شش کشف بی‌سابقه سال ۲۰۲۱

شنبه ۴ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۰
مطالعه 4 دقیقه
سال ۲۰۲۱ سالی پر از اکتشافات بی‌سابقه و شگفت‌انگیز بود که رکوردهای جدیدی را به‌جا گذاشتند. در این مقاله، شش نمونه‌ از اکتشافات جالب‌ سال ۲۰۲۱ را معرفی می‌کنیم.
تبلیغات

از سیاه‌چاله‌ای بی‌سابقه تا قدیمی‌ترین DNA جانوری، اکتشافات سال ۲۰۲۱ رکورد بی‌سابقه‌ای را از خود به‌جا گذاشتند. درادامه، به شش کشف بی‌سابقه در سال ۲۰۲۱ اشاره می‌کنیم.

کهن‌سال‌ترین سیاهچاله‌ی غول‌آسا

بیش از ۱۳ میلیارد سال پیش، یعنی زمانی که جهان فقط ۶۷۰ میلیون سال داشت، سیاه‌چاله‌ای متولد شد. این سیاه‌چاله‌ی کلان‌جرم J0313-1806 نام دارد و جرمش برابر با ۱.۶ میلیارد برابر جرم خورشیدی است. این یعنی از سیاه‌چاله‌ی رکورددار قبلی دو برابر سنگین‌تر و ۲۰ میلیون سال کهن‌سال‌تر است. سیاه‌چاله‌ی J0313-1806 به‌قدری عظیم است که تعریف شکل‌گیری سیاه‌چاله‌های کلان‌جرم را به چالش گرفته است.

جاذبه در کوچک‌ترین مقیاس

براساس نظریه‌‌های ایزاک نیوتن و آلبرت اینشتین، هر شیء دارای جرم گرانش هم دارد. حالا دانشمندان موفق شدند گرانش گوی طلایی به عرض ۲ میلی‌متر و وزن تقریبی ۹۰ میلی‌گرم را اندازه‌گیری کنند. بدین‌ترتیب، این گوی کوچک‌ترین شیئی است که دانشمندان جاذبه‌ی آن را اندازه‌گیری کرده‌اند. کشش گرانشی اندک نشان می‌دهد رفتار گرانش حتی برای جرم‌های کوچک هم طبق پیش‌بینی‌ها عمل می‌کند. پژوهشگران می‌خواهند رفتار گرانش و تأثیر آن بر مقیاس‌های کوچک‌تر را هم بررسی کنند.

جاذبه در کوچک‌ترین مقیاس

گویی طلایی روی میله‌ی شیشه‌ای افقی به کشش گرانشی گوی مجاور خود واکنش نشان می‌دهد. اندازه‌گیری‌ها تأیید می‌کنند که گرانش برای اشیای کوچک هم طبق انتظار عمل می‌کند.

قدیمی‌ترین انگشت شست منعطف

پتروسور ۱۶۰ میلیون ساله‌ای به نام مانکیداکیتل امروزه با عنوان جانداری با انگشت‌های شست منعطف شناخته می‌شود. این جاندار پرنده با نام علمی Kunpengopterus antipollicatus از انگشت‌ شست و مفاصل انعطاف‌پذیر خود برای بالا‌رفتن از درخت‌ها در شمال‌شرقی چین کنونی استفاده می‌کرد. این انگشت‌ها به او در شکار حشرات و طعمه‌های دیگر کمک می‌کردند.

انگشت شست قابل انعطاف

پتروسوری که از دوره‌ی ژوراسیک کشف شده است، از انگشت‌های منعطفش برای بالا‌رفتن از شاخه‌های درخت و شکار جیرجیرک‌ها یا طعمه‌های دیگر استفاده می‌کرد.

اولین ادغام از نوع خود

دانشمندان برای اولین‌بار برخورد سیاه‌چاله‌ای با ستاره‌ای نوترونی را رصد کردند که بقایای ستاره‌ای غول‌آسا بود. آن‌ها این رویداد را با اندازه‌گیری امواج گرانشی حاصل برخورد رصد کردند. منابع قبلی این نوسان‌ها در بافت فضا‌زمان شامل برخورد دو شیء مشابه مثل دو ستاره‌ی نوترونی یا دو سیاه‌چاله بودند.

در شبیه‌سازی نوع جدید برخورد کیهانی، ستاره‌ای نوترونی (به رنگ نارنجی) و یک سیاه‌چاله (خاکستری تیره) با یکدیگر برخورد و امواج گرانشی (آبی) را تولید کردند. در‌نهایت، سیاه‌چاله ستاره‌ی نوترونی را بلعید.

قدیمی‌ترین DNA جانوری

دندان ماموت سیبریایی که بیش از یک‌میلیون سال پیش زندگی می‌کرد، حاوی قدیمی‌ترین DNA بازیابی‌شده‌ی جانوری است. رکورددار قبلی DNA هفتصد‌هزارساله‌ی اسبی فسیلی بود. به‌گفته‌ی دانشمندان، یافته‌ی جدید نشان‌دهنده‌ی دوام بیشتر DNA است.

قدیمی ترین DNA جانوری

DNA ماموت یک‌میلیون‌ساله تبار ناشناخته‌ای را نشان می‌دهد که با ماموت پشمالو ادغام شده و حاصل آن ماموت‌های کلمبیایی بودند که در آمریکای‌شمالی زندگی می‌کردند. تبار کهن‌سال ماموت‌های استپی (تصویر) به تبار ماموت‌های پشمالو ختم شدند که در شمالگان زندگی می‌کردند.

بیشترین DNA دنیسووان

گروهی از انسان‌تبارهای اسرارآمیز موسوم به دنیسووان‌ها سال‌ها پیش منقرض شدند؛ اما ردپاهایی از خود به‌جا گذاشتند. براساس پژوهشی جدید، مردم بومی ایتا ماگبوکان در فیلیپین ۵ درصد DNA دنیسووانی دارند. این بیشترین مقدار DNA دنیسووانی است که در مردم سراسر دنیا کشف شده است.

بیشترین DNA دنیسووان

اهالی آیتا در فیلیپین به گروهی نژادی متعلق هستند که بیشترین سطح DNA دنیسووان را در سراسر جهان به‌ارث برده‌اند.

پژوهشگران از این نتایج همراه با سرنخ‌های ژنتیکی دیگر گروه‌های حامل DNA دنیسووان برای ردیابی حرکت دنیسووان‌ها از جنوب‌شرق آسیا و گینه‌ی نوِ پاپوا و استرالیا استفاده می‌کنند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات