انویدیا از کارت گرافیک RTX 2080 ،RTX 2080 Ti و RTX 2070 رونمایی کرد

انویدیا از کارت گرافیک RTX 2080 ،RTX 2080 Ti و RTX 2070 رونمایی کرد

انویدیا در نطق اصلی مراسم گیمزکام ۲۰۱۸ از ۳ کارت گرافیک جدید RTX 2080 ،RTX 2080 Ti و RTX 2070 رونمایی کرد.

همان‌طور که اطلاع دارید، پیش از مراسم معارفه‌ی رسمی انویدیا در روز ۲۹ مرداد ۹۷، برخی از افشاگران مشهور خبر عرضه‌ی کارت گرافیک جدید RTX 2080 و RTX 2080 Ti را در فضای مجازی منتشر کرده بودند. زومیت را همراهی کنید.

مراسم معارفه‌ی رسمی انویدیا یک روز قبل از شروع نمایشگاه صنایع بازی‌های رایانه‌ای گیمزکام ۲۰۱۸ در کشور آلمان برگزار شد. این مراسم جذاب حاوی اخبار شگفت‌انگیزی برای افراد علاقه‌مند به دنیای بازی رایانه‌ای و کاربران فعال در حوزه‌ی گرافیک رایانه‌ای بود.


حدود یک ساعت بعد از نطق اصلی انویدیا، فهرست محصولات جدید سری 2000 کارت گرافیک ساخت این شرکت همراه‌با تاریخ دقیق عرضه و قیمت آن‌ها روی وب‌سایت رسمی قرار گرفت. طبق اطلاعات موجود در وب‌سایت انویدیا، کارت گرافیک GeForce RTX 2080 Ti و GeForce RTX 2080 به ترتیب با برچسب قیمت ۱۱۹۹ دلاری و ۷۹۹ دلاری در روز ۲۹ شهریور امسال (۲۰ سپتامبر ۲۰۱۸) عرضه خواهند شد. عرضه‌ی کارت گرافیک GeForce RTX 2070 هم با برچسب قیمت ۵۹۹ دلاری به آینده موکول شده و متاسفانه تاریخ دقیق شروع فروش آن مشخص نیست. البته امکان پیش سفارش کارت‌های گرافیک یاد شده از همین الان در وب‌سایت رسمی انویدیا وجود دارد. به‌علاوه، کاربران می‌توانند پل GEFORCE RTX NVLINK انویدیا را در دو اندازه‌ی مناسب برای ۳ اسلات یا ۴ اسلات (تعداد شکاف ویژه‌ی کارت گرافیک موجود در مادربرد) را هم برای کارت گرافیک GeForce RTX 2080 Ti و GeForce RTX 2080 پیش سفارش کنند.

کارت گرافیک GeForce RTX 2080 Ti انویدیا

در رویداد انویدیا قیمت‌های تبلیغاتی آغازین ۴۹۹، ۶۹۹ و ۹۹۹ دلاری به ترتیب برای کارت گرافیک RTX 2080، RTX 2070 و RTX 2080 Ti در نظر گرفته شد. به احتمال قوی قیمت‌های تبلیغاتی اعلام شده مربوط‌به محصولات شرکای سخت‌افزاری است که از روی مدل‌های فاندر ادیشن (Founder Edition) موجود در خط تولید کارت گرافیک RTX‌ سری ۲۰۰۰ انویدیا با برندهای مطرح مختلفی به تولید خواهند رسید.

مبلغ مضاعفی که باید برای کارت گرافیک RTX 2080 Ti ویرایش بنیان‌گذار پرداخت شود، به‌دلیل بهره‌مندی از ویژگی‌های خاص و منحصر‌به‌فرد آن است. از قابلیت‌های خاص کارت گرافیک RTX 2080 Ti که دلیل برتری آن نسبت به مدل‌های دیگر است، می‌توان به حافظه‌ی گرافیکی ۱۱ گیگابایتی GDDR6، فرکانس کلاک پایه‌ی ۱۳۵۰ مگاهرتزی، فرکانس کلاک تقویت شده‌ی ۱۶۳۵ مگاهرتزی، تعداد ۴٫۳۵۲ هسته‌ی CUDA، پهنای باند حافظه‌ی ۳۵۲ بیتی با توان انتقال اطلاعات ۶۱۶ گیگابایت بر ثانیه‌ای و سرعت حافظه‌ی ۱۴ گیگابیت بر ثانیه‌ای (۱.۷۵ گیگابایت بر ثانیه‌ای) اشاره کرد. با این وجود، کارت گرافیک مقرون‌به‌صرفه‌ی RTX 2080 با حافظه‌ی گرافیکی ۸ گیگابایتی GDDR6 ویرایش بنیان‌گذار به‌واقع دارای فرکانس کلاک تقویت شده‌ی سریع‌تر ۱۸۰۰ مگاهرتزی نسبت به مدل RTX 2080 Ti است. حافظه‌ی گرافیکی کارت گرافیک RTX 2080 از پهنای باند حافظه‌ی ۲۵۶ بیتی با توان انتقال اطلاعات ۴۴۸ گیگابایت بر ثانیه‌ای و ۲٫۹۴۴ هسته‌ی کودا برخوردار است. به منظور آگاهی از تفاوت مشخصات مدل‌های فاندر ادیشن ساخت انویدیا، مدل‌های ساخت شرکای سخت‌افزاری و نسل پیشین هم‌رده‌ی کارت گرافیک RTX سری ۲۰۰۰ به جداول ذیل مراجعه کنید.

کارت گرافیک GeForce RTX 2070 انویدیا 

کارت گرافیک GeForce RTX 2070 انویدیامشخصات / مدلRTX 2070 FERTX 2070GTX 1070
معماری پردازنده گرافیکیتورینگتورینگپاسکال
فرکانس کلاک تقویت شده۱۷۱۰ مگاهرتز (اورکلاک شده)۱۶۲۰ مگاهرتز۱۶۸۳ مگاهرتز
میزان حافظه گرافیکی۸ گیگابایت GDDR6۸ گیگابایت GDDR6۸ گیگابایت GDDR5
سرعت حافظه گرافیکی۱۴ گیگابیت بر ثانیه۱۴ گیگابیت بر ثانیه۸ گیگابیت بر ثانیه

کارت گرافیک GeForce RTX 2080 انویدیا 

کارت گرافیک GeForce RTX 2080 انویدیامشخصات / مدلRTX 2080 FERTX 2080GTX 1080
معماری پردازنده گرافیکیتورینگتورینگپاسکال
فرکانس کلاک تقویت شده۱۸۰۰ مگاهرتز (اورکلاک شده)۱۷۱۰ مگاهرتز۱۷۳۳ مگاهرتز
میزان حافظه گرافیکی۸ گیگابایت GDDR6۸ گیگابایت GDDR6۸ گیگابایت GDDR5X
سرعت حافظه گرافیکی۱۴ گیگابیت بر ثانیه۱۴ گیگابیت بر ثانیه۱۰ گیگابیت بر ثانیه

کارت گرافیک GeForce RTX 2080 TI انویدیا 

کارت گرافیک GeForce RTX 2080 Ti انویدیامشخصات / مدلRTX 2080 Ti FERTX 2080 TiGTX 1080 Ti
معماری پردازنده گرافیکیتورینگتورینگپاسکال
فرکانس کلاک تقویت شده۱۶۳۵ مگاهرتز (اورکلاک شده)۱۵۴۵ مگاهرتز۱۵۸۲ مگاهرتز
میزان حافظه گرافیکی۱۱ گیگابایت GDDR6۱۱ گیگابایت GDDR6۱۱ گیگابایت GDDR5X
سرعت حافظه گرافیکی۱۴ گیگابیت بر ثانیه۱۴ گیگابیت بر ثانیه۱۱ گیگابیت بر ثانیه

قبل از رونمایی رسمی انویدیا از کارت گرافیک جدید سری ۲۰۰۰، فهرست بلند بالایی از کارت گرافیک RTX 2080 و RTX 2080 Ti ساخت شرکت‌های مطرح و فعال سخت‌افزاری از جمله ایسوس، گیگابایت، EVGA، MSI، PNY و Zotac در وب‌سایت Newegg منتشر شد. قیمت و مشخصات دقیق سخت‌افزاری کارت‌های گرافیک شرکای سخت‌افزاری انویدیا در فهرست افشا شده موجود نبود؛ اما اشاره‌ی کوچک و تأیید نشده‌ای به برخورداری تراشه‌های گرافیکی جدید از معماری تورینگ داشت. اگرچه چندی بعد فهرست یاد شده از وب‌سایت Newegg حذف شد، اما ممکن است پس از به اتمام رسیدن رویداد Gamescom 2018، دوباره بارگذاری شود.

طبق اظهارات سخن‌گوی انویدیا در نطق اصلی شرکت، گذار از معماری پاسکال به تورینگ برای مصرف‌کنندگان عادی در رهگیری پرتو آنی بازی‌های رایانه‌ای کرد پیدا خواهد کرد. ابراز علاقه‌ی شدید انویدیا به سیستم‌های نورپردازی و روشنایی جهانی و ارائه‌ی سخت‌افزارهای ویژه‌ای که قادر به افزایش میزان کارامد بودن خطوط رندر هستند، از جمله مهم‌ترین مباحثی بود که در کنفرانس توسعه‌دهندگان بازی‌های رایانه‌ای امسال مطرح شد.

رهگیری پرتو آنی تکنیک خاصی مربوط‌به رندر گرافیکی است که امکان ارائه‌ی سیستمی واقع‌گرایانه از سایه‌ها و منابع روشنایی پراکنده را فراهم می‌کند. نتیجه‌ی تکنیک رهگیری پرتو، وجود بازتاب‌های نور آنی و جلوه‌های ویژه‌ی سینمایی خواهد بود که می‌تواند کیفیت تصویر و ویدئوی بازی‌های رایانه‌ای را بسیار شبیه به فیلم‌های سینمایی فوق حرفه‌ای ساخته شده در هالیوود بکند. یادآوری می‌شود که عملکرد خارق‌العاده و پشتیبانی از تکنیک رهگیری پرتو در کارت گرافیک RTX سری ۲۰۰۰ به‌لطف معماری تورینگ فراهم شده است. در تصاویر ذیل می‌توانید تفاوت محسوس رندرینگ گرافیکی در حالت فعال بودن و غیرفعال بودن تکنیک رهگیری پرتو آنی را مشاهده کنید.

مطابق گفته‌های جنسن هوانگ، مدیرعامل شرکت NVIDIA، تراشه‌ی مبتنی بر معماری نوین تورینگ با برخورداری از ۱۸.۶ میلیارد ترانزیستور در کارت‌های گرافیک رده‌ی مصرف‌کننده‌ی سری RTX به فروش خواهند رسید. پردازنده‌ی گرافیکی نوین RTX انویدیا شامل ۳ پردازنده‌ی مجزا با عناوین Turing SM ،RT Core و Tensor Core است. به ادعای جنسن هوانگ، بخش Tensor Core با تمرکز روی هوش مصنوعی (AI)،‌ کارت گرافیک جدید RTX را قادر به پیش‌بینی و ایجاد پیکسل‌های روی صفحه (on screen) اختصاصی در صحنه‌های سه‌بعدی معین خواهد کرد.

جنسن هوانگ در ادامه‌ی سخنان خود ادعا کرده که به‌طور اساسی پردازنده‌ی Tensor Core معادل ۱۰ کارت گرافیک اختصاص داده شده برای هوش مصنوعی است. اگرچه هوانگ اصرار بر بهینه بودن کارت‌های گرافیک RTX سری ۲۰۰۰ برای اورکلاکینگ داشت اما در حال حاضر دارای یک پنجم توان کارت گرافیک GTX 1080 Ti است.

برای آگاهی از فهرست بازی‌های رایانه‌ای که بسته‌ی به‌روزرسانی مربوط‌به تکنیک رهگیری پرتو را دریافت خواهند کرد، به تصویر زیر مراجعه کنید. از بین این بازی‌های رایانه‌ای می‌توان به Battlefield V ،Metro Exodus و Shadow of the Tomb Raider اشاره کرد. متاسفانه در حال حاضر برای ارائه‌ی بسته‌های به‌روزرسانی برآورد تاریخی صورت نگرفته است.

بازی رایانه ای سازگار با تکنیک رهگیری پرتو آنی انویدیا

معماری تورینگ و جزئیات مربوط‌به آن به‌طور کامل در همایش SIGGRAPH هفته‌ی گذشته تشریح شد. کارت‌های گرافیک جدید خط تولید RTX Quadro با قیمت فوق‌العاده بالای ۱۰ هزار دلاری و حتی بیشتر با تمرکز بسیار دقیق‌تر روی رهگیری پرتو آنی در اختیار کاربران فوق حرفه‌ای قرار گرفته است. طی مراسم رونمایی از کارت گرافیک یاد شده، فریم‌های کلیدی فیلم اخیر استودیو مارول (مرد عنکبوتی) با سرعت فوق‌العاده بالا در فرایند رندرینگِ صحنه‌های سرشار از تکنیک رهگیری پرتو به نمایش گذاشته شد. مشخصات دقیق سخت‌افزاری کارت‌های گرافیک RTX سری ۲۰۰۰ و GTX سری ۱۰۰۰ انویدیا در جدول زیر قابل مشاهده است.

مشخصات / مدلRTX 2080 TiGTX 1080 TiRTX 2080GTX 1080RTX 2070GTX 1070
معماری پردازنده گرافیکیتورینگپاسکالتورینگپاسکالتورینگپاسکال
فرایند ساخت GPU۱۲ نانومتری NFF۱۶ نانومتر۱۲ نانومتری NFF۱۶ نانومتر۱۲ نانومتری NFF۱۶ نانومتر
اندازه سطح Die۷۵۴ میلی‌متر مربع۴۷۱ میلی‌متر مربعنامشخص۳۱۴ میلی‌متر مربعنامشخص۳۱۴ میلی‌متر مربع
تعداد ترانزیستور۱۸.۶ میلیارد۱۲ میلیاردنامشخص۷.۲ میلیاردنامشخص۷.۲ میلیارد
تعداد هسته کودا۴۳۵۲۳۵۸۴۲۹۴۴۲۵۶۰۲۳۰۴۱۹۲۰
TMUs/ROPs۲۷۲/۸۸۳۳۱/۱۳۰۱۸۴/۶۴۲۵۷/۱۰۲۱۴۴/۶۴۱۸۰/۹۶
میزان GigaRays۱۰ گیگاری بر ثانیهندارد۸ گیگاری بر ثانیهندارد۶ گیگاری بر ثانیهندارد
فرکانس کلاک پایه۱۳۵۰ مگاهرتز۱۴۸۰ مگاهرتز۱۵۱۵ مگاهرتز۱۶۰۷ مگاهرتز۱۴۱۰ مگاهرتز۱۵۰۶ مگاهرتز
فرکانس کلاک تقویت شده۱۵۴۵ مگاهرتز۱۵۸۲ مگاهرتز۱۷۱۰ مگاهرتز۱۷۳۳ مگاهرتز۱۶۲۰ مگاهرتز۱۶۸۳ مگاهرتز
توان محاسبه۱۳.۴ ترافلاپس۱۱.۳ ترافلاپس۱۰.۱ ترافلاپس۹ ترافلاپس۷.۵ ترافلاپس۶.۵ ترافلاپس
ظرفیت حافظه گرافیکی۱۱ گیگابایت GDDR6۱۱ گیگابایت GDDR5X۸ گیگابایت GDDR6۸ گیگابایت GDDR5X۸ گیگابایت GDDR6۸ گیگابایت GDDR5
سرعت حافظه گرافیکی۱۴ گیگابیت بر ثانیه۱۱ گیگابیت بر ثانیه۱۴ گیگابیت بر ثانیه۱۰ گیگابیت بر ثانیه۱۴ گیگابیت بر ثانیه۹ گیگابیت بر ثانیه
رابط حافظه گرافیکی۳۵۲ بیت۳۵۲ بیت۲۵۶ بیت۲۵۶ بیت۲۵۶ بیت۲۵۶ بیت
پهنای باند حافظه گرافیکی۶۱۶ گیگابایت بر ثانیه۴۸۴ گیگابایت بر ثانیه۴۴۸ گیگابایت بر ثانیه۳۲۰ گیگابایت بر ثانیه۴۴۸ گیگابایت بر ثانیه۲۵۶ گیگابایت بر ثانیه
کانکتور برق۸ + ۸ پین۶ + ۸ پین۸ + ۸ پین۸ پین۸ پین۸ پین
توان طراحی حرارتی۲۵۰ وات۲۵۰ وات۲۱۵ وات۱۸۰ وات۱۸۵ وات۱۵۰ وات
قیمت۹۹۹ دلار۶۹۹ دلار۶۹۹ دلار۵۴۹ دلار۴۹۹ دلار۳۷۹ دلار
قیمت فاندر ادیشن۱۱۹۹ دلار۶۹۹ دلار۷۹۹ دلار۶۹۹ دلار۵۹۹ دلار۴۴۹ دلار

کارت گرافیک RTX 2080 ،RTX 2080 Ti و RTX 2070 ساخت انویدیا را در مقایسه با مدل‌های پیشین سری ۱۰۰۰ چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا کارت‌های گرافیک ساخت AMD توان رقابت با محصولات جدید انویدیا را دارد؟ لطفاً نظرات خود را در بخش دیدگاه وب‌سایت به اشتراک بگذارید.

مشخصات فنی کامل، بهترین قیمت کارت گرافیک در فروشگاه‌های اینترنتی و مقایسه‌ی کامل انواع کارت گرافیک را در بخش محصولات مشاهده کنید؛ انواع کارت گرافیک انویدیا Geforce و Quadro و کارت گرافیک‌ AMD رادئون برای مقایسه و خرید در دسترس کاربران است. 

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده