درایور گرافیکی اینتل ظاهراً مشخصات چهار کارت‌گرافیک بعدی را برملا می‌کند

جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
درایور گرافیکی اخیر اینتل از یک کارت‌گرافیک DG1 و سه کارت‌گرافیک DG2 و همچنین مشخصات گرافیک‌مجتمع پردازنده‌های Rocket lake آتی حکایت دارد.

درایور گرافیکی ۲۶٫۲۰٫۱۶۰٫۹۹۹ اینتل، که این شرکت پردازنده‌ساز کاملاً اتفاقی پست و حالا دیگر حذف کرده است، جزئیات چهار کارت‌گرافیک مستقل را همراه‌ با پیکربندی احتمالی گرافیک‌ مجتمع پردازنده‌های راکت‌لِیک (Rocket Lake) برملا می‌کند.

جلوتر که برویم، اینتل تمام محصولات گرافیکی‌اش (چه مستقل و چه مجتمع در داخل پردازنده‌) را با نام تجاری جدید Xe عرضه خواهد کرد. این تراشه‌ساز با عرضه‌ی کارت‌های گرافیک مستقل در بخش میانی و پرچم‌دار بازار، برنامه‌های بزرگی برای رقابت با غول‌های این عرصه، انویدیا و AMD دارد. کارت‌های گرافیک اینتل با فناوری ۱۰ نانومتری ساخته و احتمالاً سال آینده عرضه خواهند شد.

درایور گرافیکی مذکور به اسم رمزهای DG1 و DG2 اشاره می‌کند که احتمالا دو حرف DG مخفف کلمات گرافیک‌مستقل (Discrete Graphics) باشند. محصولات DG1 و DG2 پسوند‌های LP و HP هم دارند که احتمالاً مخفف توان پایین (Low-powered) و توان بالا (High-powered) باشند که می‌تواند روش اینتل برای تفکیک محصولات سطح بالا از محصولات ضعیف‌تر و سطح پائینش باشد. 

کاملاً مطمئن نیستیم که اعداد انتهایی دقیقا چه معنایی می‌دهند، اما اگر به‌درستی حدس زده باشیم، این اعداد نماینده‌ی تعداد واحدهای اجرایی (EUs) هستند که در اینصورت، خانواده‌ی DG2 می‌تواند شامل سه محصول مختلف با ۱۲۸، ۲۵۶ و ۵۱۲ واحد اجرایی (EUs) باشد. اگر بر مبنای تعداد EU بخواهیم قضاوت کنیم، احتمالاً محصولات خانواده‌ی DG2 در دسته‌ی میان‌رده قرار می‌گیرند.

در اخبار دیگری، به پردازنده‌های RKL یا راکت‌لیک (Rocket Lake) در درایور گرافیکی اینتل اشاره شده بود. اگر احیاناً ترتیب نام پردازنده‌های اینتل را فراموش کرده‌اید، راکت‌لیک قرار است جانشین CML یا کامت‌لیک (Comet Lake) باشد. باید تأیید کنیم که راکت‌لیک هم از نود (node) پردازشی ۱۴ نانومتر استفاده خواهد کرد هرچند که ظاهراً قرار است تراشه‌های RKL از هر دو چیپلِت ۱۰ و ۱۴ نانومتری بهره ببرند. مطابق نقشه‌ی راه اینتل، پردازنده‌های RKL باید در اواسط ۲۰۲۰ وارد بازار بشوند.

احتمالاً گرافیک‌های مجتمع RKL در پیکربندی‌های GT0 و GT0.5 و GT1 ارائه بشوند که البته فقط یک لیست اولیه بوده و احتمال دارد پیکربندی GT2 هم متعاقباً معرفی بشود. با نگاه به این اسامی رمز، حدس می‌زنیم که GT0 و GT0.5 دارای ۱۶ واحد اجرائی EU و مدل بالاتر GT1 هم تا ۳۲ واحد EU داشته باشد. البته GT1 ورژن pro هم خواهد داشت.

مطالب مشابه

نظرات