌افزارها استفاده می‌شود.

health care

این فرایندهای تجزیه‌وتحلیل هیچ‌گاه جایگزین پزشک عمومی نخواهند شد؛ زیرا هیچ‌کس این کابوس را نخواهد پذیرفت که ساعت‌های هوشمند با بررسی ضربان قلب و تطبیق آن با اطلاعات موجود در وب‌سایت‌های سلامتی، به‌اشتباه بیماری‌های جدی را برای کاربر تشخیص دهد. درعوض، این دستگاه‌ها مانند سیستم هشدار اولیه عمل می‌کنند. اگر دستگاه کنترل سلامت نسل آینده مشکلات سلامتی پیچیده‌ای برای شما تشخیص دهد، به آن معنا خواهد بود که باید برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

متخصصان مراقبت‌های بهداشتی نباید از فرایند خدمات درمانی حذف شوند؛ اما آن‌ها ضرورتا اولین مرجعی نیستند که بیمارانی که اندکی احساس کسالت دارند یا درباره‌ی سلامتی خود نگران هستند، باید به آن‌ها مراجعه کنند؛ چراکه بسیاری از ابعاد سلامتی مانند ضربان قلب و فشارخون، به‌آسانی به‌‌کمک دستگاه‌ها اندازه‌گیری می‌شود.

مطمئن‌تربودن ملاقات‌های ویدئویی ازطریق شبکه 5G، می‌تواند فشار وارده به درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها برای معاینات معمولی بیماران سالمند را کاهش دهد.

لانک عقیده دارد:

بسیاری از افراد سالمند مبتلا به بیماری مزمن از مراجعه به پزشک بی‌نیاز هستند. آن‌ها فقط به فردی نیاز دارند که معاینه‌شان کند و وضعیتشان را جویا شود. این فرایندی است از راه دور نیز می‌تواند انجام شود. ممکن است فردی به سه‌چهار بار معاینه در روز احتیاج داشته باشد. او می‌تواند معاینات خود را ازطریق تماس ویدئویی انجام دهد؛ بنابراین، این نوع معاینه از تماس تلفنی و ایمیل کمی شخصی‌تر خواهد بود. سپس، شخص می‌تواند درصورت لزوم برای مراجعه‌ی حضوری به پزشک تصمیم بگیرد.

سلامتی و 5G

بیش از یک دهه از عمر پوشیدنی‌های سلامتی می‌گذرد و دستگاه‌هایی که به‌عنوان ساعت‌های هوشمند می‌شناسیم، پنج‌شش سال پیش پدیدار شده‌اند. به‌عقیده‌ی لانگ، دستگاه‌های تخصصی کنترل سلامت 5G می‌توانند در مدت کوتاهی همه‌گیر شوند:

حدس من این است که آنچه در دو تا پنج سال آینده شاهدش خواهیم بود، دستگاه‌های متصل خاصی هستند که برای استفاده‌ی پزشکی پذیرفته شده‌اند. این دستگاه‌ها می‌توانند کنترل‌کننده‌ی فشارخون یا دیابت و سایر دستگاه‌های از این قبیل باشند که می‌توان از درمانگاه‌های محلی یا مراکز مراقبت‌های بهداشتی به‌همراه اپلیکیشن مخصوص تهیه کرد.

ادعای اپراتورهای تلفن‌همراه درباره‌ی 5G صحیح است و کاربر می‌تواند تنها با لمس یک دکمه، برنامه‌های تلویزیونی دلخواه خود را با کیفیت HD دانلود کند؛ اما نمی‌تواند خیلی از آن‌ها را در حالی تماشا کند که در اتاق انتظار پزشک منتظر نشسته است.

منبع techradar
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده