موفقیت راهبرد نابودی سلول‌ها برای آهسته‌سازی روند پیری در اولین آزمون

یک‌شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۵
مطالعه 4 دقیقه
نوعی از دارو‌ها‌ی ضد پیری به‌تازگی روی تعدادی از بیماران ریوی امتحان شدند و تاثیرات خوبی از خود نشان دادند. به‌نظر می‌رسد که این راه، امیدوار‌کننده است.

یک ترفند جدید ضد پیری به‌تازگی، اولین امتحان خود را به‌خوبی پشت سر گذاشت. این آزمایش به‌گونه‌ای بود که ۱۴ نفر داوطلب، از این دارو برای کشتن سلول‌ها‌ی پیر و بیمار بدن خود استفاده کردند.

اولین مطالعه در مورد دارو‌ها‌ی ضد پیری در ماه ژانویه گزارش‌ شد. در این پژوهش، دارو‌ها‌ی مورد نظر برای کشتن سلول‌ها‌ی پیر و بیمار در افراد مبتلا به بیماری‌ها‌ی ریوی استفاده‌ شد. بعضی از پژوهشگران معتقدند که این ترفند حتی می‌تواند در مورد افراد سالم، برای به تأخیر انداختن پیری استفاده‌ شود.

جیمز کرکلند، پروفسور کلینیک مایو، که به آزمایش کلینیک تگزاس در سال ۲۰۱۶ کمک کرده است، گفت:

بیمار‌ها دو نوع قرص مصرف می‌کنند. کرکلند و همکارانش معتقدند که این دو نوع قرص می‌تواند بدن را از شر سلول‌ها‌ی پیر راحت‌ کند.

دارو‌ها‌ی ضد پیری، اولین روز‌ها‌ی خود را می‌گذرانند و اینکه بیماران در این پژوهش‌ها‌ی اولیه، از عوارض جانبی این دارو‌ها صدمه‌ی خاصی ندیده‌اند، بسیار جای امیدواری دارد.

جودیس کمپیسی، پروفسور مؤسسه‌ی باک کالیفرنیا گفت:

آزمایش انجام‌شده، یک آزمون اولیه بود. حتی دارو‌ها باید در مرحله‌ی اول، تأیید مدیریت غذا و دارو‌ی آمریکا را می‌گرفتند. بنابر‌این به‌طور رسمی در حال حاضر، در مورد اثر ضد پیری نمی‌توان اظهارنظر کرد.

همه‌ی ۱۴ بیمار از نوعی بیماری ریوی سخت درمان‌شونده به‌نام فیبروس ریوی رنج می‌بردند و همین، دلیلی برای شرکت آن‌ها در این آزمایش بوده‌ است.  پزشکان متوجه‌ شدند دوز ۹ از این دو نوع قرص در مدت سه هفته، توانایی افراد در راه رفتن را افزایش داد. به این صورت که بیمار‌ها پس از این مدت، درمدت زمان معلوم، کمی بیشتر راه می‌رفتند و فاکتور‌ها‌ی بهبودی دیگری نیز در آن‌ها مشخص‌ شده بود.

حبابی از تبلیغات بازرگانی در مورد دارو‌ها‌ی ضد پیری به راه افتاده‌اند و مردم در سراسر جهان مشتاق استفاده از این دارو‌ها هستند. شرکتی به‌نام Unity Biotechnology در کالیفرنیا، دو نوع دارو برای درمان ورم مفاصل استخوانی تولید کرده است که این دارو به زانو‌ی افراد بیمار تزریق می‌شود. بنیان‌گذار این شرکت، کمپیسی است و کرکلند نیز حدود نیم میلیارد دلار سرمایه در این شرکت دارد.

این دارو‌ها بر سلول‌ها‌ی پیری تاثیر دارد که هرچند دیگر توان تولید مثل ندارند، اما همچنان می‌توانند سیگنال‌ها‌یی از ترکیب‌ها‌ی شیمیایی به بیرون از خود می‌فرستند.

نیکولاس ماسی که در پژوهش جدید شرکت داشته است، گفت:

در آزمایش‌ها‌ی انجام‌شده روی موش‌ها‌ی آزمایشگاهی، نشان‌ داده‌ شد که ترکیبی از داستینیب و کورستین که رنگ‌دانه‌ها‌ی نوعی گیاه هستند، باعث از بین رفتن سلول‌ها‌ی فیبروس ریوی می‌شوند و زمان سالم ماندن حیوانات را افزایش می‌دهند (اما باعث طول عمر آن‌ها نمی‌شوند).

کرکلند گفت:

کرکلند همچنین، مشتاقان استفاده از دارو‌ها‌ی ضد پیری را به رعایت احتیاط دعوت می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد که این دارو‌ها را به دلخواه خود مصرف نکنند (هم‌اکنون کورستین در فروشگاه‌ها‌ی اینترنتی به‌نام دارو‌ی افزایش طول عمر، موجود است). کرکلند گفت:

اما سلول‌ها‌ی سالخورده همیشه بد هم نیستند. به‌نظر می‌رسد که این سلول‌ها و ساختار نهان آن‌ها در رشد جنین هنگام زایمان و بهبود بافت‌ها‌ی مجروح و زخمی،‌ بسیار تاثیر‌گذارند. کمپیسی گفت:

در حال حاضر، پژوهشگران از دارو‌ها‌ی جدید در افراد مبتلا به بیماری‌ها‌ی سخت استفاده می‌کنند. اما آن‌ها امید‌وارند در آینده بتوانند از دارو‌ها برای افراد سالم نیز استفاده‌کنند. تقریبا کاری شبیه به پاک‌سازی پلاک دندان در دندان‌پزشکی.

کمپیسی تصور می‌کند که بتوان تولید سلول‌ها‌ی سالخورده را کم‌ کرد ولی نباید آن‌ها را به صفر رساند و پس از آن، دارو را قطع می‌کنند.

ماسی، کرکلند و همکارانشان آزمایش دارو‌ها را روی ۱۵ بیمار ریوی دیگر آغاز کرده‌اند و مایو ترکیبی از دارو‌ها را روی ۲۰ بیمار کلیه آزمایش‌ می‌کند. کرکلند گفت:

مطالب مشابه

نظرات