AMD سریعترین GPU نوت بوک را عرضه کرد، Radeon HD 6990M

AMD سریعترین GPU نوت بوک را عرضه کرد، Radeon HD 6990M

نبرد میان گرافیک در نوت بوک ها بالا گرفته است. هفته گذشته Nvidia گرافیک GeForce GTX 580M را به عنوان قوی ترین GPU نوت بوک ها معرفی کرد. امروز نیز AMD برای مقابله با Nvidia، گرافیک Radeon HD 6990M را معرفی و ادعا کرد که سریع‌تر از GTX 580M است. ولی به هر حال این دو کارت گرافیک که روی لپ تاپ گران‌قیمت و قدرتمند استفاده خواهند شد، قوی ترین GPU های بازار هستند. در ادامه مشخصات فنی Radeon HD 6990M را مشاهده خواهید کرد.

براساس آزمایشاتی که AMD نتایج آن را منتشر کرده است، Radeon HD 6990M سریع‌تر از GTX 580M ظاهر شده و نتایج بهتری بدست آورده است. AMD ادعا کرده است که 6990M حدود 25 درصد از کارت‌های قبلی گرافیک سری موبایل این شرکت سریع‌تر است.

اگر با واژه GPU یا واحد پردازش گرافیک آشنا نیستید به دایرکتوری IT زومیت مراجعه کنید.

البته نمی‌توان به نتایج آزمایش های AMD بسنده کرد به همین دلیل به‌زودی نتیجه مقایسه این دو کارت گرافیک را که توسط یک شرکت مستقل انجام خواهد شد را اعلام خواهیم کرد. خوشبختانه قرار است نوت بوک Alienware M18x با مشخصات فنی یکسان و با هر یک از دو کارت گرافیک نام برده شده عرضه شود به این ترتیب می‌توان قدرت این دو کارت گرافیک را با یکدیگر مقایسه کرد.

Radeon HD 6990M قدرت گرافیکی بی نظیری را به نوت بوک ها اضافه می‌کند اما علاوه بر آن از فناوی Eyefinity برای نمایش خروجی تصویر روی چند مانیتور، نرم افزار سرعت بخشی به GPU و DirectX 11 پشتیبانی می‌کند.

یکی دیگر از قابلیت های جدید AMD برای مقابله با NVIDIA ارائه فناوری AMD HD3D است که کاملا شبیه به Nvidia 3D Vision Kit عمل می‌کند و امکان اجرای بازی‌های سه بعدی را میسر می‌سازد. HD3D نیز از فناوری Active Shutter برای نمایش تصاویر سه بعدی استفاده می‌کند و نرم افزار مربوطه نیز قادر است اکثر بازی‌های کامپیوتری را به سه بعدی تبدیل کند.

جهت آشنایی با Active Shutter و فناوری‌های پخش تصاویر سه بعدی به مقاله "3D در خانه: تکنولوژی های پخش - بخش اول" مراجعه کنید.

جهت آگاهی از نحوه نمایش تصاویر سه بعدی در کامپیوتر و اجرای بازی ها بصورت سه بعدی نیز به مقاله "بررسی Nvidia 3D Vision Kit - اجرای بازی‌های سه بعدی در PC" مراجعه کنید. HD3D نیز کاملا شبیه به Nvidia 3D Vision Kit عمل می‌کند.

منبع: CNET

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده