HDMI یا دیسپلی پورت؛ کدامیک برای گیمینگ بهتر است؟

HDMI یا دیسپلی پورت؛ کدامیک برای گیمینگ بهتر است؟

قصد داریم در نگاهی کوتاه مزایا و معایب اتصال رایانه شخصی با استفاده از دیسپلی پورت و HDMI به مانیتور را بررسی کرده و تأثیر آن‌ها روی گیمینگ را مقایسه کنیم.

درحالی‌که بسیاری از کاربران روی موارد مختلف ازجمله نوع کارت گرافیک، میزان حافظه رم یا نوع پردازنده دقت می‌کنند؛ اما موارد بسیار ساده و پیش‌پا افتاده می‌تواند تأثیر قابل توجهی روی افزایش لذت گیمینگ بگذارد. در مثالی ساده می‌توان به برخی از نرم‌افزارهای فعال در پس‌زمینه کامپیوتر اشاره کرد که میزان قابل توجهی از حافظه رم را اشغال می‌کنند و کاربر با نصب برخی از نرم‌افزارهای مدیریتی می‌تواند مانع چنین اقدامی شده و حجم قابل توجهی از حافظه رم را آزاد سازد.

در برخی حالات نیز کاربر با وجود استفاده از سخت‌افزاری نسبتا توانمند به‌علت عدم رعایت مواردی ساده اما مهم، نمی‌تواند از حداکثر توان سخت‌افزار خود استفاده کند. یکی از این موارد نیز نحوه اتصال رایانه به مانیتور است.

اصولا روش‌های مختلفی برای اتصال رایانه به مانیتور وجود دارد که در این مقاله به دو مورد از روش‌های رایج یعنی HDMI و Display‌Port می‌پردازیم.

کابل HDMI

HDMI: اتصال رایانه به مانیتور با استفاده از کابل HDMI از روش‌های رایج و استاندارد محسوب می‌شود که در حال حاضر بیشتر کاربران از این روش استفاده می‌کنند. استفاده از چنین روشی برای زمانی‌که فاصله بسیاری میان دستگاه و مانیتور وجود دارد، بسیار مناسب است؛ زیرا افت بسیار کمی در کیفیت به وجود می‌آید. هزینه استفاده از کابل HDMI نیز از دیسپلی پورت کمتر است.

نکات مثبت

 • طول کابل تأثیر کمتری روی کیفیت دارد
 • هزینه کمتر نسبت به دیسپلی‌ پورت

نکات منفی

 • نرخ انتقال پایین‌تر نسبت به دیسپلی پورت
 • عدم پشتیبانی از انویدیا G-Sync (تنها HDMI 2.1 از G-Sync پشتیبانی می‌کند)
 • عدم برخورداری از کلیپ‌های اتصال‌دهنده
 • عدم امکان پخش تصویر روی چند صفحه نمایشگر

درباره نکته آخر باید گفت که برای استفاده از هر تعداد نمایشگر نیاز به همان تعداد درگاه HDMI وجود دارد و نمی‌توانیم با استفاده از تنها یک درگاه HDMI چند نمایشگر را به رایانه متصل کنیم.

کابل دیسپلی پورت

DisplayPort: برای مدتی می‌شود که تکنولوژی دیسپلی پورت معرفی شده است و در حال حاضر نیز بیشترین نرخ انتقال داده را ارائه می‌دهد. درواقع چنین فناوری امکان استفاده از نرخ نوسازی بالاتر و حتی در رزولوشن 8K را فراهم می‌کند. با این حال استفاده از دیسپلی پورت معایبی نیز دارد که می‌توان به افت شدید کیفیت در استفاده از کابلی با متراژ بالا اشاره کرد.

نکات مثبت

 • برخورداری از نرخ انتقال بالاتر از HDMI
 • پشتیبانی بهتر از فناوری همگام‌سازی (Sync)
 • برخورداری از کلیپ‌های اتصال‌دهنده
 • پشتیبانی ایده‌آل از فناوری‌های AMD FreeSync و انویدیا G-Sync
 • امکان پخش تصویر روی چند صفحه نمایشگر تنها با یک درگاه دسیپلی پورت

نکات منفی

 • افت شدید کیفیت هنگام استفاده از کابلی با متراژ بالا

در کل باید گفت که هریک از دو فناوری HDMI و دیسپلی پورت طی سال‌های گذشته با پیشرفت‌های قابل توجهی همراه بودند و با هربار معرفی نسخه‌ای جدید، شاهد بهبود عملکرد آن‌ها بودیم. با این حال، برای گیمینگ و تجربه بهتر هنگام اجرای بازی‌های ویدیویی گفته می‌شود که دیسپلی پورت گزینه به‌مراتب بهتری است. 

با این حال اگر به‌دنبال هزینه کمتری هستید و کیفیت خروجی 1080p یا 1440p مدنظرتان است، می‌توانید از درگاه HDMI برای اتصال مانیتور به رایانه شخصی استفاده کنید.

مقایسه نرخ انتقال داده میان نسخه‌های مختلف HDMI و DIsplayPort

باید در نظر داشت که دو فناوری اتصال HDMI و DisplayPort از نسخه‌های مختلفی استفاده می‌کنند که در برخی موارد نسبت به یکدیگر ضعیف‌تر یا توانمندتر هستند. درواقع زمانی‌که از دیسپلی پورت ۲.۰ صحبت می‌کنیم شاهد نرخ انتقال داده به ظرفیت ۸۰ گیگابیت‌برثانیه هستیم و این موضوع در حالی است که برترین مدل کنونی HDMI به نسخه ۲.۱ تنها قادر به انتقال ۴۸ گیگابیت داده بر ثانیه است.

در جدول زیر مشاهده خواهید کرد که هر نسخه از HDMI و دیسپلی پورت چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

نوع فناوری/مولفه‌هاحداکثر خروجیحداکثر نرخ انتقال داده
دیسپلی پورت ۱.۳

1080p با نرخ نوسازی ۳۶۰ هرتزی

1440p با نرخ نوسازی ۲۴۰ هرتزی

4K با نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتزی

8K با نرخ نوسازی ۳۰ هرتزی

۳۲ گیگابیت‌برثانیه
دیسپلی پورت ۱.۴

1080p با نرخ نوسازی ۳۶۰ هرتزی

1440p با نرخ نوسازی ۲۴۰ هرتزی

4K با نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتزی

8K با نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتزی

۳۲ گیگابیت‌برثانیه
دیسپلی پورت ۲.۰

1080p با نرخ نوسازی ۳۶۰ هرتزی

1440p با نرخ نوسازی ۲۴۰ هرتزی

4K با نرخ نوسازی ۲۴۰ هرتزی

8K با نرخ نوسازی ۸۵ هرتزی

16K با نرخ نوسازی ۶۰ هرتزی

۸۰ گیگابیت‌برثانیه
HDMI نسخه ۱.۴

1080p با نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتزی

1440p با نرخ نوسازی ۷۵ هرتزی

4K با نرخ نوسازی ۳۰ هرتزی

۱۰ گیگابیت‌برثانیه
HDMI نسخه ۲.۰

1080p با نرخ نوسازی ۲۴۰ هرتزی

1440p با نرخ نوسازی ۱۴۴ هرتزی

4K با نرخ نوسازی ۶۰ هرتزی

8K با نرخ نوسازی ۳۰ هرتزی

۱۸ گیگابیت‌برثانیه
HDMI نسخه ۲.۱

1080p با نرخ نوسازی ۲۴۰ هرتزی

1440p با نرخ نوسازی ۳۸۵ هرتزی

4K با نرخ نوسازی ۱۴۴ هرتزی

8K با نرخ نوسازی ۳۰ هرتزی

۴۸ گیگابیت‌برثانیه

با نگاهی به مشخصات ارائه‌شده در جدول بالا می‌توان تفاوت میان نسخه‌های مختلف دیسپلی‌پورت و HDMI را مشاهده کرد. همان‌طور که مشاهده می‌شود HDMI گزینه‌ای مناسب برای رزولوشن‌های پایین مانند 1080p و 1440p است؛ اما نمی‌تواند گزینه‌ای مناسب برای رزولوشن‌های بالا باشد، زیرا توان ارائه نرخ نوسازی بالا را ندارد.

در طرف مقابل، دیسپلی پورت تحت هر شرایطی کیفیت به مراتب بهتری را به کاربر ارائه می‌دهد. در دیسپلی پورت نسخه ۲.۰ نه‌تنها می‌توان از رزولوشن 16K استفاده کرد، بلکه امکان استفاده از این رزولوشن با نرخ نوسازی ۶۰ هرتزی وجود دارد.

تفاوت میان نسخه های مختلف HDMI و دیسپلی پورت

در مورد تاندربولت نیز باید گفت که این فناوری برپایه‌ی دیسپلی‌پورت طراحی شده است. با وجود اینکه امکان اتصال نمایشگر به رایانه شخصی با استفاده از درگاه USB وجود دارد؛ اما چنین قابلیتی درواقع از فناوری دیسپلی پورت استفاده می‌کند.

یکی دیگر از بزرگ‌ترین مزایای دیسپلی پورت، امکان اتصال ۴ نمایشگر به‌صورت هم‌زمان به رایانه تنها با استفاده از یک درگاه دیسپلی پورت اشاره کرد. درحالی‌که چنین امکانی با درگاه HDMI وجود ندارد، نکته قابل تامل افت بسیار ناچیز کیفیت در زمان استفاده از ۴ نمایشگر به‌صورت هم‌زمان با استفاده از درگاه دیسپلی پورت است.

همگام‌سازی کارت گرافیک با نمایشگر در حالت گیمینگ

شاید از مهم‌ترین ویژگی‌های دیسپلی پورت را بتوان پشتیبانی آن از همگام‌سازی نمایشگر با پردازنده گرافیکی دانست که در حال حاضر به‌روزترین فناوری‌های همگام‌سازی توسط دو شرکت AMD و انویدیا ارائه می‌شود. دیسپلی پورت از هردو نسخه همگام‌سازی AMD FreeSync و انویدیا G-Sync پشتیبانی می‌کند؛ اما با کابل HDMI تنها می‌توان از همگام‌سازی AMD FreeSync استفاده کرد، البته به شرطی که نمایشگر نیز از چنین ویژگی پشتیبانی کند. در حال حاضر تنها نسخه HDMI 2.1 از قابلیت G-Sync انویدیا پشتیبانی می‌کند و دلیل آن نیز برخورداری از پهنای باند ۴۸ گیگابیت بر ثانیه است؛ دلیلی که باعث شد نسخه‌های قدیمی‌تر به خاطر محدودیت در پهنای باند قادر به سازگاری با تکنولوژی همگام‌سازی انویدیا نباشند.

فناوری همگام سازی AMD FreeSync و انویدیا G-Sync

برتری دیگر دیسپلی پورت نسبت به HDMI در طراحی آن است. طراحی اتصال آن به‌گونه‌ای است که از کلیپ‌های اتصال‌دهنده استفاده می‌کند تا کابل به‌راحتی از درگاه کنده نشود. این موضوع در حالی است که کابل HDMI از چنین کلیپ‌هایی استفاده نمی‌کند.

از طرف دیگر دیسپلی پورت را تنها در شرایطی می‌توان استفاده کرد که متراژ کابل در حد استاندارد باشد؛ اما امکان استفاده از کابل HDMI در متراژ ۳۰ متری نیز با کمترین میزان افت کیفیت وجود دارد.

جمع‌بندی

دیسپلی پورت ایده‌آل برای گیمینگ با برخورداری از سخت‌افزاری توانمند است. درواقع با استفاده از چنین فناوری می‌توان از اجرای بازی در حالت 4K و نرخ نوسازی تا حداکثر ۲۴۰ هرتزی استفاده کرد؛ البته چنین حالتی به سخت‌افزار استفاده شده توسط کاربر نیز بستگی دارد.

از سویی دیگر HDMI گزینه‌ای مناسب برای گیمرهایی است که تجربه بازی را در حالت 1080p یا 1440p می‌پسندند و بودجه کمتری برای گیمینگ در نظر گرفته‌اند. همان‌طور  که در جدول نیز مشاهده شد فناوری HDMI در رزولوشن‌های ذکرشده قادر به ارائه نرخ نوسازی قابل توجهی است. با این حال، مشخصاتی که HDMI 2.1 دارد احتمالا سبب خواهد شد که اکثر گیمرها به سمت استفاده از آن بروند.

منبع windowscentral

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید