کشف بقایای جسد مردی گمشده در شکم کوسه؛ کارشناسان اما می‌گویند کوسه قاتل نیست

جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۵
مطالعه 3 دقیقه
کوسه دبستانی، یکی از گونه‌های درمعرض انقراض
باوجوداینکه شواهد نشان می‌دهند مرد گمشده‌ی آرژانتینی توسط یک کوسه کشته شده است؛ اما کارشناسان اصرار دارند که کوسه نمی‌تواند قاتل این مرد باشد.
تبلیغات

به‌تازگی بقایای فردی گمشده در آرژانتین از شکم یک کوسه‌ی مرده بیرون آورده شده است. ماهیگیران، این کوسه را در نزدیکی محل ناپدیدشدن مرد گمشده صید کردند و همین موضوع نیز باعث آغاز گمانه‌زنی‌ رسانه‌ها درمورد احتمال کشته‌شدن این مرد توسط کوسه شد؛ البته کارشناسان کوسه و پلیس بر این باور هستند که این مرد قبل از خورده‌شدن توسط کوسه مرده است.

به گزارش پایگاه خبری اسپانیایی El País، این مرد ۳۲ ساله که دیگو باریا نام داشت در استان پاتاگونیای چوبوت زندگی می‌کرد و آخرین‌بار ۱۸ فوریه دیده شده بود. پلیس محلی حدود چهار روز بعد، موتور سیکلت چهار چرخ و آسیب‌دیده‌ی باریا را همراه با کلاه ایمنی او که به دو نیم تقسیم شده بود، در یکی از سواحل اطراف پیدا کرد؛ اما هیچ جسدی وجود نداشت و محل اختفای مرد گمشده نیز به موارد مبهم این معما افزوده شد.

آن‌طور که لایوساینس می‌نویسد، ۲۶ فوریه، ماهیگیران محلی سه کوسه‌ دبستانی را که با نام‌های کوسه‌ی تاپ یا سوفین نیز شناخته می‌شود، نزدیک ساحل شکار کردند. آن‌ها هنگام بیرون‌آوردن این کوسه‌ها از آب، در شکم یکی از آن‌ها چند تکه از بقایای جسد انسان ازجمله یک ساعد را پیدا کردند. ماهیگیران بقای پیداشده را به پلیس تحویل دادند و پلیس موفق به شناسایی یک خالکوبی روی این ساعد شد که با خالکوبی باریا مطابقت داشت. اکنون قرار است یک آزمایش DNA انجام شود تا پلیس مطمئن شود که این بقایا متعلق به باریا هستند.

کوسه دبستانی شکارشده توسط ماهیگیران
این کوسه توسط ماهیگیران و در نزدیکی محل ناپدید‌شدن باریا صید شد.

بااین‌وجود بعید است که کوسه باریا را کشته باشد. پلیس حدس می‌زند که احتمالا باریا هنگام رانندگی با یک سنگ برخورد کرده و جان خود را ازدست می‌دهد؛ سپس جسد او به دریا می‌افتد و تاحدی توسط کوسه خورده می‌شود.

گرگوری اسکومال، زیست‌شناس دریایی از دانشگاه بوستون و رئیس برنامه‌ی کوسه در آبزیان دریایی ماساچوست در ایمیلی به لایو ساینس گفت: «به‌نظر من دقیقا همین اتفاق افتاده است و بسیار بعید به‌نظر می‌رسد که کوسه باریا را کشته باشد.»

کوسه‌های دبستانی جثه‌ای متوسط تا بزرگ دارند و در سراسر جهان یافت می‌شوند. کوسه‌هایی که توسط ماهیگیران شکار شدند (مانند گونه‌ای که دست باریا را خورده بود) حدود ۱٫۵ متر طول دارند. این کوسه‌ها معمولا از کف دریا تغذیه می‌کنند و شکار اصلی آن‌ها کفشک‌ماهی و ماهی‌های ساردین موجود در این محدوده است؛ البته گاهی اوقات هم ماهی‌های بزرگ‌تر و ماهی مرکب را هدف قرار می‌دهند.

به‌نظر گاوین نایلور، زیست‌شناس دریایی از دانشگاه فلوریدا که پرونده‌ی بین‌المللی حمله‌ی کوسه (ISAF) را در موزه‌ی تاریخ طبیعی فلوریدا اجرا می‌کند، بعید است که یک کوسه دبستانی به انسان حمله کند؛ به‌خصوص که انسان‌ها از نظر جثه بسیار بزرگ‌تر از آن هستند که با طعمه‌ی معمولی کوسه اشتباه گرفته شوند. به گفته‌ی نایلور عملا بی‌سابقه است که این گونه‌ی کوسه، انسانی را بکشد.

نایلور و اسکومال بر این باور هستند که کوسه دبستانی باریا را نکشته، اما از جسد درحال‌تجزیه‌ی او تغذیه کرده است. براساس اظهارات اسکومال، مستندات نشان می‌دهند که درصورت امکان کوسه دبستانی ترجیح می‌دهد تا به‌عنوان یک وعده‌ی غذایی ساده گزینه‌ی مردارخواری را انتخاب کند و از لاشه‌‌هایی که درحال‌تجزیه هستند تغذیه کند. این گزینه حتی می‌تواند شامل تغذیه از لاشه‌ی انسان نیز باشد؛ اگرچه این موضوع بسیار بعید است و به‌ندرت اتفاق می‌افتد.

استفاده از گوشت، باله‌ها و جگر کوسه دبستانی توسط انسان سبب شده است که این گونه همواره مورد هدف ماهیگیران قرار گیرد. به همین دلیل این کوسه به‌عنوان گونه‌ای که به‌شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد در فهرست قرمز اتحادیه‌ی بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) برای گونه‌های در معرض خطر ذکر شده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات