مقامات آمریکایی به زودی مجوز فروش کالا و خدمات به هوآوی را صادر می کنند

مقامات آمریکایی به زودی مجوز فروش کالا و خدمات به هوآوی را صادر می کنند

دولت آمریکا تاکنون ۲۶۰ درخواست برای ارائه مجوز فروش کالا به هواوی دریافت کرده است. به‌نظر می‌رسد در آینده‌ی نزدیک شاهد صدور مجوز برای فروش محصولات و قطعات هواوی در این کشور باشیم. 

ویلبر راس وزیر تجارت آمریکا اعلام کرد که مجوزهای مورد نیاز شرکت‌های آمریکایی برای فروش محصولات و قطعات به هواوی به‌زودی صادر خواهد شد. آقای راس از آماده بودن توافق نامه هواوی و دولت آمریکا برای امضاء خبر داد.

وی در همین رابطه و در مصاحبه خود با خبرگزاری بلومبرگ اظهار داشت :

تعداد تقاضاهای ارسال شده به دولت برای دریافت مجوز فروش محصولات به هواوی بسیار بیشتر از آن چیزی است که ما تصور می کردیم. با این حال بهتر است شرکت‌های تقاضا کننده این را درنظر داشته باشند که ممکن است تقاضای آن‌ها از سوی دولت آمریکا رد شود. البته قطعا مجوزهای لازم به بعضی از شرکت‌های متقاضی ارائه خواهد شد.

درحال حاضر بیش از ۱۰۰ شرکت چینی در لیست سیاه تجاری دولت آمریکا قرار گرفته‌اند که هواوی مشهورترین نام در این سیاهه به شمار می‌رود. موضوعی که موجب قطع دسترسی غول سخت‌افزاری چین به تأمین‌کننده گان سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آمریکایی شده است. گفتنی است نام شرکت هواوی در ماه می گذشته وارد لیست سیاه تجاری آمریکا شده و همچنین ۲۵ شرکت چینی دیگر نظیر Hikvision و Dahua Technology نیز که از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در حوزه تولید محصولات و سخت افزارهای کنترل و نظارت در جهان هستند نیز اخیرا به این لیست وارد شده‌اند.

هواوی / huawei

ممنوعیت فروش محصولات آمریکایی به هواوی شرکت‌های آمریکایی را نگران کرده است

با وجود اعلام تحریم‌ها و قرار گرفتن در لیست سیاه، دولت آمریکا به‌صورت موردی مجوزهایی را صادر کرده که به شرکت‌های آمریکایی اجازه می‌دهد به تجارت با هواوی در زمینه ارائه خدمات پشتیبانی و نگه‌داری از شبکه‌ها و جهیزات عملیاتی موجود نظیر ارائه خدمات به‌روزرسانی نرم‌افزاری ادامه دهند. اعتبار این مجوزهای موقت در انتهای ماه جاری به پایان می‌رسد.

وزیر تجارت آمریکا درباره توافق دولت مطبوع اش با هواوی می‌گوید :

ما در وضعیت بسیار خوبی قرار داریم و پیشرفت قابل ملاحظه ای در گفتگوها با هواوی حاصل شده است. اما با این وجود نمی‌توان با قاطعیت از امضای توافق سخن گفت چرا که ممکن است هر لحظه در مذاکرات دو طرف دچار بن بست شوند.

راس که در حاشیه اجلاس کشورهای جنوب شرق آسیا آسه‌آن حضور داشت از ارائه جزئیات بیشتر در رابطه با افزایش تعرفه ها در ماه دسامبر پیش رو خود داری کرده و تصریح کرد در صورت عدم ایجاد تغییرات لازم و ایجاد مکانیزم اجرای آن از سوی پکن، تمامی گفتگوهای صورت گرفته بی نتیجه پایان خواهد یافت.

این اظهارات از سوی وزیر تجارت آمریکا در شرایطی مطرح می‌شود که بسیاری از شرکت‌های آمریکایی معتقدند که حضور هواوی در لیست سیاه و اعمال تعرفه بر کالاهای چینی، می‌تواند آنان را در رقابت با شرکت‌های خارجی تحت تأثیر قرار دهد. در همین راستا دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز در اواخر ماه اوت سال جاری میلادی گفت که در جریان گفت‌وگو با تیم کوک مدیر اجرایی اپل به این نکته پی برده است که اعمال تعرفه های تجاری بر کالاهای وارداتی از چین، آیفون را بیشتر رقبای کره‌ای اش تحت تأثیر قرارداده و به آن ضربه زده است. در این میان برد اسمیت از وکلای طراز اول و مدیر شرکت مایکروسافت نیز بر این باور است که محدودیت های صادراتی به پروژه هوش مصنوعی و تجارت کامپیوترهای کوآنتومی این شرکت لطمه وارد می‌کند.

گفتنی است در ادامه جنگ تجاری آمریکا و چین و طبق اطلاعات موجود، دولت آمریکا قصد دارد تا روی کالاهایی نظیر گوشی‌های هوشمند، لپ‌تاپ، کنسول‌های بازی‌، تعداد مشخصی از اسباب بازی ها، مانیتورها و بعضی دیگر از محصولات نظیر پوشاک و کفش که در چین تولید می‌شوند، تعرفه وضع کند.

منبع zdnet
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده