کشف یک مونولیت عجیب در صحرای یوتا در آمریکا

کشف یک مونولیت عجیب در صحرای یوتا در آمریکا

کشف یک مونولیت اسرارآمیز در صحرای سرخ یوتا توجه زیادی به خود جلب کرده است؛ اما هنوز مشخص نیست این سازه‌ی فلزی اسرارآمیز توسط چه کسی در این مکان دورافتاده نصب شده است.

کشف یک تک‌سنگ یا مونولیت فلزی عجیب در صحرای سرخ در جنوب شرقی ایالت یوتا موجب حیرت مقامات این ایالت شده است. این سازه‌ی مستطیلی‌شکل براق برای اولین ‌بار هفته گذشته در یکی از درّه‌های کم‌عمق صحرای سرخ یوتا کشف شد. طول این مونولیت بین ۳ تا ۳٫۶ متر تخمین زده می‌شود. هنوز مشخص نیست چه کسی این تک‌سنگ را در این ناحیه‌ی دورافتاده نصب کرده است. به گفته مقامات اداره امنیت عمومی و اداره حفاظت از حیات ‌وحش یوتا، تاکنون هیچ سرنخی از شخص یا اشخاصی که این سازه را در صحرا نصب کرده‌اند، به دست نیامده است.

اولین کسی که به این مونولیت برخورد، زیست‌شناسی از اداره امنیت عمومی یوتا بود که به‌ همراه همکارانش در حال سرشماری گوسفندهای بزرگ‌شاخ منطقه از روی بالگرد بود. برت هاچینگز (خلبان بالگرد) در این مورد به شبکه محلی کی‌اس‌ال تی‌وی گفت:

تصور می‌کنم این [مونولیت] مربوط به یک جنش هنری آوانگارد یا چیزی شبیه به آن یا یکی از هواداران فیلم ۲۰۰۱: ادیسه فضایی باشد.

مونولیت سیاه‌رنگ فیلم مشهور استنلی کوبریک به‌عنوان یکی از کلیدی‌ترین عناصر تکامل انسان‌ به تصویر کشیده می‌شود. مونولیت توصیف‌شده در رمان آرتور سی.کلارک که کوبریک ۲۰۰۱: ادیسه فضایی را از آن اقتباس کرده است، ابعادی با نسبت ۹:۴:۱ دارد که به ‌نظر نمی‌رسد نمونه‌ی یوتا چنین ابعادی داشته باشد؛ اما مونولیت کشف‌شده به لحاظ طول و ضخامت احتمالا هم‌اندازه‌ی مونولیت مشهور فیلم است. نکته دیگر اینکه مونولیت فیلم ادیسه فضایی کاملا سیاه‌رنگ است و براق نیست. اگر نصب مونولیت به‌نوعی با فیلم ادیسه فضایی مرتبط باشد، باید بگوییم توجه کمی به جزئیات آن شده است.

هاچینگز در ادامه‌ی گفتگوی تلویزیونی گفت آنچه دیده، «یکی از عجیب‌ترین چیزهایی است که در پروازهای خود شاهد آن بوده.» اداره امنیت عمومی یوتا اعلام کرده است که محل دقیق این قطعه‌ی فلزی را کاملا محرمانه نگه می‌دارد؛ زیرا بیم آن می‌رود که افراد کنجکاو خودسرانه‌ برای کشف آن راهی صحرا شوند و خود را به دردسر بیاندازند.

مونولیت فیلم ۲۰۰۱: ادیسه فضایی (۱۹۶۸) ساخته استنلی کوبریک مونولیت فیلم ۲۰۰۱: ادیسه فضایی (۱۹۶۸) ساخته استنلی کوبریک 

باین موضوع نتوانسته است کاربران اینترنتی را از حدس و گمانه‌زنی در مورد مکان دقیق این شیء مرموز بازدارد. اکنون چندین تاپیک در شبکه اجتماعی رِدیت به این مونولیت اختصاص یافته است و برخی ادعا کرده‌اند که مکان آن را به‌صورت تقریبی یافته‌اند. مکانی که مونولیت در آن قرار دارد، یک منطقه‌ی کاملا دورافتاده است که جاده‌های بسیار کمی به آن دسترسی دارد و همین موجب حیرت مقامات شده است. در تصاویری که اداره امنیت عمومی یوتا از مونولیت منتشر کرده، به ‌نظر می‌رسد این شیء از چند ورقه‌ی فلزی ساخته شده است؛ به این جهت، مونولیت ظاهرا  کمی دارد.

مقاله‌ی مرتبط:

کویر همیشه دلخواه هنرمندان نامتعارف است؛ همچون فرانک ون زانت که از مواد دورریختنی در صحرای نوادا یک مسافرسَرا و خانه ساخته یا لئونارد نایت، هنرمند دیگری که اثر موسوم به «کوهستان رستگاری» او در جنوب شرقی لس‌آنجلس، در فیلم «به سوی طبیعت وحشی» به تصویر کشیده شده است. بااین‌حال دولت فدرال با پروژه‌هایی که بدون مجوز ساخته شوند برخورد سختگیرانه‌ای دارد. اداره امنیت عمومی یوتا در وب‌سایت خود عنوان داشت: «نصب سازه‌ها یا آثار هنری بدون مجوز در اراضی عمومی تحت مدیریت دولت فدرال غیر قانونی است.»

برخی تصور می‌کنند این مونولیت شباهت‌ زیادی به برخی آثار مجسمه‌سازان مینیمالیست از جمله جان مک‌کراکن دارد. مک‌کراکن،‌ هنرمند آمریکایی در سال ۲۰۱۱ در سن ۷۶ سالگی درگذشت. بااین‌حال دیوید زویرنر (سخنگوی گالری این هنرمند فقید) به گاردین گفت این سازه‌ی مرموز از کارهای مک‌کراکن نیست؛ اما ممکن است این قطعه اثر هنرمند دیگری باشد که به‌نوعی قصد ادای احترام به مک‌کراکن داشته است. البته زویرنر بعدا به نیویورک تایمز گفت  این اثر می‌تواند یکی از آثار مک‌کراکن باشد.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده