کمبود موجودی کارت های گرافیک سری RTX 3000 انویدیا بار دیگر خبرساز شد

کمبود موجودی کارت های گرافیک سری RTX 3000 انویدیا بار دیگر خبرساز شد

با اینکه انتظار می‌رفت عرضه‌ی کارت‌های گرافیکی سری RTX 3000 انویدیا در سه‌ماهه‌ی آینده بهبود یابد؛ اما گزارش‌های اخیر چنین موضوعی را تکذیب می‌کنند.

معرفی کارت‌های گرافیکی سری RTX 3000 انویدیا بسیاری از گیمرها را به‌وجد آورد؛ زیرا این محصولات اجازه می‌دهند با هزینه‌ای به‌مراتب کمتر از مدل‌های پیشین بتوان بازی‌های ویدئویی را با گرافیکی بهینه‌ترشده تجربه کرد. بااین‌حال، مشکل اصلی بازار کمبود کارت‌های گرافیکی سری RTX 3000 انویدیا در انبار خرده‌فروشی‌ها است؛ به‌طوری‌که بسیاری از علاقه‌مندان به محصولات انویدیا گزارش می‌دهند که همچنان کارت‌های گرافیکی جدید این شرکت را نمی‌توانند بیابند.

به‌گزارش وب‌سایت Tom’s Hardware، فروشگاه آنلاین Alternate که در چند کشور اروپایی فعالیت می‌کند، درباره‌ی منابعش در شرکت انویدیا و وضعیت نامساعد دسترسی خریداران به کارت گرافیک‌های سری RTX 30 صحبت کرده است. این گفت‌وگو به‌طورکلی در بدترشدن وضعیت عرضه‌ی این محصولات به بازار خلاصه می‌شود.

سخن‌گوی فروشگاه آلترنیت درباره این موضوع سؤال کرده است که کدام‌یک از مدل‌های سری RTX 3000 بیش از سایرین درگیر این مشکل خواهد بود که ظاهرا RTX 3080 و RTX 3060 Ti کمیاب‌ترین مدل‌های این گروه در بازار خواهند بود. این مدل‌ها به تعداد محدودی به بازار عرضه شده‌اند و این در حالی است که بیشترین حجم تقاضا را ازآنِ خود کرده‌‌اند. آلترنیت در گزارشش می‌نویسد: «امکان دسترسی به RTX 3080، به‌خصوص برای سفارش‌های جدید تقریبا صفر است. متأسفانه قیمت سفارش‌های جدید نیز در پی کمبود عرضه و فشار تقاضا در بازار افزایش خواهد یافت.»

کمبود کارت‌های گرافیکی سری RTX 3000

با اینکه وضعیت تأمین تقاضای RTX 3070 و RTX 3090 نیز چندان جالب نیست، تعداد افراد حاضر در صف تقاضای خرید این کارت‌ها به‌اندازه‌ی دو مدل قبلی زیاد نیست. کمبود چیپ‌های الکترونیکی در بازار از زمان شیوع ویروس کرونا به صنایع متعددی آسیب زده است؛ ازجمله صنعت بازی‌های ویدئویی و صنایع خودروسازی. به‌همین‌دلیل، بسیاری از خودروسازان بزرگ جهان مجبور شده‌اندشده‌اند میزان تولید خودروهایشان را متوقف کنند یا کاهش دهند.

این مشکل با نزدیک‌شدن به موعد سال نو چینی در ۱۲ فوریه‌ی ۲۰۲۱ و تعطیلی چندروزه‌ی کارخانه‌های تولیدی تشدید شده است. تعطیلات عید کشور چین ممکن است تا دو هفته به‌طول بیانجامد. درضمن، به‌طورکلی کمبود مواد اولیه تولید کارت گرافیک‌ها نیز مزید بر علت شده است.

علاوه‌براین، افزایش ارزش ارزهای دیجیتالی ازقبیل بیت‌کوین و اتریوم موجب شده است ماینرهای ارزهای رمزگذاری‌شده به‌صورت عمده کارت گرافیک‌های قدرتمند گیمینگ را بخرند. حتی برخی از این افراد، به لپ‌تاپ‌های مجهز به کارت گرافیک‌های امپر روی آورده‌اند تا با استفاده از آن‌ها اتریوم استخراج کنند.

کمبود کارت‌های گرافیکی سری RTX 3000

در این وضعیت نامساعد، eBay به بهترین مرجع دسترسی به کارت گرافیک‌های سری RTX 3000 تبدیل شده است؛ البته دلال‌های این بازار با قیمت‌های چندبرابری این محصولات را می‌فروشند. براساس گزارش‌ها رسمی، تاکنون این دلالان بیش از ۵۳ هزار کارت گرافیک جدید انویدیا و AMD به ارزش ۶۵ میلیون دلار فروخته‌اند.

شایعات جدیدی نیز در فضای مجازی مطرح شده است که به ‌احتمال عرضه‌ی مجدد کارت گرافیک‌های RTX 2060 و RTX 2060 Super برای جبران بخشی از تقاضای بازار اشاره می‌کند که البته چندان محتمل به‌نظر نمی‌رسد.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره‌ی وضعیت کمبود کارت گرافیک‌های جدید در بازار چیست؟

منبع zoomg
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده