نگاهی جامع به کارت گرافیک Geforce RTX 2080 Super، مهره‌ای برای رقابت

جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۰
مطالعه 18 دقیقه
در این مقاله به واکاوی مشخصات آخرین کارت گرافیک عرضه شده از خانواده‌ی تورینگ، Geforce RTX 2080 Super پرداخته و سطح عملکرد آن را در گیمینگ مورد بررسی قرار خواهیم داد.

دو ماه گذشته به مثابه‌ی نقطه‌ی عطفی در بازار پردازنده‌های گرافیکی دسکتاپ بود.  انویدیا و AMD دو رقیب دیرینه در آوردگاه پردازنده‌های گرافیکی، با برگزاری مراسم‌ها و انتشار اطلاعیه‌هایی یکی پس از دیگری خبر از عرضه‌ی محصولات گرافیکی جدیدی دادند تا مبادا از رقابت بازمانند و میدان مبارزه را به حریف واگذار کنند. AMD با عرضه کارت‌های گرافیک سری RX 5700 مبتنی بر معماری RDNA بازار کارت‌های میان‌رده‌ی GeForce RTX را که اکنون یک سال قدمت دارد، نشانه گرفت. انویدیا، در مقابل نسخه‌های Super کارت‌های RTX را معرفی و روانه‌ی بازار کرد تا مبادا حریف از فضای به دست آمده، سود برد. به هر روی دو بازیگر عمده‌ی بازار پردازنده‌های گرافیکی هر یک به نوبه خود کوشیدند با ارائه محصولاتی قدرتمندتر از گذشته، صف‌آرایی محصولات خود را در میدان رقابت مستحکم‌تر کنند و رقابت پذیری خود را حفظ کنند.

معماری گرافیکی تورینگ انویدیا در برابر معماری تراشه‌های ناوی AMD

از هر نظر که به کارت‌های GeForce RTX Super نگاه کنیم، در خواهیم یافت که این کارت‌ها نه به‌عنوان گام بزرگ بعدی انویدیا در عرصه‌ی پردازنده‌های گرافیکی روانه‌ی بازار شد، بلکه تنها پاسخی به معرفی و عرضه‌ی کارت‌های توانمند Navi از سوی AMD بود. کارت‌های گرافیک Super عملکرد سری کارت‌های جذاب و توانمند RTX 20 را ارتقا می‌دهد و البته آن طور که در ادامه این مقاله در خواهیم یافت میزان این ارتقا در حدی نیست که صاحبان فعلی کارت‌های RTX را برای خرید مدل‌های Super اغوا کند. پس از عرضه‌ی اولین کارت‌های RTX Super در اوایل ماه گذشته، یعنی دو کارت RTX 2070 Super و RTX 2060 Super، انویدیا در اواخر ماه با عرضه آخرین کارت از این سری به بازار بازگشت. RTX 2080 Super قرار است در بازار جایگزین RTX 2080 شود.

از آنجایی که از زمان عرضه‌ی اولین کارت‌های RTX Super تا ارائه‌ی کارت RTX 2080 Super چند هفته‌ای فرصت بود، گیمرها و شیفتگان فناوری زیر و زبر این کارت را از میان اخبار و اطلاعات موجود بیرون کشیدند و با از راه رسیدن کارت جدید هیچ شگفتی لحظه‌‌ی آخری بازار را تکان نداد.

RTX 2080 Super با اندکی افزایش سطح عملکرد نسبت به کارت مرجع RTX 2080 روانه‌ی بازار شده است. اگر بخواهیم به‌طور دقیق صحبت کنیم، انویدیا دو واحد Stream MulTiprocessing دیگر یا SM را در تراشه‌ی گرافیکی TU104 در آخرین محصول عرضه شده از سری RTX Super فعالسازی کرده و تا حدی نیز بر سرعت کلاک تراشه‌ی مرجع افزوده است. در محصول جدید نه با تراشه جدیدی روبه‌رو هستیم و نه سطح عملکرد، تفاوت حیرت‌آوری با نسخه‌ی مرجع دارد. نکته‌ی قابل ذکر در اینجا این است که انویدیا مدل Super کارت RTX 2080 را با همان قیمت کارت گرافیک مرجع ۶۹۹ دلار روانه بازار می‌کند و در واقع قصد دارد، در این رده‌ی قیمت کارت تقویت‌شده را جایگزین قطعه‌ی مرجع تورینگ کند.

از سوی دیگر آن طور که در مقاله‌ی بررسی جامع کارت‌های RTX Super دیدیم، کارت RTX 2070 Super توانسته است خود را از نظر کارایی به محصول RTX 2080 بسیار نزدیک کند. انویدیا کوشیده است با ارائه‌ی نسخه Super کارت RTX 2080 شکاف عملکرد میان کارت‌های 2070 و 2080 را در حد و اندازه‌ای منطقی و مستدل حفظ کند. بنابراین انویدیا با این اقدام عملاً کارت گرافیک RTX 2080 را از گردونه‌ی فروش‌ محصولات تورینگ خارج کرده است. با ۲۰۰ دلار تفاوت قیمت، کمتر کسی حاضر است قید کارت RTX 2070 Super را بزند و به دلیل چند درصد اختلاف عملکرد جزئی به سراغ خرید RTX 2080 برود. از سوی دیگر خرید یک قطعه RTX 2080 Super با قیمت ۲۰۰ دلار گران‌تر از مدل RTX 2070 Super بایستی موجه جلوه کند.

طبق اعلام انویدیا، تولید دوکارت RTX 2080 و RTX 2070 با عرضه مدل‌های Super متوقف خواهد شد و می‌توان RTX 2080 Super را از تمام جهات RTX 2080 جدید دانست. پس با این اوصاف RTX 2080 Super را باید سریع‌ترین کارت گرافیک رده‌بالا و در عین حال مقرون‌به‌صرفه‌ی انویدیا دانست که از نام‌گذاری سری ۸۰ پرچم‌داران این شرکت نیز برخوردار است و هدف آن اجرای بازی با سرعت منطقی در رزولوشن‌های 1440p و 4K است. در جدول زیر مشخصات کارت‌های RTX انویدیا با یکدیگر مقایسه شده است.

انویدیا سال گذشته سری کارت‌های GeForce RTX 20 را روانه‌ی بازار کرد و در این میان تراشه گرافیکی دو کارت RTX 2080 و RTX 2080 Ti با قدری محافظه‌کاری پیکربندی شدند. در تراشه‌ی گرافیکی دو کارت رده بالای این سری تعدادی از واحدهای SM و برخی اجزای دیگر غیرفعال شد؛ لذا می‌توان آن‌ها را تراشه‌های گرافیکی ناکاملی دانست که بخشی از منابع آن‌ها در گروی انویدیا باقی ماند. چنین رویکردی در دستچین کردن تراشه‌ها به انویدیا کمک می‌کند؛ اما مسئله‌ی مهم‌تر این است که غیرفعال کردن منابع یاد شده فضای تنفسی به انویدیا می‌دهد تا به هنگام ضرورت با آزادسازی این منابع و استفاده از قدرت کامل تراشه‌ی موجود، عرض اندام دوباره‌ای در بازار سخت‌افزار کند. عرضه‌ی کارت گرافیک RTX 2080 Super در شرایطی که AMD با ارائه کارت‌های ناوی سعی در به دست گرفتن سهم بیشتری از بازار محصولات گیمینگ دارد، مصداق دقیق چنین حرکتی از سوی انویدیا است.

برای اولین‌بار در مدت زمان عرضه‌ی کارت‌های RTX 20 شاهد استفاده از یک تراشه‌ی کاملا فعال‌سازی شده TU104 هستیم. انویدیا با فعال کردن دو واحد باقیمانده SM کارت جدید ۱۲۸ هسته‌ی محاسباتی CUDA را به منابع تراشه‌ی مرجع افزوده و کارت گرافیک RTX 2080 Super اکنون ۳۰۷۲ هسته‌ی محاسباتی دارد.

با آزاد شدن این دو واحد SM اضافی، در مجموع ۲ هسته‌ی RT و ۱۶ هسته‌ی Tensor به منابع این کارت افزوده شده و البته ۸ واحد بافت نگاشت دیگر نیز سطح عملکرد تراشه TU104 را ارتقا می‌دهند. بنابراین تراشه‌ی مرجع TU104 اکنون با تمام داشته‌هایش در زمینه‌ی سایه زنی، ترسیم بافت، هندسه، رهگیری پرتو و محاسبات مبتنی بر هوش مصنوعی (DLSS) پا به میدان رقابت گذاشته است. از نظر خروجی رندر و کش آمیخته‌ی سطح ۲ بهبودی در کارت جدید دیده نمی‌شود.

معماری و پیکربندی واحدهای تراشه‌ی گرافیکی TU104 در کارت RTX 2080 Super

انویدیا با افزایش سرعت کلاک پایه و بوست تراشه‌ی مرجع سعی در بهبود بیشتر سطح عملکرد کرده است که البته این تلاش چالش افزایش توان مصرفی کارت از ۲۱۵ وات در مدل مرجع به ۲۵۰ وات در نسخه‌ی Super را در پی داشته است. همان‌طور که اورکلاکر‌ها نیز به خوبی می‌دانند، تراشه‌ی TU104 به راحتی قادر به تحمل سرعت‌های کلاک بیشتری نسبت به آنچه از سوی کارخانه تنظیم شده است، است؛ اما بهای افزایش سرعت کلاک، افزایش توان مصرفی کارت است.

کارت گرافیک RTX 2080 Super با سرعت کلاک پایه و بوست به ترتیب ۹ و ۶ درصد بیشتر از کارت مرجع عرضه می‌شود. اکنون این کارت قادر است در بیشتر عناوین گیم به سرعت کلاک حدود ۱۸۱۵ مگاهرتز یا بالاتر از آن دست یابد و حتی این سرعت کلاک هم ممکن است کمی محافظه کارانه باشد. برخلاف افزایش تعداد واحدهای SM، این افزایش سرعت کلاک می‌تواند از هر نظر عملکرد کارت را تسریع کرده و تمامی اجزای تراشه را درگیر کند.

توان مصرفی ۲۵۰ واتی کارت RTX 2080 Super اکنون با کارت قوی‌تر‌ RTX 2080 Ti یکسان است. به‌طور کلی انویدیا سطح عملکرد کلیه‌ی کارت‌های سری Super را به بهای افزایش توان مصرفی آن‌ها افزایش می‌دهد؛ مسئله‌ای که در نسخه Super دو کارت RTX 2070 و RTX 2060 نیز شاهد آن بودیم. این احتمال وجود دارد که انویدیا به‌طور تعمدی و با اعمال تغییراتی، کارت گرافیک RTX 2080 Super را قادر به پر کردن توان طراحی حرارتی ۲۵۰ واتی کرده تا از تأمین توان مورد نیاز برای بهره‌مندی از سرعت کلاک بیشتر اطمینان حاصل کند. با این تدبیر کارت جدید قادر است به‌صورت تمام‌وقت با سرعت و شتاب بیشتری نسبت به نسخه‌ی مرجع کار کند.

تحول اساسی در حافظه گرافیکی

 شاید جذاب ترین تغییری که در کارت RTX 2080 Super در مقایسه با مدل مرجع آن دیده می‌شود، تغییرات مربوط به پیکربندی تراشه گرافیکی نباشد و به تغذیه‌ی تراشه با حافظه‌های گرافیکی قدرتمندتر مربوط شود. اگر مایل به افزایش اطلاعات و دانسته‌های خود در زمینه‌ی حافظه‌های گرافیکی متفاوت از جمله GDDR و HBM هستید، شاید بد نباشد سری به مقاله بررسی عمیق حافظه‌های گرافیکی در زومیت بزنید.

از یک سال قبل که انویدیا کارت‌های گرافیکی مجهز به تراشه‌های حافظه‌ی GDDR6 را روانه‌ی بازار می‌کند، سرعت این تراشه‌ها همواره روی عدد ۱۴ گیگابیت‌برثانیه (یا کمتر از آن) تنظیم شده است. سرعت ۱۴ گیگابیت‌برثانیه بالاترین سرعت قابل دستیابی در تراشه‌های مذکور در آغاز عرضه‌ی کارت‌های GeForce RTX بود که فروشندگان حافظه در محصولات خود اعمال می‌کردند. با این وجود در نقشه‌ی راه انویدیا سرعت یادشده بالاترین سرعت مورد نظر حافظه‌های GDDR6 نبود و انویدیا در چشم انداز طولانی مدت‌تر خود به حافظه‌هایی با سرعت ۱۶ گیگابیت‌برثانیه فکر می‌کرد. اکنون با ارائه‌ی آخرین مدل کارت‌های گرافیک خانواده GeForce RTX به بازار، از این حافظه‌های سریع‌تر در ساخت محصول استفاده شده است.

 انویدیا در کارت RTX 2080 Super خود، از تراشه‌های حافظه‌ی ۸ گیگابیتی سامسونگ با سرعت 16Gbps استفاده می‌کند. در این کارت ۸ تراشه‌ی GDDR6 از این نوع، پردازنده‌ی گرافیکی TU104 را احاطه کرده و پهنای باس حافظه بالغ بر ۲۵۶ بیت است. تا به اینجای کار RTX 2080 Super از نظر تعداد و ظرفیت تراشه‌های حافظه و همچنین پهنای باس تفاوتی با مدل مرجع ندارد. اما با توجه به سرعت بالاتر ۱۶ گیگابیت‌برثانیه‌ای تراشه‌های جدید در مقایسه با سرعت 14Gbps تراشه‌های قبلی، مجموع پهنای باند حافظه در نسخه‌ی Super بالاتر است. پهنای باند حافظه در نسخه‌ی Super معادل ۴۹۵.۹ گیگابایت بر ثانیه است که ۱۱ درصد بیشتر از مدل مرجع است. البته انویدیا در مورد تراشه‌های حافظه‌ی کارت جدید خود کمی جانب احتیاط را رعایت کرده و سرعت کلاک کمتری را نسبت به سقف کلاک قابل دسترسی در نظر گرفته است. سرعت حافظه‌‌ی GDDR6 در کارت RTX 2080 Super روی عدد ۱۵.۵ گیگابیت‌برثانیه تنظیم شده است.

برد کارت گرافیک RTX 2080 Super از برند گیگابایت؛ چیپ‌های حافظه‌ی سامسونگ در اطراف تراشه‌ی TU104

بنا به اظهارات انویدیا، علت این رویکرد به تصمیمات آن‌ها در مورد ساخت کارت‌های Super به‌عنوان یک مدل ارتقا یافته‌ی مستقیماً برگرفته از GeForce RTX برمی‌گردد. آن‌ها مشخصات کارت جدید خود را به گونه‌ای تنظیم کرده‌اند که شرکای تجاری انویدیا بتوانند از همان برد و خنک‌کننده‌های مرجع به کار رفته در آن در محصولات تحت برند خود بهره گیرند. بر این اساس انویدیا RTX 2080 Super را بر پایه‌ی همان برد PCB ساخته است که در اصل برای کار با حافظه‌های 14Gbps طراحی و صلاحیت سنجی شده بود. کلاک حافظه‌ی بالاتر 16Gbps ظاهراً به برد متناسب نیاز دارد، اما ۳ درصد افزایش سرعت حافظه چیزی نیست که سازندگان برد وقت و هزینه صرف آن کنند. بنابراین سقف کلاک حافظه با احتیاط بیشتری تنظیم شده است.

در نتیجه‌ی افزایش کلاک حافظه و توان طراحی حرارتی، کارت RTX 2080 در مقایسه با دیگر کارت‌های این خانواده، مایل به ایجاد تمرکز بیشتر بر GPU است. سرعت‌ حافظه‌ی مازاد بر نیاز تراشه‌ی گرافیکی TU104 با سرعت کلاکی بالاتر، سبب می‌شود که برخلاف دیگر کارت‌های RTX Super، تراشه‌ی گرافیکی این کارت در سخت‌ترین شرایط کاری با میزان کافی از پهنای باند تغذیه شود.

جایگاه محصول، دسترسی پذیری و رقابت

انویدیا و شرکای تجاری وی، همچون دیگر محصولات سری Super، در این مورد نیز به فکر سیطره در رقابت با هر چیزی از کارت‌های مرجع تا کارت‌های کاملاً سفارشی‌سازی شده هستند. همان‌طور که گفته شد برای ساخت RTX 2080 Super اکنون با همان تراشه‌ی TU104 و برد مرجعی سروکار داریم که به هر شکل برای کار با حافظه‌های سریع‌تر اعتبار آن تأیید شده است. بنابراین شرکای تجاری به‌سادگی با همان بردهای از پیش طراحی شده‌ی فعلی خود، امکان تولید کارت‌های جدید و ارائه‌ی آن به بازار مصرف را دارند. با این اوصاف مسئله‌ی حجم تولید (نسبت با میزان تقاضا) نباید باعث نگرانی این سازندگان باشد- هر چند در مورد کارت RTX 2070 Super دیدیم که تقاضای بیش از حد باعث اتمام موجودی این کارت ظرف مدت کوتاهی شد؛ بنابراین پتانسیل اتمام موجودی را نیز نباید نادیده گرفت.

از سوی دیگر انویدیا برای این کارت هم مدل مرجعی را به بازار خواهد فرستاد. برخلاف نسخه‌های مرجع کارت RTX 2080 در سال گذشته، انویدیا کارت‌های RTX 2080 Super را از مبدا کارخانه اورکلاک نخواهد کرد. کارت مرجع همچنان با برند  Founders Edition فروخته می‌شود و سطح عملکرد یکسانی با دیگر کارت‌های هم‌نوع خود با سرعت کلاک رفرنس خواهد داشت. کارت‌های مرجع RTX 2080 Super نیز چنانچه در موارد مشابه دیده‌ایم، مستقیماً توسط انویدیا فروخته خواهد شد.

انویدیا همراه‌با RTX 2080 Super باندلی متشکل از دو عنوان بازی Wolfenstein: Youngblood و Control را عرضه می‌کند. تراشه‌ساز آمریکایی تا پیش از این از عرضه‌ی عناوین مختلف گیم همراه‌با کارت‌های رده بالای مرجع خود امتناع می‌کرد، اما ظاهراً این بار تغییری در رویه‌ی خود داده است. قصد انویدیا از ارائه‌ی این باندل به‌عنوان بخشی از بازآرایی سبد محصولات این شرکت، افزایش ارزش خرید آخرین محصول خود بدون برش قیمت‌ها است. هر دو بازی در زمان انتشار یا مدتی پس از آن از قابلیت‌های رهگیری پرتو کارت‌های Geforce RTX پشتیبانی خواهند کرد.

صف‌آرایی در میدان رقابت برای کارت RTX 2080 Super متشکل از رقبایی از میان محصولات خودی و محصولات رقیب است. این کارت در زمان عرضه با نسخه‌ی مرجع RTX 2080 رقابت کرده، کارت RTX 2080 Ti را کمی بالاتر از خود و کارت RTX 2070 Super را درست پشت سر خود می‌بیند. کارت گرافیک RTX 2080 Ti  همچنان با فاصله‌ی نسبتاً زیاد از کارت مورد بررسی، به‌عنوان قدرتمندترین کارت در سبد محصولات تورینگ باقی می‌ماند.

بایستی توجه داشت که قیمت کالاها و روند قیمت گذاری در بازار در ماه‌های اخیر کمی گیج‌کننده و مبهم بوده و این روند تاکنون متوقف نشده است. RTX 2080 Ti به‌عنوان ارزان‌ترین مدل که عملکردی بهتر از کارت مورد بررسی از خود نشان می‌دهد، اکنون در بازار قیمتی حدود ۱۱۵۰ دلار دارد و ۴۵۰ دلار گران تر از RTX 2080 است. بنابراین در اینجا شاهد یک شکاف قیمت گسترده هستیم که احتمالاً مدل رده‌بالاتر را برای خیلی از افراد دسترسی ناپذیر خواهد کرد و کارت RTX 2080 Super به‌عنوان کارتی رده‌بالا با عملکردی بهتر از نسخه‌ی مرجع و با امکان خرید بیشتر در مقایسه با RTX 2080 Ti جایگاه بهتری پیدا می‌کند. در این میان کارت RTX 2070 Super شبیه به اسپویلر عمل می‌کند. این کارت در حالی که عملکردی بسیار نزدیک به RTX 2080 دارد، ۲۰۰ دلار از آن ارزان‌تر است و بازار کارت هم‌خانواده‌ی خود را خراب می‌کند. شاید به همین دلیل است که موجودی RTX 2070 Super در بازار در حال حاضر به اتمام رسیده است.

در میدان رقابت با محصولات رقیب دیرینه، AMD، نزدیک ترین مدل از تیم قرمز به کارت مورد بررسی از نظر سطح عملکرد کارت گرافیک پرچم‌دار Radeon VII است. موجودی این کارت اگرچه در ابتدای عرضه به سرعت به اتمام رسید، اما در ژانویه امسال دوباره در عین ناباوری به بازار بازگشت. این کارت ۷۰۰ دلاری از نظر قیمت نیز با کارت RTX 2080 و مدل Super تطابق دارد. RTX 2080 Super درشرایطی پا به بازار گذارده که از پیش و به‌صورت مستدل، انتظار چندانی برای عرضه‌ی آن وجود نداشت و اکنون نیز سطح عملکردی چندان بالاتر از مدل مرجع ارائه نمی‌دهد. اما به هر حال، زیر فشار رقابت، این کارت را باید آخرین تیر ترکش انویدیا برای نباختن در این آوردگاه دانست.

 AMD با یک شکاف قیمت جذاب، به‌تازگی کارت RX 5700 XT را که بر پایه‌ی تراشه گرافیکی Navi است، روانه‌ی بازار کرده است. این کارت گرچه رقیبی برای RTX 2080 Super نیست، اما به خوبی می‌تواند بازار RTX 2070 Super انویدیا را تحت تأثیر عملکرد خوب خود در رده‌ی قیمتی ۴۰۰ دلار قرار دهد؛ رده‌ی قیمتی که ۳۰۰ دلار کمتر از کارت RTX 2080 و مدل Super آن است.

سطح عملکرد

کارشناسان سایت PCGamer میانگین سطح عملکرد کارت RTX 2080 Super را از نظر متوسط فریم و حداقل فریم در مجموع ۱۱ بازی به‌روز آزموده اند. این ۱۱ عنوان بازی آمیخته‌ای از عناوین ترویج شده توسط هر دو شرکت انویدیا و AMD است. در اکثر این عناوین از رابط گرافیکی دایرکت ایکس ۱۲ مایکروسافت استفاده شده و سطح عملکرد با این API در بیشتر موارد، بهبود می‌یابد. نتایج عملکرد این کارت در رزولوشن‌های مختلف 1080p و  1440p و همچنین 4K آزمایش شده و در مقایسه با کارت‌های دیگر در نمودارهایی ارائه شده است. نتایج این آزمایش‌ها در گالری تصاویر زیر دیده می‌شود.

در رزولوشن 1440p، به‌طور کلی کارت RTX 2080 Ti به میزان ۱۷ درصد سریع‌تر از RTX 2080 Super است و این کارت خود ۵ درصد بهتر از RTX 2080 FE عمل می‌کند. در این رزولوشن RTX 2080 FE به نوبه‌ی خود ۷ درصد سریع‌تر از کارت RTX 2070 Super است. RTX 2070 Super نیز ۱۰ درصد بهتر از نسخه‌ی مرجع این کارت عمل می‌کند. در مرحله بعد شاهد بهبود ۵ درصدی عملکرد RTX 2070 در مقایسه با RTX 2060 Super هستیم که این کارت نیز با اختلاف ۱۶ درصدی از اقتصادی‌ترین کارت سری RTX یعنی 2060 پیشی می‌گیرد. در این رزولوشن کارت Radeon VII سطح عملکردی مشابه RTX 2070 Super داشته و شاید این نتایج خیال انویدیا را برای همیشه و در این بازه‌ی قیمتی از شکست رقیب راحت کند. از سوی دیگر کارت گرافیک RX 5700 XT با اختلاف ناچیز ۲ درصدی، درست پشت سر کارت RTX 2070 Super قرار گرفته و رقابت اصلی میان آخرین کارت‌های AMD و انویدیا شاید میان این دو کارت در جریان باشد.

در رزولوشن‌های دیگر نیز روندهای مشابهی تکرار می‌شود. RTX 2080 Super در رزولوشن 1080p تنها ۲ یا ۳ فریم بیشتر از RTX 2080 FE تولید می‌کند، در حالی که در رزولوشن 4K، افزایش پهنای باند حافظه به کمک تراشه‌ی گرافیکی آمده و اختلاف نتایج دو کارت به ۶ درصد می‌رسد. افزایش ۱۱ درصدی پهنای باند در نسخه‌ی Super اگرچه روی کاغذ خوب به نظر می‌رسد، چیزی نیست که در عمل چندان خود را نشان دهد و در بیشتر موارد شاید نیازی به این پهنای باند مازاد نباشد. فقط در رزولوشن‌های بسیار بالا که در آن حجم بافت‌های در حال بارگذاری به‌طور چشمگیری افزایش می‌یابد، ممکن است سیستم به این پهنای باند اضافی احتیاج داشته باشد. با صرف‌نظر از حافظه‌ی گرافیکی، توان محاسباتی مدل RTX 2080 Super نسبت به مدل مرجع، ۵ درصد بیشتر است و به همین دلیل است که بهبود سطح عملکرد در تمامی موارد آزمایش شده کمتر از ۱۱ درصد و در بیشتر موارد کمتر از ۵ درصد است.

تکلیف کارت RTX 2080 Super در رزولوشن 1080p روشن است؛ اما در رزولوشن 1440p و با حداکثر تنظیمات گرافیکی نیز این کارت به خوبی از پس اجرای عناوین مختلف با خروجی فریم خیره کننده (نزدیک به ۱۰۰ فریم در هر ثانیه) برمی‌آید. در این رزولوشن عناوین انگشت‌شماری نظیر Assassin's Creed Odyssey و Metro Exodus وجود دارد که میانگین فریم در آن به عدد ۶۰ نزدیک می‌شود و گاه خروجی کارت به حدود ۴۰ فریم نیز افت می‌کند. پس به‌طور کلی گیمرهای دسکتاپ تا مدت‌ها برای اجرای بازی در این رزولوشن با این کارت نگرانی نخواهد داشت.

در رزولوشن 4K میانگین فریم به دست آمده در ۱۱ عنوان بازی به عدد ۶۰ نمی‌رسد، اما همچنان نتایج به دست آمده توجیه‌پذیر است. در این رزولوشن و در عنوان Assassin's Creed Odyssey میانگین فریم با حداکثر تنظیمات گرافیکی در حدود ۴۳ و در بازی Metro Exodus این عدد به ۴۵.۵ فریم می‌رسد. حداقل فریم در این دو بازی گاه به کمتر از ۳۰ فریم تنزل می‌کند. در سایر عناوینِ آزمایش شده، خروجی نزدیک به ۶۰ فریم‌بر‌ثانیه در این کارت، باعث اجرای نسبتاً روان و بدون لگ و تأخیر بازی خواهد شد. با این وجود و با درایور‌های فعلی هنوز هم این کارت را نمی توان کارتی کاملاً بهینه برای بازی در این رزولوشن دانست و بهترین رزولوشن قابل توصیه برای کار با این کارت 1440p است.

 اگر تمامی کارت‌های RTX 2080 در بازار قیمتی معادل ۷۰۰ دلار داشتند، RTX 2080 Super را به راحتی می‌توانستیم به آن‌ها ترجیح دهیم و خرید این کارت پیشنهاد مناسب‌تری بود. اما در حال حاضر و در فروشگاه‌های معتبر آنلاین قیمت مدل‌های سفارشی RTX 2080 از ۶۱۰ دلار شروع می‌شود و حتی در برخی مدل‌ها با اورکلاک کارخانه‌ای شاهد برچسب قیمت ۶۵۰ دلاری هستیم. بنابراین ارزش خرید کارت‌های یاد شده بیشتر از مدل Super است.

همان‌طور که در تصاویر گالری فوق دیده شد، پی‌سی‌گیمر جایگاه کارت RTX 2080 Super را در مقایسه با کارت‌های دیگر از نظر ارزش خرید نسبی یا میزان عملکرد به ازای بهای پرداختی مشتریان بررسی کرده و نتیجه گرفته است که این کارت در این مقایسه جایگاه بسیار نازلی دارد. جایگاه کارت‌های گرافیک RX 5700 XT از تیم حریف و RTX 2060 Super، و GTX 1660 Ti از این نظر بسیار بهتر است.با این حال خرید یک کارت رده‌بالای گیمینگ در بازار سخت‌افزار چندان وابسته به ارزش خرید و جایگاه کارت در این نمودار نیست و این کارت‌ها فروش بسیار بهتری را نسبت به کارت‌هایی که جایگاه بهتری در این دیاگرام دارند، تجربه می‌کنند.

 مقایسه جذاب دیگری که در اینجا می‌توان به عمل آورد، مقایسه میان کارت مورد بررسی و کارت RTX 2070 Super است. درست است که با خرید یک کارت RTX 2080 Super، عملکردی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد بهتر از کارت RTX 2070 Super به دست می‌آید، اما باید ۴۰ درصد بهای بیشتری برای داشتن کارت قوی‌تر پرداخت کرد. حتی اگر در مجموع قطعات یک سیستم گیمینگ به اختلاف این دو کارت نگاه کنیم، برای دستیابی به ۱۰ تا ۱۵ درصد خروجی فریم بیشتر آن هم نه در همه‌ی موارد، ۱۶ درصد هزینه‌ی بیشتری باید پرداخت کرد. اگرچه همچنان RTX 2080 Super یک گزینه کاملاً منطقی برای گیمینگ سطح بالا به حساب می آید، اما برای گیمرها RTX 2070 Super مسلماً گزینه‌ی خرید بهتری به شمار می‌رود.

مشخصات فنی کامل، بهترین قیمت کارت گرافیک انویدیا در فروشگاه‌های اینترنتی و مقایسه‌ی محصولات این شرکت با یکدیگر و کارت گرافیک های AMD را در بخش محصولات زومیت مشاهده کنید. محصولات متنوعی از سری‌‌ Geforce و محصولات حرفه‌ای Quadro در این بخش برای خرید و مقایسه در اختیار کاربران قرار گرفته است. 

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود