افشای نتایج بنچمارک کارت گرافیک Geforce GTX 1650، عضو جدید خانواده Turing

پنج‌شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۰
مطالعه 3 دقیقه
کارت گرافیک Geforce GTX 1650 آخرین و ارزان‌قیمت‌ترین محصول انویدیا با معماری به‌روز Turing است که نتایج بنچمارک آن به‌تازگی منتشر شده است.

انویدیا همچنان درحال‌ارائه‌ی محصولاتی با معماری گرافیکی تورینگ است و کارت گرافیک جدید این شرکت با نام GeForce GTX 1650 با بهره‌مندی از معماری تورینگ به‌زودی روانه‌ی بازار سخت‌افزار خواهد شد. این محصول اقتصادی برای گیمرهای کامپیوتر کمتر از ۲۰۰ دلار هزینه دربر خواهد داشت که قطعا برای طرفداران بازی‌های ویدئویی برچسب قیمتی جذابی به‌شمار می‌رود.

بنابر شایعات پیشین، کارت گرافیک GeForce GTX 1650 آخرین کارت در سبد محصولات گرافیکی Geforce مبتنی بر معماری تورینگ خواهد بود. وب‌سایت Videocardz در مقاله‌ای می‌گوید پردازنده‌های گرافیکی GeForce GTX 1650 در دو مدل با پسوند Ti و بدون این پسوند عرضه خواهند شد. احتمال دارد نسخه‌ی عادی این کارت ۲۲آوریل و نسخه‌ی Ti کمی بعدازآن در قفسه‌های فروشگاه‌ها دیده ‌شود.

پیش‌ازاین، برخی از مشخصات GeForce GTX 1650 افشا شده و می‌دانیم  این کارت گرافیک به ۴ گیگابایت حافظه‌ی گرافیکی از نوع GDDR5 با پهنای باس ۱۲۸ بیت و سرعت نقل‌وانتقال داده‌ای معادل ۸ گیگابیت‌برثانیه (سرعت کلاک مؤثر ۲,۰۰۰ مگاهرتزبرثانیه) مجهز است. اعداد ذکرشده باعث ایجاد پهنای باند حافظه‌ای به‌میزان ۱۲۸ گیگابایت‌برثانیه می‌‌شود. این درحالی است که پهنای باند در کارت GTX 1050 بیش از ۱۱۲ گیگابایت‌برثانیه است که مسلما پیشرفت محسوسی به‌شمار می‌رود.

در بحث سرعت کلاک، براساس گزارش‌ها این کارت‌ در فرکانس پایه‌ی ۱,۳۹۵ مگاهرتز و فرکانس بوست ۱,۵۶۰ مگاهرتز کار می‌کند. پیش‌ازاین، گزارش شده بود فرکانس پایه‌ی کارت گرافیک GeForce GTX 1650 معادل ۱,۴۸۵ مگاهرتز است؛ اما امکان دستیابی به این رقم ازطریق اورکلاک کارخانه‌ای به‌خوبی وجود دارد. در تولید این کارت گرافیک، از پردازنده‌ی گرافیکی TU117 استفاده شده که قبلا در محصول دیگری دیده نشده است.

ازنظر عملکرد، این کارت در فهرست پایگاه داده‌ی بنچمارک بازی Final Fantasy XV قرار گرفته و عملکردش در رزولوشن 1080p و سطح تنظیمات گرافیکی High آزموده شده است. این کارت با کسب نمره‌ی کلی ۳,۸۰۳ در این آزمایش بر کارت AMD Radeon RX 570 با نمره‌ی ۳,۷۲۸ چیره می‌شود و نمره‌ای نزدیک به کارت GTX 1060 3 GB معادل ۳,۹۰۱ کسب می‌کند.

در بحث قیمت‌گذاری، مدل‌های کارت RX 570 4 GB در بازار با قیمتی درحدود ۱۳۰ دلار دردسترس است. این درحالی‌ است که براساس گزارش‌ها، قیمت کارت جدید GeForce GTX 1650 باید ۱۴۹ دلار باشد و نسخه‌ی Ti با قیمت کمی گران‌تر، اما با عملکردی تقریبا مشابه Radeon RX 580 دردسترس هواداران قرار خواهد گرفت. گزارش‌ها از به‌کارگیری حافظه‌های GDDR6 به‌جای حافظه‌ی GDDR5 در نسخه‌ی Ti کارت گرافیک جدید تورینگ حکایت می‌کند.

درک سطح عملکرد کارت گرافیک GeForce GTX 1650 با مشخصات یادشده، به‌ویژه با توان مصرفی کمتر از ۱۰۰ وات که آن را در رده‌ی کارت‌های بسیار پربازده قرار می‌دهد، مسئله‌ای درخورتوجه است. شرکای تجاری انویدیا‌ از هم‌اکنون خود را برای ساخت اقتصادی‌ترین کارت گرافیک از خانواده‌ی تورینگ آماده می‌کنند؛ کارت گرافیک خوش قیمتی که به‌زودی دردسترس هواداران قرار خواهد گرفت.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود