راهنمای خرید کابل HDMI

دوشنبه ۶ آذر ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۰
مطالعه 7 دقیقه
انتخاب و خرید کابل HDMI شاید در ابتدا ساده به نظر برسد؛ اما نکات مهمی وجود دارد که نباید از آن‌ها غفلت کرد.
تبلیغات

کابل‌های HDMI که امروزه در هر مغازه‌ی الکترونیکی از لوازم صوتی تصویری تا قطعه‌فروشی‌ها و البته فروشگاه‌های آنلاین یافت می‌شوند، انواع مختلفی دارند؛ اما فراوانی آن‌ها به این معنا نیست که می‌توانید خیلی راحت به اولین مغازه‌ای که رسیدید وارد شده و بدون اطلاع کافی یکی را انتخاب و خریداری کنید.

برای مثال، یکی از ویژگی‌هایی که باید در خرید کابل HDMI مورد توجه قرار دهید قابلیت انتقال تصویر اولترا اچ‌دی یا 4K است. همه‌ی کابل‌های اچ‌دی‌ام‌آی از پس انتقال تصاویر با دامنه‌ی دینامیک بالا (HDR) را ندارند. بنابراین، اگر در نظر دارید تلویزیون جدید، پخش‌کننده‌ی Blue-ray، یا مدیا استریمر 4K HDR خریداری کنید، ممکن است نیاز باشد کابل HDMI جدیدی نیز تهیه کنید. خوشبختانه با پرداخت هزینه‌ی اندکی می‌توان یک نمونه‌ی باکیفیت از این کابل با حداکثر عملکرد را خریداری کرد؛ آن هم تنها در صورتی که اساسا نیاز به تهیه‌ی کابل جدید باشد.

آیا لزومی دارد کابل جدید تهیه کنید؟

قبل از اینکه به پیشنهادهای خرید برسیم باید به این نکته توجه کنید که صرفا به این دلیل که تلویزیون جدیدی خریده‌اید نباید کابل اچ‌دی‌ام‌آی جدیدی هم تهیه کنید. حتی اگر تلویزیون جدید شما HDR یا 4K باشد، مادامی که از کابل با بلندی زیر دو متر استفاده می‌کنید، هر کابل پرسرعتی می‌تواند جوابگوی نیاز شما باشد. پرسرعت یا High Speed عنوانی است که توسط شرکت‌های سازنده انتخاب شده است تا نشانگر این باشد که کابل موردنظر، پهنای باند لازم جهت انتقال تصویر ۱۰۸۰ پیکسل و بالاتر را دارد.

می‌توانید پهنای باند را به منزله‌ی یک لوله و محتوای 4K و HDR را مقدار زیادی آب تصور کنید. برای اینکه این لوله از پس انتقال حجم بالای آب بربیاید باید به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد.

متاسفانه، راهی وجود ندارد که بتوان با نگاه کردن به کابل متوجه شد که آیا از پس داده‌های عظیم 4K و HDR برمی‌آید یا خیر. حتی اگر روی کابل نوشته باشد High Speed باز هم نمی‌توان کاملا مطمئن بود. یک کابل اچ‌دی‌ام‌آی مادامی که توانایی انتقال محتوای ۱۰۸۰ پیکسل را داشته باشد پرسرعت قلمداد می‌شود؛ اما ممکن است از پس محتوای 4K برنیاید. تنها راه شناسایی کابل مناسب تست کردن آن است.

خبر خوب این است که اگر کابلی کار کند یعنی جواب داده است. به طور مثال اگر سیگنال 4K یا HDR را از دستگاه پخش Blue-ray با کابلی به تلویزیون منتقل کردید و محتوا به نمایش در آمد، کار تمام است. یعنی این‌گونه نیست که تصور کنید با کابل دیگر ممکن است کیفیت بهتری دریافت کنید. این فناوری به این شکل کار نمی‌کند.

دو حالت برای کار نکردن اچ‌دی‌ام‌آی وجود دارد. حالت معمول‌تر این است که هیچ سیگنالی دریافت نمی‌شود و نمایشگر، خالی یا دارای پرش خواهد بود. در این حالت، بررسی کنید همه‌ی اتصالات به درستی برقرار باشند و همه‌ی تنظیمات درست باشند.

همچنین به خاطر داشته باشید که اگر یک حلقه از زنجیر شما 4K HDR را پشتیبانی نکند، نتیجه نخواهید گرفت. یعنی اگر پلیر، کابل و تلویزیون را اجزای اصلی نمایش محتوای 4K HDR بدانیم، اگر هرکدام از آن‌ها این قابلیت را پشتیبانی نکنند، نتیجه‌ای حاصل نخواهد شد. همچنین، بعضی تلویزیون‌ها چند ورودی اچ‌دی‌ام‌آی دارند که فقط یکی از آن‌ها از 4K پشتیبانی می‌کند. پس، لازم است به این موضوع نیز دقت کنید. اگر مطمئن شدید که همه‌ی موارد سخت‌افزاری و تنظیمات درست هستند، ممکن است مشکل از کابل باشد.

مشکل HDMI

مشکل دیگری که ممکن است در استفاده از کابل‌های اچ‌دی‌ام‌آی با آن مواجه شوید، نمایش نقطه‌های درخشان است که در این حالت چیزی شبیه برفک را روی نمایشگر خواهید دید. ممکن است حالتی که با آن مواجه می‌شوید در حد برفک تلویزیون‌های قدیمی وخیم باشد یا به درخشش‌های گاه و بی‌گاه پیکسل‌های سفید محدود شود. به هر حال این نشانه‌ای است حاکی از این که باید کابل خود را عوض کنید.

اگر تلویزیون همان رزولوشنی که برای آن ارسال کردید را نشان دهد یعنی مشکلی وجود ندارد. این یعنی مثلا شما 4K HDR ارسال کنید و تلویزیون آن را 4K HDR تشخیص دهد. این بهترین حالت ممکن است و با استفاده از کابل دیگر تصویری واضح‌تر و روشن‌تر و... نخواهید داشت.

پیشنهادهای خرید کابل HDMI

اگر مطمئن شدید که کابل اچ‌دی‌ام‌آی فعلی قابلیت لازم را ندارد یا دوست دارید همراه تلویزیون جدید کابل جدید تهیه کنید، می‌توانید برای خرید کابل جدید، پیشنهاد‌های زیر را در نظر بگیرید.

گزینه‌های ارزان‌تری از آنچه که در زیر فهرست شده است وجود دارد؛ اما کابل‌های معرفی‌شده از شرکت‌های خوش‌نامی هستند که در بررسی‌ها مثبت ارزیابی شده‌اند و سال‌ها در زمینه‌ی تولید کابل اچ‌دی‌ام‌آی فعالیت داشته‌اند.این کابل‌ها دارای قابلیت انتقال محتوای 4K و HDR نیز هستند. در نتیجه اگر دنبال پاسخ کوتاه می‌گردید و نمی‌خواهید خیلی وقت صرف کنید، گزینه‌های زیر بهترین هستند. ما کابل ۱.۸ متری را برای مقایسه‌ی قیمت در نظر گرفته‌ایم؛ اما هر کدام از این برندها کابل‌های بلندتر و کوتاه‌تری نیز ارائه می‌دهند.

کابل اچ‌دی‌ام‌آی پرسرعت Amazon Basics به قیمت ۷ دلار

محصول فوق ساده‌ترین مدل است. آخرین استانداردهای اچ‌دی‌ام‌آی نظیر ویدیوی 4K با نرخ رفرش ۶۰ هرتز، اندازه‌ی تصویر ۲۱۶۰ پیکسل و عمق رنگ ۴۸ بیت را پشتیبانی می‌کند. این کابل در اندازه‌های مختلف از یک متری تا چهار و نیم متری و... عرضه می‌شود.

کابل یادشده از ۱۳۶۷۹ بررسی که در سایت آمازون از سوی کاربران دریافت کرده موفق به کسب نمره‌ی ۴.۷ از ۵ شده است.

کابل فوق باریک مونوپرایس دارای گواهی Premium و قیمت ۴ دلار

monoprice HDMI

از برند‌های ارزان و معروف تولید‌کننده‌ی اچ‌دی‌ام‌آی مونوپرایس (Monoprice) است که گزینه‌های بسیار زیادی را ارائه می‌کند. کابل پیشنهادی ما از این برند «Premium Certified» است که نوعی گواهینامه است. داشتن این گواهینامه اساسا یعنی اینکه کابل مورد بحث به صورت کم و بیش تضمینی 4K و HDR را پشتیبانی می‌کند. داشتن این گواهینامه لازمه‌ی پشتیبانی از 4K HDR نیست؛ اما وقتی کابلی این گواهی را همراه با هولوگرام و کد QR مربوطه داشته باشد می‌توان تقریبا مطمئن بود که این قابلیت را دارد.

کابل‌های مونوپرایس از ارزان‌ترین کابل‌های دارنده‌ی این گواهی هستند. نسخه‌های بلندتر و قطورتر این کابل نیز موجود است.

تریپ لایت مدل P568-003-FL به قیمت ۸ دلار

درباره‌ی این مدل در والمارت جایی نوشته است که قابلیت انتقال ۱۸ گیگابیت بر ثانیه و جایی دیگر نوشته است ۱۰.۲ گیگابیت بر ثانیه دارد. در صورتی که قابلیت پشتیبانی از HDR یا 4K در مشخصات این مدل ثبت می‌شد مشکلی نبود؛ ولی صحبتی از هیچ‌کدام نشده است. اگر به جزئیات دقت کنید می‌بینید که تریپ لایت گارانتی مادم‌العمر دارد؛ اما طول این کابل کمتر از یک متر است. با اینکه دلیلی برای ترجیح دادن این مدل به کابل‌های پیشنهاد شده‌ی قبلی وجود ندارد، اما به هرحال می‌تواند یکی از گزینه‌ها باشد.

تارگت (Target)

هرچند تارگت کابل‌های اچ‌دی‌ام‌آی ارزانی (البته نه به ارزانی مدل‌های قبل) ارائه می‌کند، در خصوصیات هیچ کدام قابلیت انتقال ۱۸ گیگابیت بر ثانیه ذکر نشده است؛ بنابراین، احتمالا کابل‌های تارگت قادر نیستند از پس انتقال 4K HDR بربیایند. شاید هم بربیایند؛ اما از آنجایی که ما علاقه‌ای به شاید و اما و اگر نداریم از تارگت صرف نظر می‌کنیم.

کابل داینکس مدل DX-SF116 با قیمت ۶ دلار

داینکس Dynex HDMI

بسیاری از کابل‌های فروشگاه Best Buy قیمت‌های فوق‌العاده گرانی دارند. برای مثال، یک کابل تقریبا نیم‌متری در این فروشگاه وجود دارد که قیمتی برابر با ۴۳۵ دلار دارد. اما پیشنهادهای بهتری نیز وجود دارد. کابل ۱.۸ متری داینکس (Dynex) مدل DX-SF116 تا سرعت ۱۸ گیگابیت‌برثانیه را پشتیبانی می‌کند. البته این کابل تنها یک بیمه‌ی ۹۰ روزه دارد. بنابراین، احتمالا گزینه‌های قبلی بهتر باشند.

جمع‌بندی

البته مسلما گزینه‌های فراوان دیگری وجود دارند. اگر می‌خواهید بهترین خرید را داشته باشید، مطمئن شوید گزینه‌ای که مدنظر دارید یا گواهی پریمیوم، مبنی بر پشتیبانی 4K و نرخ رفرش ۶۰ هرتز، داشته باشد یا دارای پهنای باند ۱۸ گیگابیت بر ثانیه باشد. اگر هم مانند گزینه‌های آمازون و مونوپرایس بیمه و ضمانت داشته باشد بهتر است و امتیازی مثبت برای محصول به حساب می‌آید. چیزی تحت عنوان ورژن برای کابل اچ‌دی‌ام‌آی معنی ندارد. بنابراین، HDMI 2.0 وجود خارجی ندارد. عدد ورژن مربوط می‌شود به تلویزیون، رسیور یا هرچیزی که کابل را به آن وصل می‌کنید. یعنی تلویزیون و دستگاه پخش بلو ری شما، هر دو باید برای پخش HDR از HDMI 2.0 پشتیبانی کنند؛ اما این موضوع ربطی به کابل ا‌چ‌دی‌ام‌آی ندارد و تنها یک غلط مصطلح است.

مادامی که لوله‌ای که در ابتدا گفتیم به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد، یعنی پهنای باند کافی داشته باشد، مشکلی وجود نخواهد داشت. پیشنهادهایی که با پشتیبانی از سرعت انتقال ۱۸ گیگابیت بر ثانیه مطرح شدند چنانچه ادعای آن‌ها درست بوده و واقعا این قابلیت را داشته باشند، مشکلی در انتقال داده‌های HDMI 2.0 نخواهند داشت.

نگران عبارت with Ethernet که روی بسته‌بندی کابل درج می‌شود هم نباشید. اکثر کابل‌ها این ویژگی بی‌ارزش را دارند. هیچ دستگاهی از این قابلیت استفاده نکرده و احتمالا نخواهد کرد.

اگر قرار است از کابل‌ HDMI برای مدت‌های طولانی استفاده کنید، مدل اکتیو آن‌ها را تهیه کنید. کابل‌های اکتیو برای عملکرد بهتر کمی برق از منبع ارسال محتوا می‌گیرند. برای مثال، مونوپرایس کابل‌هایی دارد که از فناوری Spectra7 استفاده می‌کنند. در حالی که تضمینی برای عملکرد کابل‌های معمولی بلند وجود ندارد، کابل‌های اکتیو در تمام شرایط عملکرد خوبی ارائه می‌دهند.

در پایان، اگر قصد دارید کابل اچ‌دی‌ام‌آی را در داخل دیوار کار بگذارید، حتما مدل مخصوص این کار را تهیه کنید. می‌توانید برای اطلاع دقیق از کابلی که لازم دارید اطلاعات ساختمان خود را بررسی کنید.

شما از چه نوع کابلی استفاده می‌کنید. از نظر شما بهترین کابل اچ‌دی‌ام‌آی موجود در ایران کدام است؟ نظرات و تجربیات خود را با زومیت به اشتراک بگذارید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات