چگونه خواب بهتری داشته باشیم

سه‌شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
انسان بیش از یک‌سوم عمر خود را در خواب به سر می‌برد؛ اما در زندگی امروزی عوامل متعددی وجود دارند که باعث کاهش زمان و کیفیت خواب می‌شوند.
تبلیغات

عوامل متعددی دست‌به‌دست یکدیگر داده‌اند تا مانع از یک خواب خوب و کافی شوند. زمان کافی خواب برای افراد مختلف متفاوت است؛ اما به‌طور معمول بین ۷ تا ۹ ساعت، مدت‌زمان کافی برای خوابیدن در نظر گرفته‌ می‌شود. خوابیدن مزایای شگفت‌انگیزی برای سلامت افراد دارد. خواب خوب و کافی باعث کاهش وزن، افزایش قدرت حافظه و همچنین افزایش نشاط می‌شود. در این میان، محققان راه‌هایی برای برطرف کردن بعضی از مشکلات خوابیدن ارائه کرده‌اند که به ۹ مورد از آن‌ها و راه‌های رفع آن اشاره می­‌کنیم:

درد شانه

shoulder pain

اگر از درد شانه رنج می‌برید و عادت دارید به یک سمت بخوابید، بغل کردن بالش می‌تواند راهی برای کاهش درد باشد.

کمردرد

Back pain

درصورتی‌که کمردرد مانع خوابیدن شما است، پیشنهاد می‌شود راهکارهای زیر را امتحان کنید:

یکی از شرایط نامناسب خوابیدن هنگامی‌که درد کمر دارید، خوابیدن روی شکم است، اما اگر به این وضعیت خواب عادت کرده‌اید، بهتر است که بالشتی در زیر پاهای خود قرار دهید. همچنین اگر به پشت می‌خوابید، بهتر است که بالشت را زیر پاهای خود قرار دهید؛ اما اگر عادت دارید به یک سمت بخوابید، برای کاهش درد کمر بهتر است که بالشتی در بین پاهای خود قرار دهید.

 گردن درد

Neck pain

بالشت مناسب می‌تواند باعث کاهش درد گردن شود. بهتر است بالشت خود را هر ۲ سال یک‌بار تعویض کنید. همچنین تحقیقات نشان می‌دهند که بالشت‌های طبی، برای خوابیدن مناسب‌تر از سایر بالشت‌ها هستند.

 بی‌خوابی

Can't fall asleep

برای درمان بی‌خوابی راه‌هایی زیر را امتحان کنید:

  •  چندین ساعت‌ها قبل از خواب، از مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار اجتناب کنید.
  • ورزش کردن در صبح یا بعدازظهر به خوابیدن بهتر شما کمک می‌کند.
  • حداقل یک ساعت قبل از خواب از تلفن همراه استفاده نکنید. نور آبی صفحه‌نمایش تلفن‌ همراه باعث تشدید بی‌خوابی در افراد می‌شود.

 اختلالات خواب

Can't stay asleep

از مصرف نوشیدنی‌های الکلی قبل از خواب اجتناب کنید؛ زیرا باعث کاهش مدت‌زمان چرخه خواب عمیق شما می‌شود.

همچنین بهتر است محل خواب شما خنک باشد تا بهترین خواب را داشته باشید.

 نمی‌توانید بیدار شوید

Can't wake up

اگر برنامه بیدار شدن شما منظم نیست، بهتر است ۷ روز هفته در ساعت مشخصی بیدار شوید تا بدن شما به این وضعیت عادت کند.

ریفلاکس معده

Acid reflux

در کشور آمریکا حدود ۷ میلیون نفر از بیماری ریفلاکس معده (بازگشت اسید معده به مری) رنج می‌برند، بنابراین به این افراد پیشنهاد می‌شود به دکتر مراجعه کنند و به درمان آن بپردازند و همچنین برای خواب بهتر پیشنهاد می‌شود به سمت چپ خود بخوابند و از بالشت بلند استفاده کنند.

خروپف کردن

Snoring

برای کاهش خروپف راه‌هایی وجود دارد؛ از جمله اینکه بهتر است که به پشت نخوابید، مقداری ارتفاع بالشت خود را افزایش دهید یا سینوس‌های خود را قبل از خواب با آب‌نمک تمیز کنید.

 گرفتگی عضلات پا

Leg cramps

محققان هنوز در مورد علت گرفتگی عضلات پا هنگام خواب به نتیجه نرسیده‌اند؛ اما ممکن است این مشکل به خستگی عضلات و آسیب عصب‌ها مرتبط باشد. کشش عضلات و ماساژ آن‌ها می‌تواند به درمان این گرفتگی‌ها کمک کند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات