تشخیص زودهنگام علائم آلزایمر به کمک بازی ویدئویی

یک‌شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
دانشمندان بازی ویدئویی خاصی با هدف تشخیص علائم زوال عقل طراحی کرده‌‌اند که تنها با اختصاص دو دقیقه زمان به آن می‌‌توان میزان داده‌‌ای معادل با پنج ساعت پژوهش‌های آزمایشگاهی تولید کرد.
تبلیغات

اگرچه مشکلات مربوط‌‌به حافظه ازجمله مهم‌‌ترین نشانه‌های بیماری آلزایمر به‌‌شمار می‌‌آیند، اما این‌‌گونه نشانه‌‌ها معمولا در مراحل دیرهنگام بیماری ظاهر می‌‌شوند. یکی از نشانه‌‌های زودهنگام‌‌تر از زوال عقل، ضعف در جهت‌‌یابی فضایی است؛ مشخصه‌‌ای که در حال حاضر پژوهشگران سعی دارند باکمک انجام یک بازی رایانه‌‌ای، آن را در بیماران شناسایی کنند. گیلیان کافلن، یکی از پژوهشگران طراح این بازی طی یک خبر رسمی گفت:

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که تغییرات مغزی مرتبط‌‌با بیماری‌هایی نظیر آلزایمر چندین دهه پیش از علائمی نظیر ازدست‌‌رفتن خاطرات آغاز خواهند شد. چنانچه بخواهیم در آینده درمان آلزایمر مؤثر واقع شود، این درمان باید در مراحل اولیه‌‌ی بیماری آغاز شود تا از آسیب‌‌های جدی به مغز پیشگیری شود.

آب‌‌های خروشان

بازی یادشده با نام Sea Hero Quest در همکاری مشترک میان شرکت مخابراتی دویچه تلکوم آلمان و چندین دانشگاه اروپایی توسعه یافته و داده‌های جمع‌آوری‌شده ازطریق آن، طی این هفته در ژورنال علمی PNAS منتشر شده است.

در این بازی، بازیکنان هدایت یک قایق مجازی را به‌‌عهده دارند. آن‌ها ابتدا یک نقشه را به خاطر می‌‌سپارند و هنگامی که نقشه از صفحه ناپدید می‌‌شود، بازیکنان شروع به مسیریابی می‌‌کنند و هم‌زمان برنامه نیز سعی می‌‌کند اطلاعاتی را در مورد کیفیت مسیریابی افراد جمع‌‌آوری کند؛ اطلاعاتی که به‌‌گفته‌‌ی سازندگان آن می‌‌توانند علائم زوال عقل را پیش از ظاهرشدن علائم بالینی بیماری شناسایی کند. در ویدئوی زیر می‌توانید بخش‌هایی از مراحل انجام این بازی رایانه‌ای را تماشا کنید:

به‌‌گفته‌‌ی دانشمندان، تنها با اختصاص دو دقیقه زمان به این بازی می‌‌توان همان مقدار داده‌‌ای را تولید کرد که برای جمع‌آوری آن‌ها در یک محیط آزمایشگاه به پنج ساعت زمان نیاز است و ازآنجاکه مجموع ساعاتی که این بازی انجام شده، به بیش از ۱۱۷ سال می‌‌رسد، پس می‌‌توان گفت تاکنون حجمی اطلاعاتی به‌‌ارزش ۱۷۶۰۰ سال در پژوهش‌‌های مرتبط با آلزایمر در اختیار پژوهشگران قرار گرفته است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات