دانشمندان درباره مرد یخی اشتباه می‌کردند؛ اوتسی از تبار ساکنان آناتولی با پوست تیره بود

شنبه ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
اوتسی مرد یخی
مطالعه‌ی ژنتیکی جدیدی روی DNA اوتسی، مرد یخی، نشان داده است که دانشمندان قبلاً درباره‌ی ظاهر و تبار این مومیایی معروف دراشتباه بودند.
تبلیغات

ژنوم اوتسی، مومیایی ۵۳۰۰ ساله‌ی معروف، اولین‌بار در سال ۲۰۱۲ توالی‌یابی شد و حاکی از آن بود که اوتسی با گله‌دارانی که از اروپای‌شرقی مهاجرت کرده بودند، ارتباط دارد. بااین‌حال، مطالعه‌ای جدید اثری از این تبار پیدا نکرده و درعوض، دریافته است که مرد یخی نسبت زیادی از ژن‌های مشترک با کشاورزان اولیه آناتولی داشته است. نتایج قبلی حاصل آلودگی با دی‌ان‌ای انسان‌های امروزی بوده است.

به‌‌گزارش ساینس‌نیوز، تجزیه‌و‌تحلیل جدید نشان می‌دهد که تبار استپی (اشاره به استپ بزرگ اوراسیا) واقعیت ندارد. پژوهشگران در مجله‌ی Cell Genomics گزارش کرده‌اند که حدود ۹۰ درصد از تبار ژنتیکی اوتسی از کشاورزان عصر نوسنگی می‌آید.

یافته‌ی جدید به‌خوبی با تصویر گسترده‌تر اروپای عصر مس مطابقت دارد. شکارچی‌گردآورندگان در اروپای‌غربی با کشاورزان اولیه درهم‌ آمیختند که حدود ۸ هزار سال پیش از آناتولی مهاجرت کرده بودند. حدود ۴۹۰۰ سال پیش، یعنی پس از مرگ نابهنگام اوتسی، گله‌داران استپی از اروپای‌شرقی به اروپای‌غربی مهاجرت کردند و به‌تدریج با جمعیت محلی مخلوط شدند.

ژنوم جدید مرد یخی نشان می‌دهد که پوست او بسیار تیره‌تر از چیزی بوده است که در تصاویر هنری نشان داده می‌شود. به‌گفته‌ی نویسندگان، ژن‌های عامل پوست روشن تا ۴ هزار تا ۳ هزار سال پیش فراوان نشده بودند.

در آن زمان، کشاورزان اولیه شروع به خوردن رژیم‌های غذایی گیاهی کردند و ویتامین D کافی از ماهی و گوشت دریافت نمی‌کردند. افرادی که بین ۴۰ هزار تا ۸ هزار سال پیش در اروپا زندگی می‌کردند، مانند آفریقایی‌ها پوست تیره‌ای داشتند که معقول است؛ زیرا انسان‌ها از آفریقا منشأ گرفتند.

اوتسی نمونه‌ای از انسان‌های زمان خود، یعنی ۵۳۰۰ سال پیش است. تقریباً کل اروپایی‌های معاصر با اوتسی پوستی تیره داشتند و از تبار آناتولی بودند.

به‌دلیل مطالعات زیادی که روی بقایای اوتسی انجام شده است، تصویر روشنی از زندگی او داریم. می‌دانیم که او خالکوبی داشت و قلبش ضعیف و دچار انگل‌های روده بود. اوتسی احتمالاً پس از اصابت تیر از کمان قاتلی ناشناس جانش را از دست داد.

قبلاً تصور می‌شد مومیایی اوتسی بدون مو است؛ زیرا موهای او در طول هزاران سال تخریب شده است؛ اگرچه ژن‌های او نشان می‌دهند او استعداد قوی برای طاسی داشت. ازآن‌جا‌که او هنگام مرگ تقریباً ۴۵ ساله بود، می‌توان با اطمینان گفت موهای پرپشتی نداشت.

به‌گزارش آی‌اف‌ال ساینس، ژن‌های مرد یخی نشان می‌دهد که او درمعرض خطر زیاد چاقی و دیابت نوع دو نیز قرار داشت؛ البته سبک زندگی او شامل نوشیدنی‌ها و شیرینی‌های پر از قند نبود. علاوه‌بر‌این، او ازنظر بدنی بسیار فعال بود؛ بنابراین، احتمالاً سلامتی‌اش تحت‌تأثیر این موضوع قرار نداشت.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

تبلیغات

نظرات

تبلیغات