اپل دربرابر درخواست اتحادیه اروپا برای استانداردسازی کابل شارژ مقاومت می‌کند

اپل دربرابر درخواست اتحادیه اروپا برای استانداردسازی کابل شارژ مقاومت می‌کند

اتحادیه اروپا از اپل می‌خواهد که کابل‌های شارژ خود را با استانداردی جدید طراحی کند، اما شرکت آمریکایی چنین درخواستی را مانع نوآوری می‌داند.

اپل به درخواست اتحادیه‌ی اروپا برای استاندارسازی کابل شارژ گوشی هوشمند و دیگر دستگاه‌ها پاسخ داد. کوپرتینویی‌ها درمقابل درخواست اتحادیه مقاومت می‌کنند و احتمالا آن را نخواهند پذیرفت. فشارهای جدید از سمت اتحادیه‌ی اروپا، شاید اپل را مجبور کند تا پورت‌های مشهور و محبوب لایتنینگ را از دستگاه‌های خود حذف کرده و با پورتی در استانداردهای صنعتی جایگزین کند. اپل اعتقاد دارد چنین رویکردی مانع از نوآوری‌های آتی می‌شود و به ضرر خریداران گوشی هوشمند خواهد بود.

اپل در پاسخ به درخواست اتحادیه‌ی اروپا در بیانیه‌ای نوشت:

اپل همیشه از نوآوری حمایت می‌کند و ارزش زیادی برای تجربه‌ی کاربری قائل است. ما اعتقاد داریم، تنظیم‌گری قانون که یکسان بودن پورت‌های اتصال را در گوشی‌های هوشمند دنبال می‌کند، به‌جای تشویق و حمایت، موجب کند شدن نوآوری می‌شود. تصمیم جدید، مصرف‌کننده‌های اروپایی و کل اقتصاد منطقه را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

اتحادیه اروپا به‌دنبال استانداردسازی کابل‌ها

همان‌طور که گفته شد، بیانیه‌ی اپل در پاسخ به قانون‌گذاری احتمالی اتحادیه اروپا به دست رسانه‌ها رسیده است. اروپایی‌ها تصمیم دارند تا با هدف کاهش زباله‌های الکترونیکی، تولیدکننده‌ها را ملزم به استفاده از یک استاندارد واحد در تولید کابل کنند. قانون‌گذاران اروپایی اعتقاد دارند، مصرف‌کننده‌ها نباید برای دستگاه‌های متنوع، کابل‌های گوناگون استفاده و حمل کنند.

USB-C

رزا ثون هونشتاین، معاون کمیته‌ی بازار داخلی اتحادیه‌ی اروپا در جلسه‌ی داخلی پارلمان، مشکلات زباله‌های الکترونیکی را بالا و نگران‌کننده دانست. از نظر او، حجم کابل‌ها و شارژرهایی که سالانه تولید و به دور انداخته می‌شوند، غیرقابل قبول است. کمیسیون اروپا مطالعاتی پیرامون استفاده از استاندارد واحد در شارژرها دارد که تا پایان ماه جاری، آن را منتشر خواهد کرد. شاید نتایج مطالعات، کاربران و تولیدکننده‌ها را به استفاده از استاندارد واحد تشویق کند.

خسارت از بین رفتن لایتنینگ برای اپل

اپل احتمالا بیش از دیگر تولیدکننده‌های تجهیزات الکترونیکی، از استانداردسازی کابل‌ها و پورت‌ها متضرر خواهد شد. رقیبانی همچون سامسونگ و گوگل، اکنون از پورت‌های USB-C در دستگاه‌های خود استفاده می‌کنند که به‌مرور درحال تبدیل شدن به استانداردی در صنعت است. تنها دستگاه‌های اپل و خصوصا آیفون، از پورت متفاوت یعنی لایتنینگ بهره می‌برند.

حکم الزامی احتمالی اتحادیه‌ی اروپا برای استفاده از استاندارد واحد، احتمالا اپل را مجبور می‌کند تا پورت لایتنینگ را از دستگا‌ه‌های خود حذف کند. آن‌ها حداقل باید چنین رویکردی را برای دستگاه‌های فروخته‌شده در اتحادیه‌ی اروپا در پیش بگیرند. چنین حرکتی، درآمدزایی اپل را از تولید و فروش لوازم جانبی اختصاصی لایتنینگ و فروش مجوز تولید تجهیزات لایتنینگ کاهش می‌دهد.

اپل درمقابل درخواست اتحادیه‌ی اروپا می‌گوید تغییر دادن استاندارد درحال حاضر، احتمالا به صدها میلیون کاربر اروپایی مالک دستگاه‌های لایتنینگ، خسارت وارد خواهد کرد. به‌علاوه کاربران با تغییر رویکرد به استاندارد جدید، بسیاری از تجهیزات لایتنینگ خود را به دور می‌ریزند که باز هم موجب افزایش تولید زباله‌ی الکترونیکی می‌شود.

مبدل لایتنینگ به جک هدفون / Lightning to Headphone Jack

اپل در ادامه‌ی بیانیه در اعتراض به پیشنهاد اتحادیه‌ی اروپا نوشت:

بیش از یک میلیارد دستگاه مجهز به پورت لایتنینگ به‌فروش رفته‌اند و یک اکوسیستم کامل هم از تولیدکننده‌های تجهیزات جانبی لایتنینگ شکل گرفته است. تنظیم‌گری قانونی جدید، قطعا تأثیر منفی مستقیمی روی صدها میلیون دستگاه فعال کنونی خواهد داشت که توسط کاربران اروپایی استفاده می‌شوند. به‌علاوه تأثیر تغییر به همه‌ی کاربران اپل در سرتاسر جهان گسترش می‌یابد. درنتیجه، حجم زیادی از زباله‌های الکترونیکی تولید و کاربران ناراضی نیز روز‌به‌روز بیشتر می‌شوند.

شاید برخی از طرفداران اپل، از موضع‌گیری آن‌ها دربرابر درخواست اتحادیه‌ی اروپا حمایت کنند. برخی دیگر که اکنون نیز خواهان گوشی آیفون مجهز به USB-C هستند، از الزام احتمالی در اروپا خوشحال خواهند شد.

قانون‌گذاری اتحادیه‌ی اروپا برای کابل‌ها؛ رخدادی تکراری

اتحادیه‌ی اروپا قبلا بارها تلاش کرد تا استانداردی برای کابل الکترونیکی همه‌ی دستگاه‌های مصرفی پیاده کند. آن‌ها در سال ۲۰۰۹ از تولیدکننده‌ها خواستند تا داوطلبانه از پورت‌های USB استفاده کنند. در همان سال،‌ اپل مبدل‌های اختصاصی لایتنینگ به میکرو USB را به بازار عرضه کرد.

اپل می‌گوید استانداردسازی مانع نوآوری می‌شود

اپل اعتقاد دارد اگر اتحادیه‌ی اروپا در سال ۲۰۰۹ تولیدکننده‌ها را مجبور به استفاده از پورت میکرو USB می‌کرد، فناوری‌های بهینه‌ی امروزی در حوزه‌ی اتصال و ارتباط کابلی، توسعه نمی‌یافت. به‌علاوه کوپرتینویی‌ها می‌گویند صنعت به‌صورت خودکار به‌سمت استانداردسازی پیش می‌رود و بسیاری از تولیدکننده‌ها اکنون به استفاده از USB-C تشویق شده‌اند. البته هیچ نشانه‌ای از پیاده‌سازی پورت‌های مذکور در آیفون نیست، هرچند در جدیدترین خانواده‌ی تبلت آیپد پرو از پورت USB-C استفاده می‌شود.

USB-C

در بخش دیگری از بیانیه‌ی اپل پیرامون استانداردسازی کابل‌ها در اروپا می‌خوانیم:

ما اعتقاد داریم باتوجه به وضعیت کنونی صنعت و حرکت تولیدکننده‌ها به‌سمت استفاده از پورت USB-C، نیازی به قانون‌گذاری نخواهد بود. روند کنونی شامل آداپتورهای USB-C اپل هم می‌شود که با همه‌ی دستگاه‌‌های آیفون و آیپد سازگار هستند. چنین رویکردی برای مصرف‌کننده‌ها راحت‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد بود و شارژ کردن دستگاه‌های متنوعی را با استاندارد جدید ممکن می‌کند. درنهایت افراد نیز تشویق می‌شوند تا شارژرهای خود را مجددا استفاده کنند و نوآوری نیز مانند گذشته در صنعت ادامه خواهد یافت.

اپل درنهایت از قانون‌گذاران اتحادیه‌ی اروپا درخواست کرد تا قوانینی تصویب نکنند که کاربران را در گذشته نگه می‌دارد. کوپرتینویی‌ها اظهار امیدواری کردند که کمیسیون اورپایی، راهکاری بهتر و بدون ایجاد محدودیت در روند نوآوری صنعت پیدا کند. شایعه‌های اخیر ادعا می‌کنند اپل به‌دنبال رویکردی در آینده است که کاربران دیگر نیازی به کابل نداشته باشند. آن‌ها احتمالا درحال توسعه‌ی حداقل یک مدل آیفون برای سال ۲۰۲۱ هستند که تنها از شارژ و روش‌های انتقال داده‌ی بی‌سیم بهره می‌برد.

منبع cultofmac
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده