اپل کیبورد نسل سوم را به‌صورت اختصاصی برای مک بوک پرو ۲۰۱۸ طراحی کرده است

اپل کیبورد نسل سوم را به‌صورت اختصاصی برای مک بوک پرو ۲۰۱۸ طراحی کرده است

اپل اعلام کرد که کیبورد نسل سوم جدید اپل به صورت اختصاصی برای مک‌بو‌ک‌پرو مدل ۲۰۱۸ طراحی شده است. 

ظاهرا تعدادی از کیبوردهای مک‌بوک سال ۲۰۱۵- ۲۰۱۷ و کیبوردهای مک‌بوک‌پرو مدل سال ۲۰۱۶- ۲۰۱۷ اپل دچار مشکل گیر کردن ذرات گرد و غبار زیر کلیدها بودند و همین مساله باعث شده بود که کاربران به دلیل ایجاد حالت چسبندگی نتوانند به‌راحتی با کیبورد لپتاپ خود تایپ کنند.

در راستای رسیدگی به این مساله، کوپرتینونشین‌ها درصدد حل مساله برآمدند و اعلام کردند که . یک ماه قبل هم به وعده‌ی خود وفا کردند و کیبورد جدید نسل سوم مک‌بو‌ک‌پرو را معرفی کردند.  

البته اپل در نهایت نتوانست به‌صورت دقیق دلیل گیر کردن و چسبندگی کلیدهای مک‌بوک و  MacBook Pro را شناسایی کند؛ ولی معتقد است که علت بروز چنین وضعیتی احتمالا به دلیل گیر کردن گردوغبار و ذرات ریز دیگر زیر کلیدها است. با توجه به طراحی کلیدهای کیبورد با عمق کم و طراحی مبتنی بر مکانیزم Butterfly‌، کاربران حین کار کردن با کیبود مک‌بوک و مک‌بوک پرو مشکلات بسیاری داشتند. در اصل عمق کلیدها آن‌قدر کم بود که حتی ریزترین ذرات و یا ذره‌ای گردوغبار مانع تایپ کردن کاربران می‌شد و عملکرد کلیدها را مختل می‌کرد. 

مک بوک پرو 13 2017 اپل / macbook pro 13 2017 apple

اپل، ابتدا تصمیم گرفت که کیبوردهایی که با چنین مشکلی مواجه بودند، به صورت رایگان تعمیر کند. در این فرآیند برای برخی لپتاپ‌ها کیبورد جدید نصب کرد و برخی کلیدهای غیر فعال را جایگزین کرد. در لپتاپ مک‌بوک‌پرو، از کیبورد نسل دوم استفاده کرد که اغلب مشابه مدل‌های ۲۰۱۷ بودند که تغییرات جزئی در کلیدهای کنترل و انتخاب داشتند. هفته گذشته، اپل مدل‌های جدید مک‌بوک‌پرو ۲۰۱۸ را رسما معرفی کرد و مشخص شد که . در خبرهای منتشر شده مشخص شد که مک‌بوک‌پروهای جدید اپل با کیبورد پیشرفته نسل سوم به بازار عرضه خواهند شد که کلیدهایی بی‌صداتر هستند. لازم به ذکر است کیبوردهای جدید در طرح تعویض صفحه کلید توسط اپل مورد استفاده قرار نخواهند گرفت. 

باید اضافه کنیم که اپل به‌صورت مستقیم تایید نکرده است که هدفش از طراحی کیبورد نسل سوم، حل مشکلات مربوط به صفحه‌ کلیدهای قبلی بوده است.  iFixit، در آخرین گزارش خود اعلام کرد که بعد از باز کردن کیبورد محصول جدید اپل متوجه شده است که   و این لایه‌ی سیلیکونی برای تک‌تک کلیدها در نظر گرفته شده است. 

مک بوک پرو

بعد از انتشار خبر مربوط به کیبورد نسل سوم اپل، برخی از کاربران سیستم‌هایی قبلی که مشکل گیر کردن کیبورد را داشتند، امیدوار شدند و تصور کردند که از این پس در برنامه‌ی رایگان سرویس‌دهی کیبورهای معیوب، اپل کیبورد نسل دوم را با کیبورد جدید نسل سوم تعویض خواهد کرد. اما با توجه به خبرهای جدید منتشر شده از سوی خبرگزاری MacRumors ظاهرا کوپرتینونشین‌ها چنین قصدی ندارند.

از آنجایی که کیبورد نسل سوم اپل، تنها مختص مک‌بوک‌پرو ۲۰۱۸ طراحی شده است، ظاهرا فروشگاه‌ها و تعمیرکاران مجاز اپل نمی‌توانند کیبورد نسل دوم مدل‌های مک‌بوک‌پرو ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ را با کیبورد نسل سوم جدید ۲۰۱۸ معاوضه کنند. شاید یکی از دلایل طراحی انحصاری کیبورد نسل سوم تنها برای مدل‌های مک‌بوک‌پرو ۲۰۱۸، نوید بخش این موضوع است که صفحه کلید نسل دوم، آنقدر قابل اعتماد هست که بعد از تعمیر، مجددا نیاز به تعمیر نداشته باشد.

از طرفی ممکن است صفحه کلید نسل سوم با مدل‌های مک‌بوک‌پرو ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ سازگاری نداشته باشد. کیبورد در اصل یک بخش جزیی از قطعه بزرگ‌تری است که top case نامیده می‌شود و دارای باتری مجزا و طراحی داخلی اصلاح شده‌ای در مدل‌های ۲۰۱۸ است. 

منبع macrumors
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده