اینتل پردازنده‌های نسل دهمی CORE-X و تراشه‌های XEON W-2200 را رونمایی کرد

اینتل پردازنده‌های نسل دهمی CORE-X و تراشه‌های XEON W-2200 را رونمایی کرد

اینتل پردازنده‌های نسل جدید از سری Xeon و Core X را به‌جهت استفاده از نرم‌افزارهای سنگین برای مصارفی چون رندر سه‌بعدی معرفی کرد.

اینتل پردازنده‌های جدیدی از سری Xeon و Core X را معرفی کرد که سطوح جدیدی از عملکرد محاسباتی و شتاب سخت‌افزاری را در برنامه‌های هوش مصنوعی (AI acceleration) در اختیار علاقه‌مندان به دنیای کامپیوتر قرار می‌دهد. در کنار پرده‌برداری از پردازنده‌های سری Xeon W و Core X با قیمت‌هایی منطقی‌تر و مناسب‌تر از گذشته، این شرکت قیمت‌های بسیاری از تراشه‌های بدون پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع از سری Core S را نیز کاهش داد. هدف اینتل از ارائه‌ی این محصولات، جذب تولید‌کنندگان محتوا است؛ در حالی‌که سری X برای کاربران مصارف عام طراحی شده است، پردازنده‌های سری Xeon کاربران حرفه‌ای و رده‌بالا را هدف قرار داده‌اند. علاوه‌بر تعداد هسته‌های پردازشی افزون‌تر و مسیرهای بیشترِ رابط PCIe، اینتل با قابلیت‌هایی چون ارتباطات سریع‌تر و مبتنی‌بر شتاب سخت‌افزاری در برنامه‌های هوش مصنوعی، از طریق کابل یا اتصالات بی‌سیم در پردازنده‌های جدید خود، فخرفروشی می‌کند. با اینکه پردازنده‌های جدید اینتل در تراشه‌های مادربرد X299 قابل استفاده خواهند بود، انتظار می‌رود تا شرکت‌های تولیدکننده مادربردهای جدیدی را برای پشتیبانی از قابلیت‌های جدیدتر پردازنده‌های یادشده، روانه‌ی بازار کنند.

سری XEON W-2200 اینتل

پردازنده‌های سری W-2200 از خانواده‌ی Xeon، هشت عضو داشته و قابلیت این را دارد تا بیش‌ از ۷۲ مسیر PCIe را پشتیبانی کند. این سری از تراشه‌ها، از حافظه‌های ECC نیز پشتیبانی می‌کنند. در پردازنده‌های سری W-2200، کاربران در بهترین حالت با ۱۸ هسته‌ی پردازشی و ۳۶ رشته، خواهند توانست عملیاتی مانند رندر سه‌بعدی را اجرا کنند. اینتل همچنین ارقام مربوط به فرکانس بوست هر تراشه در عملکرد تک‌هسته‌ای و نیز در حالتی که تمامی هسته‌ها بوست شوند را اعلام کرده است. برای هر تراشه از این سری، فرکانس بوست در حالت تک‌هسته‌ای بیشتر از زمانی است که تمامی هسته‌ها بوست شوند. همچنین پردازنده‌های یادشده از سری W-2200، تا بیش از یک ترابایت حافظه‌ی رم را پشتیبانی می‌کنند.

نام پردازنده

بیشترین تعداد هسته‌ها و رشته‌ها

بیشترین توان طراحی حرارتی TDP

تعداد مسیر PCIe 3.00 در پردازنده فرکانس پایه

بیشترین فرکانس بوست تک هسته‌ای

بیشترین فرکانس بوست در حالتی که تمامی هسته‌ها بوست شوندبیشترین فرکانس بوست تک هسته‌ای با فناوری TURBO BOOST MAX TECHNOLOGY 3.0 اینتلحافظه‌ی کش INTEL SMARTظرفیت حافظهقیمت
Xeon W-2295۱۸/۳۶۱۶۵ واتبیشتر از ۷۲۳.۰ گیگاهرتز۴.۶ گیگاهرتز۳.۸ گیگاهرتز۴.۸
گیگاهرتز
۲۴.۷۵ مگابایتیک ترابایت۱۳۳۳ دلار
Xeon W-2275۱۴/۲۸۱۶۵ واتبیشتر از ۷۲۳.۳ گیگاهرتز۴.۶ گیگاهرتز۴.۱ گیگاهرتز۴.۸
گیگاهرتز
۱۹.۲۵ مگابایتیک ترابایت۱۱۱۲ دلار
Xeon W-2265۱۲/۲۴۱۶۵ واتبیشتر از ۷۲۳.۵ گیگاهرتز۴.۶ گیگاهرتز۴.۳ گیگاهرتز۴.۸
گیگاهرتز
۱۹.۲۵ مگابایتیک ترابایت۹۴۴ دلار
Xeon W-2255۱۰/۲۰۱۶۵ واتبیشتر از ۷۲۳.۷ گیگاهرتز۴.۵ گیگاهرتز۴.۳ گیگاهرتز۴.۷
گیگاهرتز
۱۹.۲۵ مگابایتیک ترابایت۷۷۸ دلار
Xeon W-2245۸/۱۶۱۵۵ واتبیشتر از ۷۲۳.۹ گیگاهرتز۴.۵ گیگاهرتز۴.۵ گیگاهرتز۴.۷
گیگاهرتز
۱۶.۵۰ مگابایتیک ترابایت۶۶۷ دلار
Xeon W-2235۶/۱۲۱۳۰ واتبیشتر از ۷۲۳.۸ گیگاهرتز۴.۶ گیگاهرتز۴.۳ گیگاهرتزنامشخص۸.۲۵ مگابایتیک ترابایت۵۵۵ دلار
Xeon W-2225۴/۸۱۰۵ واتبیشتر از ۷۲۴.۱ گیگاهرتز۴.۶ گیگاهرتز۴.۵ گیگاهرتزنامشخص۸.۲۵ مگابایتیک ترابایت۴۴۴ دلار
Xeon W-2223۴/۸۱۲۰ واتبیشتر از ۷۲۳.۶ گیگاهرتز۳.۹ گیگاهرتز۳.۷ گیگاهرتزنامشخص۸.۲۵ مگابایتیک ترابایت۲۹۴ دلار

علاوه بر به‌روز‌رسانی‌های سخت‌افزاری فوق، پردازنده‌های جدید اینتل با قابلیت Deep Learning Boost که مجموعه‌ای از فناوری‌ها برای سرعت‌بخشیدن به بار کاری هوش مصنوعی به‌ویژه تسریع در استنباط است، همراه خواهند بود. اینتل تنها شرکتی است که با ارائه‌ی مجموعه‌ای کامل از محصولاتی با طراحی ظریف، سعی دارد تا بارها‌ی کاریِ مبتنی‌بر محاسبات فشرده که همه‌روزه توسط کاربران حرفه‌ای و علاقه‌مندان مورد استفاده است را مدیریت کند. از این رو، سیستم‌های مبتنی بر پردازنده‌های سری Xeon W-2200 و سری X به‌عنوان اولین کامپیوترهای بالارده‌ی دسکتاپ با قابلیت Deep Learning Boost در کنار شتاب سخت‌افزاری در برنامه‌های هوش مصنوعی، سطوح جدید از عملکرد اینتل در مدیریت بارهای کاری یادشده است. تراشه‌های مذکور همچنین وای‌فای 6 و مدار مجتمعِ کنترل‌کننده‌ی اترنت مدل i225 با ظرفیت ۲/۵ گیگابایت را پشتیبانی می‌کند. پردازنده‌های جدید W-2200، از درگاه تاندربولت 3 نیز پشتیبانی خواهند کرد.

intel xeon

اینتل اشاره دارد که سری W-2200 از پردازنده‌های Xeon، برای آن دسته از تولیدکنندگان محتوا که از نرم‌افزارهای سنگین چندرشته‌ای به‌جهت ویرایش ویدئو، رندرهای سه‌بعدی و کامپایل کدهای بازی‌ها استفاده می‌کنند، بسیار مناسب خواهد بود. فرانک سوکی، معاون کل اینتل و مدیر اجرایی گروه دسکتاپ و ایستگاه کاری و کانال این شرکت می‌افزاید:

جوامع حرفه‌ای و علاقه‌مندان، نیاز به مهندسی محصولی دارند که نیازهای خاص و ضروری آن‌ها را رفع کند و پیشرفته‌ترین فناوری‌ها را در اختیار آن‌ها قرار دهد. این به‌معنای بهترین بهینه‌سازی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است، اما تزریق فناوری‌هایی مانند شتاب سخت‌افزاری در برنامه‌های هوش مصنوعی (AI acceleration) را نیز شامل می‌شود. مهم نیست که شما یک دانشمند داده، سازنده‌ی سینما یا متخصصی باشید که به‌صورت پروژه‌ای کار می‌کند؛ سری Xeon و Core X اینتل، قدرت و انعطاف‌پذیری بالایی ایجاد می‌کند و شما را قادر خواهد ساخت که به روند خلاقانه و رقابتی در کارهایتان، حتی در شدیدترین بارهای کاری ادامه دهید.

intel xeon

سری Core-X اینتل

در کنار سری Xeon، اینتل از سری جدید پردازنده‌های Core-X نیز رونمایی کرد. با توجه به شایعاتی که پیش از این منتشر شده و مشخصات این سری از تراشه‌ها را فاش ساخته بود، انتظار می‌رفت تا اینتل زودتر از این‌ها سری جدید پردازنده‌های Core-X را معرفی کند. با این حال برچسب قیمتی پردازنده‌های یادشده و نیز زمان عرضه‌ی آن‌ها پیش از این مشخص نبود. اینتل ۴ پردازنده‌ی i9 را از سری Core-X معرفی کرد. این شرکت ادعا دارد که پردازنده‌های یادشده به‌طور کامل آنلاک خواهند بود؛ به این معنی که هیچ محدودیتی برای اورکلاک این تراشه‌ها وجود نخواهد داشت. پرچم‌دار این سری، پردازنده‌ی i9-10980XE با ۱۸ هسته‌ی پردازشی و ۳۶ رشته است. فرکانس بوست در حالتی که تمامی هسته‌ها در این پردازنده بوست شوند، ۳/۸ گیگاهرتز بوده و در عملکرد تک‌هسته‌ای نیز ۴/۸ گیگاهرتز است. در جدول زیر مشخصات مربوط به سری جدید Core X را مشاهده می‌کنید:

نام پردازنده

بیشترین تعداد هسته‌ها و رشته‌ها

بیشترین توان طراحی حرارتی TDP

تعداد مسیر PCIe 3.00 در پردازنده فرکانس پایه

بیشترین فرکانس بوست تک هسته‌ای

بیشترین فرکانس بوست در حالتی که تمامی هسته‌ها بوست شوندبیشترین فرکانس بوست تک هسته‌ای با فناوری TURBO BOOST MAX TECHNOLOGY 3.0 اینتلحافظه‌ی کش L3قیمت
Core i9-10980XE Extreme Edition۱۸/۳۶۱۶۵ واتبیشتر از ۷۲۳.۰ گیگاهرتز۴.۶ گیگاهرتز۳.۸
گیگاهرتز
۴.۸
گیگاهرتز
۲۴.۷۵ مگابایت۹۷۹ دلار
Core i9-10940X X-series۱۴/۲۸۱۶۵ واتبیشتر از ۷۲۳.۳ گیگاهرتز۴.۶ گیگاهرتز۴.۱
گیگاهرتز
۴.۸
گیگاهرتز
۱۹.۲۵ مگابایت۷۸۴ دلار
Core i9-10920X X-series۱۲/۲۴۱۶۵ واتبیشتر از ۷۲۳.۵ گیگاهرتز۴.۶ گیگاهرتز۴.۳
گیگاهرتز
۴.۸
گیگاهرتز
۱۹.۲۵ مگابایت۶۸۹ دلار
Core i9-10900X X-series۱۰/۲۰۱۶۵ واتبیشتر از ۷۲۳.۷ گیگاهرتز۴.۵ گیگاهرتز۴.۳
گیگاهرتز
۴.۷
گیگاهرتز
۱۹.۲۵ مگابایت۵۹۰ دلار

علاوه‌بر افزایش تعداد هسته‌ها، این ۴ پردازنده مانند سری Xeon اینتل، ۷۲ مسیر PCIe را پشتیبانی می‌کنند و نیز قابلیت Turbo Boost 3.0 و Deep Learning Boost اینتل را دارا هستند. پشتیبانی از وای‌فای 6 برای اتصال بی‌سیم سریع‌تر و مدار مجتمعِ کنترل‌کننده‌ی اترنت مدل i225 با ظرفیت ۲/۵ گیگابایت و درگاه تاندربولت ۳، از دیگر ویژگی‌های تراشه‌های سری جدید Core-X است.

قیمت‌گذاری و زمان عرضه

ارزان‌ترین تراشه در سری Xeon، پردازنده‌ی W-2223 با قیمت ۲۹۴ دلار بوده و گران‌ترین تراشه، W2295 با ارزش ۱۳۳۳ دلار است. در سری جدید Core X نیز ارزان‌ترین تراشه، Core i9-10900x، برچسب قیمت ۵۹۰ دلاری داشته و گران‌ترین پردازنده با قیمت ۹۷۹ دلاری خود، تراشه‌ی Core i9-10980XE Extreme Edition است. اینتل ماه نوامبر را زمان آغاز فروش این پردازنده‌ها اعلام کرده است.

منبع digit techpowerup
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده