هواپیمای سانحه‌دیده یونایتد ایرلاینز با یک موتور سالم به زمین نشست

هواپیمای سانحه‌دیده یونایتد ایرلاینز با یک موتور سالم به زمین نشست

پرواز شماره‌ی ۳۲۸ یونایتد ایرلاینز در آمریکا زمان کوتاهی پس از تیکاف با خرابی شدید موتور راست مواجه شد و به‌سمت فرودگاه دنور بازگشت. این حادثه را دوربین‌های به‌‌طورگسترده ثبت کرده‌اند. 

عصر شنبه به‌وقت محلی، یکی از پروازهای شرکت هواپیمایی یونایتد ایرلاینز (United Airlines) در آمریکا دقایقی پس از تیکاف از فرودگاه بین‌المللی دنور در آسمان دچار خرابی موتور شد. پرواز UA328 قرار بود به‌سمت شهر هونولولو در هاوایی پرواز کند؛ ولی به‌سرعت به‌سمت فرودگاه دنور بازگشت و بدون مشکل خاصی فرود آمد.

پیش از فرود هواپیما و درحالی‌که یکی از موتورها در حال سوختن بود، خلبان پرواز شماره‌ی ۳۲۸ یونایتد ایرلاینز در تماس با واحد کنترل ترافیک هوایی با آرامش اعلام خطر کرده بود. براساس گزارش خبرگزاری ورج به‌نقل از بیانیه‌ی مطبوعاتی اداره‌ی فدرال هوانوردی ایالات متحده‌ی آمریکا، این هواپیمای ۲۳۱ مسافر و ۱۰ خدمه‌ی پرواز داشت که خوشبختانه هیچ‌یک از آن‌ها دچار صدمه نشدند. 

ازآنجاکه در سال ۲۰۲۱ هستیم و گوشی‌های هوشمند به‌وفور دردسترس مردم قرار دارند، حادثه‌ی پرواز شماره‌ی ۳۲۸ یونایتد ایرلاینز با عکس و فیلم ثبت شد. تصاویر مربوط به این حادثه در شبکه‌های اجتماعی، به‌خصوص توییتر، منتشر شده‌اند. یکی از مسافران ویدئویی ضبط کرده است که نشان می‌دهد موتور راست هواپیما آسیبی جدی دیده است که براثر آن، شعله‌های آتش و دود به‌وضوح دیده می‌شوند:

دیدن صحنه‌ی بالا هنگام نگاه‌کردن به بیرون از پنجره‌ی هواپیما، اصلا خوشایند نیست. خرابی موتور هواپیما زیاد اتفاق نمی‌افتد؛ اما گاهی اوقات شاهد وقوع آن هستیم. هواپیماهای مدرن به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که بتوانند صرفا با یک موتور برای مدت نسبتا زیاد در هوا باقی بمانند و ایمن روی زمین فرود بیایند.

هایدن اسمیت، یکی از عکاسان، توانسته است تصاویری از هواپیمای سانحه‌دیده‌ی بوئینگ ۲۰۰-۷۷۷ (Boeing 777-200) ثبت کند. این تصاویر کمک می‌کند از زمین موتور آسیب‌دیده‌ی هواپیمای بوئینگ را مشاهده کنیم. در زمان کوتاهی پس از فرود ایمن هواپیما، تصاویر در دراپ باکس آپلود شدند.

هواپیما بویینگ 777-200 یونایتد ایرلاینز با موتور خراب از نمای پایین آسمان آبی

بااین‌حال پیش از انتشار تصاویر هایدن اسمیت، دوربینی در یکی از خودروها توانسته است لحظه‌ای را ثبت کند که ظاهرا انفجار موتور راست هواپیما را نشان می‌دهد:

طبق گزارش‌ها، قطعات ناشی از انفجار موتور راست هواپیمای بوئینگ ۲۰۰-۷۷۷ در محله‌های نزدیک ‌به مسیر پرواز هواپیما فرود آمده‌اند. این اتفاق نیز در ویدئو ثبت شده است.

مقام‌های محلی تحقیقات روی این حادثه را شروع کرده‌اند و می‌گویند تاکنون مدرکی پیدا نکرده‌اند که نشان دهد قطعات سقوط‌کرده‌ی موتور راست هواپیما باعث آسیب‌دیدن مردم شده باشد. در تعدادی از تصاویر پوشش جلو موتور هواپیما را می‌بینیم که به‌سمت پایین سقوط کرده است. مقام‌های محلی از مردم حاضر در آن حوالی درخواست کرده‌اند ملکشان را بررسی کنند و به‌دنبال قطعات هواپیما بگردند. 

به‌عنوان اتفاقی عادی در وضعیت این‌چنینی، اداره‌ی فدرال هوانوردی و هیئت ایمنی حمل‌و‌نقل در ایالات متحده‌ی آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که تحقیقاتشان را شروع می‌کنند تا بفهمند چه اتفاقی برای موتور هواپیما رخ داده است. 

منبع theverge
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده