بررسی Nvidia 3D Vision Kit - اجرای بازی های سه بعدی در PC

سه‌شنبه ۲۱ دی ۱۳۸۹ - ۱۴:۴۸
مطالعه 5 دقیقه
3D Vision Kit انویدیا مجموعه‌ای از عینک سه‌بعدی اکتیو شاتر، یک فرستنده بی‌سیم و کابل های مورد نیاز است تا پخش تصاویر سه‌بعدی در کامپیوتر را میسر کند.
تبلیغات

برای استفاده از 3D Vision Kit نیازمند کارت گرافیک قدرتمند هستید چون هر تصویر باید دو بار رندر شود یک بار برای چشم راست و یک بار برای چشم چپ، زمانی که تصویر چشم چپ پخش می‌شود فرستنده بی‌سیم به عینک دستور می‌دهد تا چشم راست را تیره کند و برعکس همین روال برای چشم راست اتفاق می‌افتد بدین ترتیب در زمان پخش تصویر هر چشم، جلوی چشم دیگر تیره می‌شود تا تصویری را مشاهده نکند این عمل به سرعت زیاد انجام می‌شود یعنی در هر ثانیه 60 فریم برای هر چشم و برای هر دو چشم 120 فریم نمایش داده می‌شود.

به‌همین‌دلیل، است که مانیتورهای 3D باید 120 هرتز باشند چون برای نمایش تصاویر سه بعدی مانیتور باید حداقل 120 فریم در ثانیه را نمایش دهد. در غیراینصورت تصاویر سه بعدی به خوبی نمایش داده نمی‌شوند و باعث سردرد شدید در کاربر می‌گردد.

3d_vision_kit_open

انودیا 3D Vision Kit برای نمایش تصاویر سه بعدی از فناوری Active Shutter استفاده می‌کنند جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کارکرد فناوری Active Shutter و مقایسه آن با فناوری‌های دیگر پخش سه بعدی به مقاله ای که پیش تر تحت عنوان "سه بعدی درخانه: تکنولوژی های پخش – بخش اول" منتشر شده بود مراجعه کنید.

یکی از مهم‌ترین خاصیت های 3D Vision Kit انویدیا تبدیل بازی‌های دو بعدی به سه بعدی است بسیاری از بازی‌های دو بعدی به خوبی به سه بعدی تبدیل می‌شوند این عملیات توسط نرم افزار جانبی انویدیا انجام می‌شود. برخی از بازی ها بهتر و بعضی ضعیف تر سه بعدی می‌شوند. در حال حاضر حدود 500 عنوان بازی را می‌توان بصورت سه بعدی بازی کرد از آن جمله می‌توان به Starcraft II, Call of Duty Black Ops و Mafia II اشاره کرد. لیست کامل بازی‌های سازگار با 3D Vision Kit را در این آدرس مشاهده خواهید کرد. بازی‌های که در لیست Excelent قرار دارند واقعا خوب سه بعدی می‌شوند.

فرستنده بی‌سیم NVidia 3D Vision Kit که در تصویر پایین نمایش داده شده است با پورت USB به کامپیوتر متصل می‌شود و زمان اجرای بازی ها و پخش فیلم و عکس سه بعدی دستورها را به عینک ارسال می‌کند و شیشه های عینک را یک در میان تیره و روشن می‌کند تا انسان تصاویر را سه بعدی ببیند:

emitter_01

در پشت این فرستنده بی‌سیم یک دکمه اسکرول وجود دارد که توسط آن عمق تصویر کم و زیاد می‌شود با تنظیم عمق تصویر، خروجی سه بعدی بهتری خواهید داشت. در تصویر پایین یک پورت USB و یک پورت 3D Syn In هم وجود دارد، این فرستنده ازطریق پورت USB به کامپیوتر متصل می‌شود و اطاعات لازم را دریافت می‌کند و ازطریق پورت 3D Sync In به تلویزیون‌هایی که از 3D Vision Kit پشتیبانی می‌کند متصل می‌شود. زمانی که از مانیتور استفاده می‌کنید نیازی به اتصال مانیتور به این دستگاه نیست و تصاویر ازطریق پورت DVI, RGB یا HDMI به مانیتور ارسال می‌شوند ولی این امکان برای تلویزیون‌های LCD مقدور نیست یعنی اگر تلویزیون LCD شما دارای پورت RGB یا DVI یا HDMI است و آن را به کامپیوتر متصل کنید تصاویر سه بعدی را مشاهده نخواهید کرد و این کیت تنها با تلویزیون‌های سه بعدی که از آن پشتیبانی می‌کنند قابل اجراست. من به شخصه با تلویزیون‌های مختلف امتحان کردم و کار نکرد.

emitter_02

علاوه بر مانیتورهای 120 هرتز، به کمک 3D Kit می‌توان عکس‌های سه بعدی و بازی ها را در برخی از تلویزیون‌های نیز مشاهده کرد.

همان‌طورکه پیش تر اشاره شد برای اجرای بازی ها بصورت سه بعدی نیاز به کارت گرافیک قدرتمند دارید چون کارت گرافیک باید دو برابر زمان دوبعدی فعال باشد و هر فریم را دو بار رندر کند یکبار برای چشم راست و یک بار برای چشم چپ.

پس مانیتور به تنهایی نمی تواند بازی ها یا ویدیوهای سه بعدی را نمایش دهد و برای اجرای بازی‌های سه بعدی علاوه بر نیاز به مانیتور 120 هرتز به یک کارت گرافیک قدرتمند و مجموعه 3D Vision Kit خواهید داشت.

امروزه نوت‌بوک‌های بسیاری به کمک فناوری Nvidia بازی و فیلم‌های سه بعدی را پخش می‌کند لیست برخی از آن‌ها در ادامه آمده است:

  • Acer Aspire 5745DG
  • ASUS G51Jx-3D
  • Asus G53Jw
  • Clevo W860CU
  • CyberPower Xplorer 3D-X6
  • iBuyPower Battalion 101 W860CU-3D Gaming Notebook
  • Origin PC OEN15
  • Sager NP8690
  • Toshiba Satellite A665
  • Toshiba Satellite A660

جمع بندی

متأسفانه من هنوز نتوانستم این کیت را با یک مانیتور 120 هرتز آزمایش کنم و زمانی که من این کیت رو آزمایش کردم از مانیتور 100 هرتز CRT استفاده کردم چون مانیتور 120 هرتز در ایران وجود نداشت. عمق تصویر و نحوه نمایش بازی‌های سه بعدی واقعا لذت بخش بود ولی بدلیل 100 هرتز بودن مانیتور خیلی زود دچار سردرد می شدم، بررسی هایی که در رابطه با Nvidia 3D Kit خواندم تقریباً همگی مناسب بودند، در نوشتن این مقاله سعی کردم تجربیات شخصی خودم رو مطرح کنم ولی از مقالاتی که در سایت‌های همچون CNet و خود سایت Nvidia منتشر شده بود نیز استفاده کردم .

این وسیله هنوز وارد بازار ایران نشده یا هنوز بصورت عمده وارد بازار نشده ولی تبلیغات سامسونگ برای مانیتور 120 هرتز اش آغاز شده و به‌همین‌دلیل، به نظر می رسه این محصول به‌زودی وارد بازار شود. بجر سامسونگ شرکت‌های ایسر، ال جی، ویو سونیک و الین نیز مانیتورهای سه بعدی و 120 هرتز تولید کرده‌اند که به نظر می‌رسد با ایجاد تقاضا در بازار این مانیتور ها نیز وارد بازار شوند.

Nvidia 3D Vision Kit حدود 200 دلار قیمت دارد علاوه بر آن نیاز به یک مانیتور سه بعدی یا همان 120 هرتز دارید که حدود 400 دلاری برایتان آب می خورد تازه به شرطی که کامپیوتر و کارت گرافیک تان نیز خوب باشد وگرنه حدود 200 دلار باید برای کارت گرافیک هزینه کنید. در مجموع تجربه بازی سه بعدی در حال حاضر اصلا ارزان نیست ولی واقعا لذت بخش است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات