این جانور دریایی تازه کشف‌شده، ۲۰ بازو دارد و مثل بیگانگان شنا می‌کند

پنج‌شنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۵
مطالعه 2 دقیقه
ستاره دریایی پَردار قطب جنوب
نوعی ستاره دریایی پَردار با ۲۰ بازو که به‌تازگی در اقیانوس منجمد جنوبی کشف شده، به‌دلیل شکل ظاهری خاص خود، توت فرنگی نامیده شده است.
تبلیغات

محققانی که در اقیانوس منجمد جنوبی مشغول پژوهش هستند، به‌تازگی گونه‌ی جدیدی از ستاره‌ی دریایی پَردار را کشف کرده‌اند که در عکس‌ها ترسناک به‌نظر می‌رسد. این موجود ناشناخته، توت‌فرنگی نام‌گذاری شده و صاحب ۲۰ بازو است که برخی از آن‌ها ناهموار و برخی دیگر پوشیده از پَر هستند. به‌گفته‌ی گرگ راس، استاد زیست‌شناسی دریایی دانشگاه کالیفرنیا، به‌طور کلی طول بازوهای این موجود به بیش از ۲۰ سانتی‌متر نیز می‌رسد.

به‌گزارش ساینس آلرت، این موجود ناشناخته ابتدا شبیه توت‌فرنگی به‌نظر نمی‌رسد؛ اما اگر روی بدن آن زوم کنید، یک نوک کوچک در راس تمام بازوها خواهید دید که ازنظر اندازه و شکل، شما را یاد میوه‌ی توت‌فرنگی خواهد انداخت؛ درست مانند چیزی که در تصویر زیر می‌بینید. در این تصویر، دانشمندان تعدادی از اندام‌های متصل به بدنه‌ی ستاره‌ی دریایی پردار را حذف کرده‌اند تا شباهت این قسمت به توت‌فرنگی مشخص شود.

زنبق دریایی جنوبگان
شباهت ستاره‌ی دریایی پردار تازه کشف‌شده به توت‌فرنگی

نام رسمی گونه‌ی تازه کشف‌‌شده Promachocrinus fragarius است و به رده‌ی کرینوئید تعلق دارد. این رده، ستاره‌‌های دریایی، خارپشت‌های دریایی، سکه‌های دریایی، خیارهای دریایی و زنبق‌های دریایی را شامل می‌شود؛ به‌همین دلیل نام غیررسمی این موجود ستاره‌ی دریایی پردار جنوبگان است.

پروفسور راس در مصاحبه‌ای می‌گوید در ابتدا تنها یک گونه (Promachocrinus kerguelensis) در زیرگروه ستاره‌های دریایی پَردار قطب جنوب قرار داشت؛ اما دانشمندان آمریکایی و استرالیایی با پژوهش در اقیانوس منجمد جنوبی، چهار گونه‌ی جدید را نیز شناسایی کردند که می‌توانند در زیرگروه ستاره‌ی دریایی پردار قطب جنوب قرار گیرند.

به‌گفته‌ی راس، بیشتر ستاره‌های پَردار دریایی ۱۰ بازو دارند؛ اما موجود تازه کشف‌شده به‌دلیل داشتن ۲۰ بازو، توجه بسیاری از محققان و دانشمندان را به‌خود جلب کره است. او در ادامه می‌افزاید بازوهای ستاره‌های پردار معمولی به سمت بالا و به حالت باز هستند؛ اما بازوهای گونه‌ای که به‌تازگی کشف شده، به سمت پایین بوده و وضعیتی جمع‌شده دارند.

راس معتقد است که کشف جدید این اجازه را به محققان می‌دهد تا علاوه‌بر اضافه‌کردن ۸ گونه به گروه ستاره‌های دریایی پردار و افزودن ۴ کشف جدید، حیوانات کشف‌شده در گذشته را که تصور می‌شد به گونه‌های مجزا تعلق دارند، «دوباره احیا‌» کنند.

براساس مقاله‌ی محققان، گونه‌ی جدید، جایی بین ۶۵ تا ۱۱۷۰ متری زیر سطح اقیانوس منجمد جنوبی کشف شده است. پژوهشگران در این مقاله، به حرکات ظاهرا فرازمینی این موجود تازه کشف‌شده حین شنا هم اشاره کرده‌اند.

کشف گونه‌های جدید در طبیعت، موضوع جدیدی نیست و به‌گفته‌ی راس، آزمایشگاه او سالانه بین ۱۰ تا ۱۵ گونه‌ی جدید را نام‌گذاری می‌کند. بااین‌حال تنها مشکل موجود، حجم تلاشی است که باید برای نام‌گذاری آن‌ها انجام شود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات