تولد نوزادي با قلب بيرون از بدن و زنده ماندن دور از تصور او

تولد نوزادي با قلب بيرون از بدن و زنده ماندن دور از تصور او

در انگلیستان نوزادی متولد شد که قلبش بیرون از بدنش می‌تپید. پزشکان امیدی به زنده ماندن او نداشتند؛ ولی او سه عمل جراحی را پشت سر گذاشته و زنده مانده است. 

در انگليستان، دختري متولد شد که قلبش خارج از بدنش قرار گرفت و برخلاف تمام پيش‌بيني‌هاي پزشکانش، زنده مانده است. اکنون پس از سه هفته زندگي و سه عمل جراحي، قلب او به داخل قفسه‌ی سينه منتقل شده است.

ونلوپه هوپ ويلکينز با ناهنجاري نادر قلب خارج از بدن (Ectopia cordis) متولد شد. در اين عارضه قلب در محل طبيعي خود در قفسه‌ی سينه قرار نگرفته است. از هر يک ميليون نوزاد متولدشده، پنج نوزاد با اين عارضه به دنيا مي‌آيند. احتمال زنده ماندن نوزاد در چنين حالتي کمتر از ده درصد است.

مشکل ونلوپه در سونوگرافي ۹ هفتگي تشخيص داده شد و به پدر و مادر او توصيه شد که فرزند خود را سقط کنند. ولي آن‌ها تصميم گرفتند اجازه دهند اين مسئله به‌صورت طبيعي پيش برود و ونلوپه فرصتي براي زنده ماندن داشته باشد.

پدر و مادر ونلوپه نوزادی که قلبش بیرون از بدن بود

اولين نشانه‌ی اميدوار‌کننده زماني بود که پزشکان مشاهده کردند نوزاد قادر به تنفس است. نوزاد به‌منظور حفاظت در برابر عفونت و نيز حفظ رطوبت قلبي که بيرون از بدن مي‌تپيد، بلافاصله در يک کيسه استريل قرار داده شد. تيم پزشکي متشکل از ۵۰ نفر در بيمارستان گلنفيلد تاکنون سه عمل جراحي روي اين نوزاد انجام داده‌اند. اولين عمل هنگامي انجام شد که هنوز يک ساعت هم از تولد او نگذشته بود. عمل جراحي دوم، پس از يک هفته و با هدف ايجاد فضايي در قفسه‌ی سينه و قرار دادن قلب در جاي خودش، انجام شد. با کمک نيروي جاذبه قلب کم‌کم در جاي درست خود کنار ريه‌ها جاي گرفت. در آخرين عمل جراحي براي حفاظت از اين قلب ظريف و شکننده، بخشي از پوست زير بازو برداشته و سينه‌ي او با آن پوشانده شد. اکنون او در شرايط بسيار کنترل‌شده و متصل به دستگاه تنفس مصنوعي است. پزشکان مي‌گويند:

اگرچه هنوز هم براي ونلوپه مشکلات زيادي وجود دارد؛ اما با اين شرايط، جاي اميدواري است. از آنجايي که او استخوان جناغ سينه ندارد، تيم پزشکي بايد دنبال راه‌حلي براي اين مشکل باشد.

فرانسس بولوک، متخصص قلب اطفال، در مصاحبه با شبکه‌ي بي‌بي‌سي گفت:

در آينده ما ممکن است بتوانيم محافظ استخوان‌مانندي براي قلب او بگذاريم؛ مثلا جسمی ارگانيک که همراه با او رشد کند.

تعداد انگشت‌شماري از نوزاداني که با اين عارضه به دنيا مي‌آيند، زنده مي‌مانند؛ مانند آدرينا کارديناس که در اکتبر ۲۰۱۲ در ايالت تگزاس ايالات متحده به دنيا آمد. هنگام تولد، دوسوم قلب آدرينا بيرون از قفسه‌ی سينه‌اش بود. پس از انجام عمل جراحي براي ترميم اين نقص، او پس از سه ماه به خانه منتقل شد.

براي والدين ونلوپه، پيشرفت در سلامت دخترشان موجب رضايت‌مندي بسیار است؛ زيرا آن‌ها تصميم گرفتند او را به دنيا بياورند. اين پيشرفت، همچنين به‌منزله‌ی پاداشي برای تلاش و تخصص تيم پزشکي در بيمارستان گلنفيلد است. پدر ونلوپه مي‌گويد:

لحظه‌اي که او متولد شد، متوجه شدم که ما تصميم درستي گرفته‌ايم؛ اما مي‌دانيم که اين مسئله دشواري‌هايي به‌ دنبال دارد. ولي ما خود را براي زمان‌هاي سختي که ممکن است پيش رو داشته باشيم، آماده مي‌کنيم. با‌ اين‌حال لازم بود که ما به او فرصتي براي زندگي بدهيم و تيم پزشکي اين کار را ممکن ساخت. برخي از مادران هنوز هم در حالت بروز چنين مسئله‌ای فرزند خود را سقط مي‌کنند و اگر ما بتوانيم با موفقيت اين مسئله را پشت سر بگذاريم باعث اميدواري مادراني مي‌شويم که با چنين شرايطي رو‌به‌رو مي‌شوند.

حتي نامي که براي اين نوزاد برگزيده شده است برگرفته از شخصيت فيلم «Wreck-It Ralph» است که در آن داستان دختري به تصوير کشيده شده که براي رسيدن به آرزوهاي خود سختي‌هاي زيادي را پشت سر مي گذارد.

منبع Science Alert

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید