عجیب ترین میوه های جهان ؛ از تاک شکلاتی تا اژدها!

سه‌شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۰
مطالعه 5 دقیقه
میوه اژدها
موز و پرتقال برایتان تکراری شده است؟ با میوه‌های عجیبی آشنا شوید که شاید دلتان بخواهد آن‌ها را امتحان کنید.
تبلیغات

دنیای گیاهان زیبایی‌های فراوانی دارد. تنوع بسیار زیاد شکل، رنگ، بو و طعم‌های عجیب‌و‌غریب موجود در میوه‌ها شگفت‌انگیز است. در این مطلب، به‌ نقل از Plantura Magazine، برخی از عجیب‌ترین میوه‌های جهان را معرفی می‌کنیم.

خربزه شاخدار (Cucumis metuliferus)

اولین مورد از فهرست عجیب ترین میوه های دنیا خربزه شاخدار یا خیار آفریقایی گیاهی از تیره کدوییان (Cucurbitaceae) است که میوه‌ها و سبزیجات خوشمزه دیگری مانند ملون، کدو و خیار نیز به آن تعلق دارند. خربزه‌های شاخدار رسیده دارای پوست زرد تا نارنجی و گوشت سبز لیمویی روشن هستند. این گیاه بومی نیوزیلند است، اما اکنون عمدتاً در ایالات متحده، شیلی و استرالیا کشت می‌شود.

خربزه شاخدار
خربزه‌ شاخدار مانند ملون‌ معمولی رشد می‌کند.

میوه اژدها (Hylocereus undatus)

میوه اژدها که با نام پیتایا نیز شناخته می‌شود، از خانواده کاکتوس است. پوست صورتی‌رنگ درخشان مشخصه‌ی خاص میوه اژدها است. درون این میوه، گوشت سفید رنگی را می‌بینید که دانه‌های سیاه کوچکی در آن پراکنده است. طعم کمی اسیدی به همراه شیرینی ملایم آن را در آب‌وهوای گرمسیری به میوه طراوت‌بخشی تبدیل می‌کند.

میوه اژدها
میوه اژدها از بیرون به رنگ صورتی روشن به نظر می‌رسد، اما درون آن سفیدِ برفی است.

دوریان (Durio zibethinus)

دوریان یا خارگیل به‌خاطر بوی زننده‌ای که دارد، معروف است. منشأ خارگیل جنوب شرق آسیا است و به دلیل بویی که دارد، مسافران به‌شدت از حمل آن در وسایل نقلیه عمومی منع می‌شوند. میوه خارگیل در بیشتر مناطق جنوب شرق آسیا، به علت اندازه بزرگ، پوست خاردار و بوی شدیدی که دارد، به شاهِ میوه‌ها معروف است.

 خارگیل
خارگیل میوه‌ای است که مردم از گوشت آن لذت می‌برند، اما بوی زننده‌ای دارد.

دست بودا (Citrus medica)

دست بودا به‌عنوان یکی دیگر از عجیب ترین میوه های جهان، میوه‌ای از خانواده مرکبات است. قسمت‌های انگشت‌مانندی که به هسته میوه منتهی می‌شوند، همان چیزی است که موجب شده این میوه به دست بودا معروف شود. در چین و ژاپن از این میوه عمدتاً به‌عنوان خوشبوکننده اتاق استفاده می‌شود. در اروپا، این میوه عجیب هنوز به‌خوبی شناخته نشده است.

دست بودا
بخش‌های میوه معروف به دست بودا مانند انگشتان دست به‌نظر می‌رسند.

میوه گل ساعتی (Passiflora edulis)

میوه گل ساعتی میوه‌ای عجیب و خوشمزه است که در مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری کشت می‌شود و مدت‌ها است در سوپرمارکت‌ها فروخته می‌شود. پشت پوست تیره این میوه، گوشت زردرنگ و خوشبویی با دانه‌های سیاه قرار دارد.

میوه گل ساعتی
میوه گل ساعتی به‌خاطر طعم ترش و شیرینش بسیار محبوب است.

اوگلی (Citrus reticulata × paradisi)

میوه اوگلی (میوه زشت) نام خود را از ظاهر غیرجذاب، زمخت و چروکیده‌اش گرفته است. پوست این میوه که بومی جامائیکا است و گاهی نارنگی جامائیکایی نامیده می‌شود، مانند پوست بیشتر مرکبات خویشاوندانش جذاب نیست، بلکه حالت زرد سبزرنگ دارد. گفته می‌شود اوگلی حاصل تلاقی طبیعی میان نارنگی و دارابی است.

میوه اوگلی
نارنگی جامائیکایی ممکن است ظاهر جذابی نداشته باشد، اما طعم خوشمزه‌ای دارد.

رامبوتان (Nephelium lappaceum)

میوه رامبوتان در مناطق گرمسیری جنوب شرقی آسیا و عمدتاً در اندونزی، مالزی و تایلند کشت می‌شود. این میوه عجیب رنگ صورتی رو به قرمز خیره‌کننده‌ای دارد و با مژک‌های نرمی پوشیده شده است و به همین خاطر به آن مژکی یا میوه مودار نیز گفته می‌شود. گوشت این میوه سفید شیری است و مزه شیرین و کمی تند دلچسبی دارد.

رامبوتان
رامبوتان ظاهر جذابی دارد.

تاک شکلاتی (Akebia quinata)

میوه‌های بنفش تاک شکلاتی سوسیس‌شکل و پر از دانه هستند. با‌این‌حال، این دانه‌ها طعم شیرین دلپذیر میوه را برهم نمی‌زنند. درختچه تاک شکلاتی از خاور دور منشأ می‌گیرد و بیشتر در چین، ژاپن و کره یافت می‌شود.

 تاک شکلاتی
تاک شکلاتی در اروپا چندان شناخته‌شده نیست.

آتمویا (Annona × atemoya)

آتمویا هیبریدی از شکر سیب و چری‌مویا است. این میوه از مناطق گرمسیری آمریکای لاتین منشأ می‌گیرد. میوه آتمویا قلب‌شکل است و پوست سبزرنگی دارد. درون آن گوشت سفید شیرینی است که دانه‌های سیاهی در آن قرار دارد.

آتمویا
آتمویا طعم فوق‌العاده‌ای دارد.

سالاک (Salacca zalacca)

سالاک یا میوه مار آخرین میوه‌ای است که در فهرست عجیب ترین میوه‌های دنیا به آن اشاره می‌کنیم. سالاک که گونه‌ای نخل است، عمدتاً در سوماترا و جاوه اندونزی می‌روید. نام این میوه عجیب به خاطر پوست قهوه‌ای قرمز شبیه پوست مار است که حتی فلس هم دارد. این میوه ازنظر شکل و اندازه شبیه انجیر است. میوه مار طعم شیرین ملایمی دارد.

میوه مار
میوه مار نام خود را از ظاهر شبیه پوست مار خود گرفته است.
تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات