ای‌ام‌دی چه توجیهی برای پرمصرف‌ بودن گرافیک‌هایش دارد؟

یک‌شنبه ۱۲ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
مشت سبز و مشت قرمز با لوگو انویدیا و AMD
AMD می‌گوید میزان مصرف برق کارت گرافیک برای همه‌ی کاربران و به‌خصوص گیمرهای دسکتاپ اهمیت ندارد و البته این شرکت سعی دارد مشکل مذکور را رفع کند.
تبلیغات

درحالی‌که بسیاری از مردم موافق هستند که قیمت کارت گرافیک‌ AMD RX 7000 (RDNA 3/ Navi 3x) نسبت‌ به همتایان سری RTX 40 انویدیا باعث شده ارزش خرید بالاتری داشته باشند. تیم قرمز پس‌ از پیشرفت در مصرف برق با RDNA 1 بار دیگر در این حوزه عقب مانده و اکنون RDNA 2 ازنظر مصرف انرژی در جایگاه پایین‌تری نسبت‌ به کارت گرافیک انویدیا قرار می‌گیرد.

AMD با RDNA 2(RX 6000) از باس حافظه‌ی کمتر بهره گرفت و حافظه‌ی نهان L3 را که Infinity Cache نامیده می‌شود افزایش داد تا کاهش پهنای‌ باند حافظه را جبران کند. اگرچه این اقدام یعنی کارت گرافیک AMD در انجام کارهایی مثل اجرای بازی با وضوح بالا کمی مشکل دارد، Radeon در بهره‌وری انرژی درصدر قرار می‌گیرد. به‌عنوان مثال RX 6900 XT موفق شد از RTX 3090 پیشی بگیرد درحالی‌که RX 6800 XT کارآمدتر از RTX 3080 بود.

متأسفانه کارت گرافیک AMD سری RX 7000 به طراحی قبلی خود بازگشته و از باس حافظه‌ی بیشتر بهره می‌برد و در طرف مقابل انویدیا با استفاده از کش بالاتر و کاهش باس حافظه، بار دیگر به‌عنوان پادشاه کارت گرافیک از نظر مصرف انرژی در صدر فهرست قرار دارد.

جالب اینکه تصمیم AMD برای نادیده‌گرفتن مصرف انرژی آگاهانه بوده است؛ زیرا اسکات هرکلمن معاونت ارشد و مدیرکل واحد تجارت گرافیک این شرکت احساس می‌کند بسیاری از گیمرها واقعاً به مصرف انرژی اهمیت نمی‌دهند.

هرکلمن در مصاحبه‌ی اخیرش با Club386 در پاسخ به سؤالی درمورد بهره‌وری انرژی ضعیف در RX 7700 XT نسبت‌ به RTX 4070 انویدیا گفت:

اسکات هرکلمن در ادامه اظهار داشت:

هرکلمن مزیت‌های طراحی کارآمدتر را تصدیق و بیان می‌کند که بهره‌وری انرژی برای AMD اولویت است.

اسکات هرکلمن درنهایت گفت AMD با سری 7000 خود با مشکل مصرف انرژی اضافه مواجه شده و اظهار داشت شاید زمان بیشتری طول بکشد تا همه‌ی این مشکلات برطرف شوند.

AMD از مدتی قبل در تلاش است مشکلات مربوط به مصرف برق کارت گرافیک‌های خود را برطرف کند. اولین درایور اصلاحی این شرکت سال گذشته در ماه دسامبر منتشر شد. در این میان، بخش Radeon تلاش کرده مشکل مصرف برق اضافه را برطرف سازد. البته این اصلاحات عمدتاً به‌طور جزئی ارائه شدند و تاکنون موفقیت محدودی داشته‌اند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

تبلیغات

نظرات

تبلیغات