پژوهشگران چینی درحال ساخت یک هلیکوپتر برقی هستند

پژوهشگران چینی درحال ساخت یک هلیکوپتر برقی هستند

در کشور چین، پژوهشگران نخستین قدم را درجهت ساخت هلیکوپترهای برقی برداشته‌اند و درحال ساخت یک نمونه‌ی اولیه هستند.

طراحان چینی پژوهش‌های مقدماتی خود را درمورد توسعه‌ی هلیکوپتر برقی آغاز کرده‌اند و اکنون برای نشان دادن اهدافشان، درحال کار روی ساخت یک نمونه‌ی اولیه هستند. دنگ جینگ هوی، یکی از طراحان ارشد مؤسسه‌ی پژوهش و توسعه در جینگدیجن می‌گوید که پژوهشگران و مهندسان آزمایش اولیه‌ی روتور برقی دم را انجام داده‌اند. آن‌ها در حال تدارک دستگاه‌هایی هستند که بتواند روی یک هلیکوپتر دو تنی معمول در جریان پرواز آزمایشی مقدماتی سوار شود. مهندسان روتور اصلی دم هلیکوپتر و اجزای جعبه‌دنده‌ی مرتبط را برخواهند داشت و سپس یک روتور برقی دم را روی آن نصب خواهند کرد که به‌جای تکیه بر موتورهای معمولی، به‌صورت مستقل کار می‌کند.

هلیکوپتر

یک هلیکوپتر AC311 به‌عنوان پلتفرمی برای پژوهش درمورد هلیکوپترهای برقی عمل خواهد کرد

دنگ توضیح داد:

جایگزینی روتور معمولی دم با یک نسخه‌ی برقی، اولین گام ما درجهت کاوش و تأیید امکان‌سنجی یک هلیکوپتر تمام‌برقی است. مهندسان قصد دارند حدود دو سال را صرف آزمایش نحوه‌ی عملکرد روتور برقی دم کنند.

اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود، پژوهشگران برای آزمایش‌های بعدی موتور اصلی و روتور اصلی معمولی همان هلیکوپتر را با یک ژنراتور برقی، یک موتور برقی و یک روتور اصلی برقی جایگزین خواهند کرد.

طی دهه‌ی آینده، مهندسان هواپیمایی چین تلاش خواهند کرد تا هلیکوپتر تمام برقی بسازند. کلیدهای دستیابی به این هدف، موتورهای قوی‌تر و باتری‌های بادوام‌تر خواهد بود که جای موتورها و ژنوراتورهای برقی را خواهند گرفت. دنگ می‌گوید بزرگ‌ترین مزیت یک هلیکوپتر برقی آن است که به جعبه‌دنده به‌عنوان یکی از اساسی‌ترین و پیچیده‌ترین اجزای هلیکوپترهای معمولی نیاز نخواهد داشت. حذف جعبه‌دنده و استفاده از موتورهای برقی موجب کاهش وزن هلیکوپتر، ساده‌تر شدن ساختار، آسان‌تر شدن کنترل و نیز افزایش قابلیت اطمینان هلیکوپتر می‌شود.

نخستین پرواز دارای سرنشین هواگرد برقی در سال ۱۹۷۳ در استرالیا انجام شد. امروزه نیز تمام هواگردهای برقی، هنوز محدود به نمایش‌های آزمایشی هستند. براساس گزارش رسانه‌ها، نخستین هلیکوپتر برقی دارای سرنشین، هلیکوپتر Solution F/Chretien بود که به‌وسیله‌ی پاسکال کرتین، مهندس و خلبان فرانسوی-استرالیایی برای اهداف نمایش فناوری توسعه و ساخته شد. این هلیکوپتر نخستین پرواز خود را در اوت ۲۰۱۱ در فرانسه انجام داد. از آن زمان، چندین نمونه‌ی اولیه از هلیکوپترهای برقی پروازهای آزمایشی انجام داده‌اند؛ ولی هیچ‌یک از آن‌ها به تولید انبوه نرسید. وانگ یانان، سردبیر مجله‌ی Aerospace Knowledge توضیح می‌دهد که درمقایسه‌با یک هلیکوپتر معمولی، مدل‌های برقی دارای مزایای مختلفی نظیر ساختار ساده‌تر، کنترل بهتر، آلایندگی صفر و کاهش هزینه‌های عملیاتی هستند. به‌گفته‌ی او آینده‌ی هلیکوپترهای برقی بستگی به این امر دارد که آیا مهندسان می‌توانند سیستم‌های نیروی دارای عملکرد بالایی را بسازند.

ارزان‌ترین فروشنده بلیط هواپیما به تمام مقاصد دنیا را از طریق موتور جستجوی پرواز کجارو بیابید.
منبع inquirer.net
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده