نتایج بنچمارک کارت گرافیک Radeon VII با نرم افزار 3DMark فاش شد

نتایج بنچمارک کارت گرافیک Radeon VII با نرم افزار 3DMark فاش شد

نتایج بنچمارک پردازنده‌ی گرافیکی پرچم‌دار AMD Radeon VII با نر‌م‌افزار 3DMark پیش از عرضه‌ی رسمی این محصول مشخص و با کارت گرافیک پرچم‌دار Nvidia RTX 2080 Ti مقایسه شده است.

چند هفته قبل، AMD در نشستش در CES، پردازنده‌ی گرافیکی Radeon VII را با فناوری ساخت ۷ نانومتری، معروف به Navi 20 درمیان گیمرها، معرفی کرد. اکنون، اولین بنچمارک‌های فاش‌شده از سطح عملکرد این کارت را تیم TUM_APISAK منتشر کرده است. نتایج بنچمارک منبع یادشده کاملا مطمئن است و تنها نکته‌ای که می‌توان درباره‌ی آن گفت، استفاده از نسخه‌ی درایور این پردازنده است که ممکن است نسخه‌ی نهایی نباشد. پس، اعداد به‌دست‌آمده را می‌توان فقط اندکی متفاوت با اعدادی دانست که محصول نهایی ثبت خواهد کرد.

با درنظرگرفتن قیمت پیشنهادی ۶۹۹ دلاری سازنده برای کارت گرافیک Radeon VII و قیمت ۹۹۹ دلاری برای پردازنده‌ی RTX 2080 Ti، درحقیقت این مقایسه‌ منصفانه نخواهد بود. مسلما اگر کارت گرافیک RTX 2080 Ti انویدیا با قیمت ۶۹۹ دلاری دردسترس بود، مبنای این مقایسه عادلانه‌تر می‌شد؛ ولی متأسفانه چنین محصولی موجود نیست.

با مقایسه‌ی اعداد به‌دست‌آمده در این بنچمارک‌ها از دو کارت گرافیک پرچم‌دار روی نمودار، مشاهده می‌کنیم Radeon VII ای‌ام‌دی در تمام آزمون‌ها به‌طور متوسط ۳۰ درصد کُندتر از RTX 2080 Ti عمل کرده است. کارت گرافیک مذکور در آزمون FireStrike امتیاز ‌۲۷،۴۰۰ و در آزمون Time Spy امتیاز ۸،۷۰۰ را به‌ترتیب درمقابل امتیازهای ۳۳،۲۹۰ و ۱۴،۱۰۰ حریف کسب کرده است. البته، اختلاف قیمت ۴۲ درصدی این دو کارت بازتاب‌دهنده‌ی عملکرد بهتر کارت AMD به‌ازای هر دلار پرداختیِ مشتریان است.

radeon vii

نتایج به‌دست‌آمده‌ از پردازنده‌ی گرافیکی AMD، این محصول پرچم‌دار را در رقابت مستقیم با کارت RTX 2080 انویدیا با قیمت دقیقا یکسان ۶۹۹ دلاری قرار خواهد داد. استفاده از حافظه‌ی HBM در کارت Radeon VII از میزان اختلاف نتایج در رزولوشن‌های بیشتر Memory-Bound درمقایسه‌با رزولوشن‌های کمتر Shader-Bound خواهد کاست.

Radeon VII بازگشت بسیار نویدبخش AMD به بازارهای گیمینگ پرچم‌دار محسوب می‌شود. این پردازنده‌ی گرافیکی از ۳،۸۴۰ پردازنده‌ی جریانی برخوردار است که می‌تواند در سرعت کلاک ۸ گیگاهرتز کار کند. این رقم قابلیت‌های محاسباتی نظری این کارت را به عدد تحسین‌برانگیز ۱۳.۸ ترافلاپس می‌رساند؛ درحالی‌که الزامات توان این پردازنده‌ی گرافیکی تقریبا برابر با نسل‌های قبل از آن باقی خواهد ماند.

طراحی مرجع کارت Radeon VII شامل سه فن روی برد اصلی است که به‌نظر می‌رسد نسخه‌ی ارتقایافته‌ای از پردازنده‌ی گرافیکی Vega باشد. این کارت درواقع همان Vega 20 هفت نانومتری AMD است که در نمایشگاه Computex سال گذشته معرفی شد و حالا برای گیمرها و تولیدکننده‌های محتوا به‌طور سفارشی بازسازی شده است. AMD برای این کارت قیمت بسیار رقابتی ۶۹۹ دلاری در نظر گرفته و تأیید کرده این کارت از ۷فوریه‌ (برابر با ۱۸بهمن) دردسترس عموم قرار خواهد گرفت. مدل قیمت‌گذاری AMD صف‌آرایی محصولات RTX انویدیا را با قیمت نه‌چندان گران ۷۹۹ دلار زیر فشار خواهد برد.

منبع wccftech
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده