چاپگر زیستی دستی جدید؛ امیدی برای درمان سوختگی‌های شدید

پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۰
مطالعه 3 دقیقه
پژوهشگران کانادایی درراستای درمان سوختگی‌های عمیقی که سطح وسیعی از پوست را در برمی‌گیرد، دستگاهی ساخته‌اند که ورقه‌های پیش‌ساز پوست را به محل زخم تحویل می‌دهد.

گروهی از پژوهشگران کشور کانادا به‌طور موفقیت‌آمیزی چاپگر دستی سه‌بعدی پوست را مورد آزمایش قرار دادند که با چاپ سلول‌های جدید پوست به‌طور مستقیم در محل زخم، سوختگی‌های شدید را درمان می‌کند. اگرچه سیستم جدید در مراحل اولیه‌ی توسعه قرار دارد، ممکن است درنهایت راهی برای درمان بیمارانی فراهم کند که سوختگی‌هایشان چنان شدید است که پیوند پوست نیز درمورد آن‌ها کارآمد نیست. نتایج این مطالعه به‌تازگی در مجله‌ی Biofabrication منتشر شده است. اکسل گانتر، نویسنده‌ی ارشد مقاله از دانشگاه تورنتو می‌گوید:

چپ: نحوه‌ی استفاده از دستگاه؛ راست: نحوه‌ی تحویل جوهر زیستی به سطح زخم

برای غلبه‌بر این چالش‌ها، گروه پژوهشی دستگاهی دستی طراحی کرد تا ورقه‌های پیش‌سازی را مستقیما روی زخمی با هر شکل، اندازه و موقعیت بریزد. این دستگاه از یک جوهر زیستی مبتنی‌بر فیبرین استفاده می‌کند (پروتئینی که در لخته‌شدن خون نقش دارد) که با سلول‌های استرومال مزانشیمی (MSCs) غنی شده است؛ سلول‌هایی که از رشد سلول‌های محلی حمایت می‌کنند و به پاسخ ایمنی بدن کمک می‌کنند. این ترکیب پوستی مستقیما از غلتک نرم دستگاه روی محل زخم چاپ می‌شود. دکتر مارک جشکه، مدیر پزشکی مرکز سوختگی رز تیلی در مرکز علوم سلامت سانی‌بروک در تورنتو می‌گوید:

گانتر می‌گوید:

مطالب مشابه

نظرات