چرا گربه‌ها بیسکویت درست می‌کنند؟

پنج‌شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۵
مطالعه 3 دقیقه
گربه در حال ورز دادن تختش و بیسکوییت پختن
گاهی گربه‌ها کاری می‌کنند که شبیه ورز دادن خمیر است و به اصطلاح بیسکویت درست کردن یا نان پختن نامیده می‌شود. این رفتار عجیب نشانه چیست؟
تبلیغات

اگر شما هم عاشق گربه‌ها هستید، ممکن است با خمیر ورز دادن آن‌ها آشنا باشید. گربه اندام جلویی‌اش را می‌کشد و پنجه‌هایش را روی سطح نرم فشار می‌دهد، انگار که راه می‌رود، و اغلب در حین انجام این کار خرخر هم می‌کند.

اما چرا گربه‌ها این کار را می‌کنند؟ کارشناسان رفتارشناسی دلایل متعددی را برای این که چرا گربه‌های خانگی «بیسکویت درست می‌کنند» ارائه داده‌اند، این حرکت گربه‌ها که ورز دادن و نان پختن هم نامیده می‌شود هرگز از روی ترس نیست، اما گربه‌ها همچنان رمز و راز اعمال خود را حفظ می‌کنند. سوزان نلسون دامپزشک دانشگاه ایالتی کانزاس، به‌ ساینتیفیک‌ امریکن می‌گوید: «بعضی از این نظرات در حد تئوری است، زیرا ما چیز زیادی نمی‌دانیم. گربه‌ها مانند سگ‌ها برای مطالعات بودجه دریافت نمی‌کنند.»

لتیسیا فانوچی دانشمند رفتارشناسی حیوانات در دانشگاه ایالتی اوکلاهما، می‌گوید بچه گربه‌ها ورز دادن را به عنوان یک رفتار غریزی که با تغذیه مرتبط است آغاز می‌کنند؛ این رفتار چیزی نیست که گربه‌ها کم‌کم یاد بگیرند. او افزود: «روش شروع این رفتار بدین شکل است: بچه گربه‌ها غدد شیری مادر را ورز می‌دهند تا در واقع بتوانند شیر را بمکند. ورز دادن شکم مادر توسط بچه گربه جریان شیر را تحریک می‌کند و همچنین، ممکن است باعث ترشح هورمون اکسی‌توسین یا هورمون پیوند اجتماعی در مادر بشود.»

گربه‌ها روی چیزهای نرم و انسان‌ها و حیوانات خانگی مورد علاقه‌شان بیسکویت درست می‌کنند

گربه‌های بالغ گاهی اوقات تا مدت‌های طولانی پس از رشد کامل این رفتار خود را حفظ می‌کنند. برای حیوانات اهلی غیرعادی نیست که صفات کودکی را تا دوران بزرگسالی حفظ کنند. این رفتار پدیده‌ی نوتنی یا «حفظ ویژگی‌های کودکانه در حیوانات بالغ» نامیده می‌شود و برای مثال، توضیح می‌دهد که چرا سگ‌ها بیشتر شبیه به توله گرگ رفتار می‌کنند تا گرگ بالغ.

ارتباط گربه‌های بالغ با اولین روزهای زندگی‌شان می‌تواند توضیح بدهد که گربه‌ها چه زمانی و کجا تصمیم می‌گیرند که ورز دادن را شروع کنند؛ آن‌ها معمولاً این کار را روی سطوح نرم و اغلب روی انسانی که دوستش دارند یا حیوان خانگی مورد علاقه‌شان یا محل خوابیدنشان در خانه انجام می‌دهند.

کریستین ویتال متخصص رفتارشناسی کاربردی حیوانات در دانشگاه اینوایرنمنتال یونیتی، می‌گوید: «این امکان وجود دارد که برخی از این رفتارهای کودکانه که قبلاً متوجه مادر گربه می‌شد، در بزرگسالی به سوی صاحبشان هدایت شده باشد. گربه‌ها افراد مورد علاقه‌شان در خانه یا اشخاصی که دوستشان دارند را ورز می‌دهند، بنابراین ورز دادن می‌تواند رفتار اجتماعی صمیمانه‌ای باشد که می‌تواند به ایجاد پیوند کمک کند.»

البته گربه‌های بالغ انتظار ندارند که با ورز دادن انسان یا پتوی مورد علاقه‌شان به آن‌ها شیر بدهد. به نقل از ویتال، در عوض ورز دادن معمولاً به این معنی است که گربه احساس شادی، صمیمیت و امنیت می‌کند. کارشناسان معتقدند که گاهی اوقات، ورز دادن به همراه خرخر کردن در گربه‌های آسیب‌دیده نشانه‌ای از تلاش برای تسکین درد است؛ اما این رفتار خیلی رایج نیست.

ورز دادن ماهیچه‌های گربه را می‌کشد و غدد بو را در پنجه‌هایش فعال می‌کند

ورز دادن عواقب مادی هم دارد. فانوچی می‌گوید ورز دادن ماهیچه‌های گربه را می‌کشد و غدد بو را در پنجه‌هایش فعال می‌کند، و می‌تواند راهی دوستانه برای اثبات ادعای مالکیت گربه در مورد انسان یا حیوان یا محل خواب مورد علاقه‌اش باشد. ممکن است کمی اوضاع به هم بریزد. نلسون می‌گوید بعضی از گربه‌ها وقتی خمیر ورز می‌دهند، آب از دهانشان جاری می‌شود؛ این نهایت خوشحالی و رضایت گربه را نشان می‌دهد.

ویتال می‌گوید برای اینکه به گربه نشان بدهید که شما هم همین احساس را دارید، باید احساسات او را بخوانید. ممکن است برخی از گربه‌ها در حالی که شما را ورز می‌دهند، دوست داشته باشند که نوازششان کنید. ممکن است بعضی از گربه‌ها فقط خواستار محبت کلامی باشند. بعضی از گربه‌ها هم ممکن است فقط بخواهند ورز بدهند و هیچ تعامل دیگری با شما نداشته باشند. تنوع شخصیت گربه‌ها بسیار زیاد است.

بیشتر بخوانید

به دلیل همبستگی مثبت و طبیعت غریزی ورز دادن، متخصصان می‌گویند مهم است که جلوی این رفتار گربه‌ها را نگیرید، حتی اگر پنجه‌های گربه دردناک باشد. در عوض می‌توانید ناخن‌های گربه را کوتاه و مرتب نگه دارید، اما به هیچ وجه حیوان خانگی خود را ناخن‌زدایی نکنید؛ این کار بسیار خطرناک و مضر است. می‌توانید برای محافظت از یک پتو یا بالش مخمل‌ استفاده کنید. نلسون می‌گوید سعی کنید در هنگام ورز دادن گربه‌ها را دلسرد نکنید، زیرا ورز دادن نشانه‌ای از محبت گربه به شماست.

ورز دادن راه مطمئنی برای نشان دادن علاقه‌ی گربه است، اما انجام ندادنش نشانه‌ی عدم علاقه‌ی گربه به شما نیست. اگر گربه‌ی شما بیسکویت درست نمی‌کند، به این معنی نیست که با شما رابطه‌ی صمیمانه‌ای ندارد. ویتال می‌گوید احتمالاً گربه با رفتارهای دیگری وابستگی و علاقه‌اش را نشان می‌دهد، رفتارهایی مانند خرخر کردن یا مالیدن خودش به شما یا حتی نشستن در کنار شما، همه‌ی این‌ رفتارها نشانه‌ی رابطه‌ی مستحکم و دوستانه‌ی گربه با شما است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات