شکست بزرگ اپل؛ تولید مودم اختصاصی آیفون لغو می‌شود

چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۴
مطالعه 2 دقیقه
ناراحتی تیم کوک / Tim Cook مدیرعامل اپل روز روشن دست روی سر
منابع آگاه می‌گویند اپل پس از چند بار شکست در نهایت تصمیم گرفته است تولید مودم اختصاصی آیفون را لغو کند.
تبلیغات

گزارشی تأییدنشده که منبع اصلی‌اش به زنجیره‌ی تأمین اپل در آسیا برمی‌گردد، به لغو یکی از خبرسازترین و پرچالش‌ترین پروژه‌های این شرکت اشاره دارد. ظاهرا تولیدکننده‌ی گوشی آیفون و مک بوک و اپل واچ تصمیم گرفته است توسعه‌ی مودم اختصاصی را پس از چند بار شکست، متوقف کند.

بر اساس ادعای یک افشاگر در پلتفرم Naver، اپل تا به امروز چندین بار تلاش کرده است که مودم 5G اختصاصی برای گوشی و سایر محصولاتش بسازد، با این‌حال تمامی تلاش‌هایش به درِ بسته خورده‌اند. این افشاگر می‌گوید اپل فرآیند رهاسازی تدریجی پروژه را شروع کرده است.

افشاگری دیگر در شبکه‌ی اجتماعی ایکس (توییتر سابق) ادعای مشابهی مطرح کرده و به نقل از منابع آگاه در ژاپن گفته است که اپل دیگر تمایلی به توسعه‌ی مودم 5G اختصاصی ندارد.

افشاگرانی که شایعه‌ی لغو تولید مودم اپل را منتشر کرده‌اند، سابقه‌ی کاملا درخشانی ندارند و فعلا نمی‌توانیم ادعای آن‌ها را باور کنیم؛ با این‌حال شکی نیست که اپل برای ساخت مودم اختصاصی با چالش‌های زیادی دست‌و‌پنجه نرم می‌کند.

مدتی پیش خبرگزاری وال‌استریت ژورنال در گزارشی اختصاصی نوشت نمونه‌های اولیه‌ی مودم اپل به‌دلیل اهداف غیرواقع‌بینانه‌ی این شرکت در شرایط جالبی به سر نمی‌برند و معمولا بیش از حد داغ می‌کنند. همچنین ابعاد این پردازنده ها بسیار بزرگ‌تر از حد تصور است.

اپل در سال‌های اخیر برای ساخت مودم اختصاصی هزاران مهندس استخدام کرده است. این شرکت در سال ۲۰۱۹ بخش اعظم کسب‌و‌کار مودم موبایلی اینتل را تصاحب کرد و در نتیجه‌ی این اتفاق تعداد زیادی از کارمندان اینتل مستقیما به اپل منتقل شدند. اپل همچنین مهندسانی از کوالکام استخدام کرده است. مدیران ارشد اپل امیدوار بودند که مودم اختصاصی تا پاییز ۲۰۲۳ آماده شود.

اوایل ماه جاری میلادی بلومبرگ در گزارشی اختصاصی گفت اپل برای جایگزینی مودم‌های کوالکام با مودم اختصاصی در آیفون با معضلات زیادی دست‌و‌پنجه نرم می‌کند. در آن زمان گفته شد اپل تصمیم گرفته است زمان ساخت مودم را به پایان ۲۰۲۵ یا اوایل ۲۰۲۶ موکول کند و در ابتدا سراغ استفاده از این مودم در گوشی آیفون SE برود.

با وجود مشکلات بسیار، باور عمومی همواره این بوده است که اپل هرگز از ساخت مودم اختصاصی دست نمی‌کشد. فراموش نکنید درباره‌ی برندی صحبت می‌کنیم که بیشترین ارزش بازار دنیا را در بین شرکت‌ها دارد و سالانه ده‌ها میلیارد دلار سود خالص به جیب می‌زند. اپل با پردازنده‌های کلاس لپ تاپ غوغای زیادی به پا کرده، اما ظاهرا ساخت مودم دشوارتر از حد تصور است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات