شناسایی منشا سنگ‌های کبود استون‌ هنج

سه‌شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۵
مطالعه 4 دقیقه
بنای مرموز سنگی استون‌هنج اسرار زیادی را در دل خود جای داده که یکی از آن‌ها منشا سنگ‌های آن بوده است، اما اکنون پژوهشگران توانسته‌اند پرده از این راز بردارند.

حدود یک قرن پیش، یک زمین‌شناس و باستان‌شناس انگلیسی به نام هربرت هنری توماس در یک ادعای جنجال‌برانگیز عنوان کرد که منشا دقیق سنگ‌های استون‌هنج را شناسایی کرده است.

با اینکه از آن زمان تاکنون یافته‌ها و روش‌های تحقیقی هنری توماس همواره محل نقد و بحث بوده، اما به‌تازگی مشخص شده که تقریبا حق با او بوده است. یافته‌های جدید یک پروژه‌ی حفاری طاقت‌فرسای هشت‌ساله سرانجام مشخص کرد که خرسنگ‌های (تکه سنگ‌های بزرگی که در ساخت بناها مورد استفاده قرار می‌گیرد) مرموز استون‌هنج از کجا آمده‌اند.

نتایج مطالعه‌ی جدیدی که توسط پژوهشگران دانشگاه کالج لندن انجام گرفته است تأیید می‌کند که منشا سنگ‌های کبود استون‌هنج (با سازه‌های بزرگ‌تر سه سنگی از جنس سنگ سارسن در استون‌هیج اشتباه گرفته نشود)، تپه‌های پرسلی در نزدیکی پمبروکشر در غرب ولز است.

درواقع پژوهشگران در مقاله‌ی خود ادعا می‌کنند که دو معدن سنگ به نام‌های Carn Goedog و Craig Rhos-y-felin در تپه‌های پرسلی منشا دقیق زمین‌شناختی سنگ‌های کبود استون‌هنج هستند. اما موضوع جالب این است که این دو معدن تقریبا در فاصله‌ی ۲۳۰ کیلومتری استون‌هنج قرار دارند.

هربرت هنری توماس در یک قرن پیش پیشنهاد کرده بود که منشا سنگ‌های استون‌هنج در مکان دیگری، نزدیک دو معدن سنگ نام‌برده شده، یعنی Carn Menyn است. این مکان درواقع بزرگ‌ترین برون‌زد سنگ‌ دولریت در منطقه است.

البته با اینکه به نظر می‌رسد یکی از معماهای استون‌هنج حل شده باشد، معمای بزرگتر دیگری سر بر می‌آورد.

مایک پارکر پیرسون، باستان‌شناس دانشگاه کالج لندن می‌گوید:

تحقیقات پژوهشگران در سایت باستان‌شناسی نشان می‌دهد که از دو معدن سنگ موجود در منطقه، معدن Carn Goedog در شیب شمالی تپه‌های پرسلی منشا اصلی سنگ‌های کبود خال‌دار دولریت است درحالی‌که برون‌زد‌های موجود در Craig Rhos-y-felin منشا سنگ‌های ریولیت استون‌هنج است.

ما نمی‌دانیم که چرا تکه‌سنگ‌های کبود بسیار بزرگ پس از استخراج از برون‌زدهای معادن تپه‌های پرسلی بعد از پیمودن مسافت‌های شگفت‌انگیز از استون‌هنج سر در آورده‌اند. اما پژوهشگران در این زمینه‌ ایده‌هایی دارند، با اینکه همه‌ی آن‌ها بر پایه‌ی حدس و گمان است.

پیرسون در این مورد می‌گوید:

یکی از اعضای تیم تحقیقاتی، کالین ریچاردز، باستان‌شناس دانشگاه Highlands and Islands در اسکاتلند می‌گوید:

این تحقیق همچنین برآوردهای دقیقی در مورد زمان انجام این عملیات سنگین ارائه داده است. پژوهشگران در مقاله‌ی خود نوشته‌اند:

همچنین پژوهشگران گمان می‌برند که تخته‌سنگ‌های استون‌هنج برخلاف برخی نظریه‌های پیشین از راه دریا به مقصد نهایی خود منتقل نشده‌اند، چرا که به نظر می‌رسد انتقال از راه زمین بسیار کوتاه‌تر و سرراست‌تر بوده است.

با اینکه خرسنگ‌های استون‌هنج قطعا از مکانی در تپه‌های پرسلی استخراج شده‌اند، اما اینکه قبل از رسیدن به مقصد نهایی خود در چه شرایطی قرار داشته‌اند نیز خود یک معمای دیگر است، به‌خصوص باتوجه‌به اینکه در نزدیکی تپه‌های پرسلی یک سایت باستان‌شناسی به نام Banc Du قرار دارد که یک مکان گردهم‌آیی دیوارچینی‌شده بوده است.

پژوهشگران در گزارش خود نوشته‌اند:

به نظر می‌رسد معمای منشا اصلی سنگ‌های استون‌هنج حل شده باشد، بااین‌حال معمای داستان اصلی استون‌هنج هنوز تا حل شدن فاصله‌ی زیادی دارد.

پیرسون در مصاحبه‌ای عنوان کرده است:

مطالب مشابه

نظرات

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد