ایرپاد مکس چگونه شارژ باتری را مدیریت می‌کند

ایرپاد مکس چگونه شارژ باتری را مدیریت می‌کند

از همان زمان رونمایی ایرپاد مکس، ابهاماتی درباره‌ی نحوه‌ی مصرف باتری این هدفون به ‌وجود آمد. اپل اکنون در این زمینه شفاف‌سازی کرده است.

اپل پس از مدت‌ها انتظار سرانجام از نخستین هدفون دورگوشی با نام ایرپاد مکس (Apple AirPods Max) رونمایی کرد؛ هدفونی بحث‌برانگیز که نه‌تنها برچسب قیمتش باعث تعجب کاربران شد بلکه یک ‌سری ابهامات درباره‌ی نحوه‌ی مدیریت انرژی آن وجود داشت.

اپل در بیانیه‌ی مطبوعاتی مربوط ‌به ایرپاد مکس اشاره‌ای به مصرف باتری آن کرد؛ اما این موضوع باعث شد برخی کاربران از گفته‌های اپل برداشت‌ اشتباه داشته باشند. در راستای این ابهامات، اپل به‌تازگی صفحه‌ی پشتیبانی وب‌سایت خود را به‌روزرسانی کرده است تا درباره‌ی شارژ ایرپاد مکس شفاف‌سازی کند.

اپل هنگام رونمایی نخستین هدفون دورگوشی خود گفت زمانی‌که «ایرپاد مکس درون کیس هوشمند باریک و نرمش قرار بگیرد، وارد حالت فوق‌ کم‌مصرف می‌شود و شارژش را حفظ می‌کند»؛ بااین‌حال مشخص نشد زمانی‌که هدفون روی گوش قرار ندارد و درون کیس قرار داده نمی‌شود، چه اتفاقی برای مصرف باتری آن می‌افتد.

رسانه‌ی ورج در بررسی تخصصی ایرپاد مکس متوجه شد زمانی‌که این هدفون در طول شب خارج از کیس هوشمندش قرار دارد،‌ صرفاً چند درصد از شارژ باتری‌اش کم می‌شود و این افت باتری به ‌حدی نیست که باعث نگرانی شود. البته همه‌ی کارشناسان تجربه‌ی مشابهی نداشتند؛ مارکز برونلی ملقب ‌به MKBHD متوجه شد که افت باتری ایرپاد مکس ‌هنگام قرار‌ داده‌ نشدن در کیس، بیشتر از آن چیزی است که ورج مشاهده کرده.

براساس گفته‌های اپل، ‌هنگام برداشتن ایرپاد مکس از روی گوش و «رها کردن آن در حالت ایستا» به ‌مدت پنج دقیقه، این هدفون وارد «حالت کم‌مصرف» می‌شود. اگر هدفون به‌ مدت ۷۲ ساعت در همین شرایط باقی بماند، وارد حالتی «کم‌مصرف‌تر» می‌شود که با خاموش شدن بلوتوث و قابلیت‌هایی نظیر سیستم مکان‌یابی Find My همراه است. اپل می‌گوید این حالت شبیه ‌به شرایطی است که هدفون عملا خاموش باشد.

به ‌شکلی تعجب‌برانگیز و برخلاف انتظارات اولیه، کیس هوشمند فورا هدفون را وارد حالت فوق کم‌مصرف نمی‌کند. در نظر داشته باشید که قرار دادن ایرپاد مکس درون کیس باعث می‌شود این هدفون فورا در حالتِ کم‌مصرفِ اول قرار بگیرد. ایرپاد مکس با گذشتن ۱۸ ساعت وارد حالت فوق کم‌مصرف (خاموش شدن بلوتوث و Find My) می‌شود.

هنگام معرفی ایرپاد مکس اپل نگفت برای وارد شدن این هدفون به‌ حالت فوق‌ کم‌مصرف هنگام استفاده از کیس، لازم است ۱۸ ساعت صبر کنید. این حقیقت که با وجود کیس هوشمند، ۱۸ ساعت طول می‌کشد تا ایرپاد مکس وارد حالت فوق کم‌مصرف شود، عجیب است. این‌طور که به ‌نظر می‌رسد، اپل اتصال سریع هدفون به دستگاه‌های مقصد را به خاموش شدن آن به ‌محض ورود به کیس هوشمند ترجیح داده است.

سؤال مهمی که باقی می‌ماند، این است که اگر هدفون را از روی گوش بردارید اما دور گردن قرار دهید، چه اتفاقی برای مصرف باتری می‌افتد؟ در این شرایط هدفون در حالت ایستا قرار نمی‌گیرد و حدس می‌زنیم همچنان به ‌فعالیت خود ادامه می‌دهد و باتری مصرف می‌کند. شاید اپل بتواند رفتار هدفون را ازطریق به‌روزرسانی فرم‌ور تغییر دهد؛ بااین‌حال فعلا آنچه گفتیم، نحوه‌ی مصرف انرژی توسط ایرپاد مکس است.

براساس آنچه اپل می‌گوید،‌ ایرپاد مکس هنگام روشن بودن حذف نویز فعال (Active Noise Cancellation) و قابلیت صدای فضایی (Spatial Audio) تا ۲۰ ساعت موسیقی پخش می‌کند و درصورتی‌که به‌ مدت پنج دقیقه به شارژر متصل شود تا ۱ ساعت و نیم شارژدهی می‌کند. همچنین زمانی‌که شارژ هدفون کم باشد، نوتیفیکیشنی روی آیفون یا آیپد ظاهر می‌شود.

منبع theverge
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده