۲۵ درصد نیروی انسانی کارخانه‌های اسلحه‌ سازی چین با ربات جایگزین شده‌اند

۲۵ درصد نیروی انسانی کارخانه‌های اسلحه‌ سازی چین با ربات جایگزین شده‌اند

چین، کارگران کارخانه‌های مهمات‌سازی را با ربات‌ها جایگزین کرده است. به گفته‌ی مقامات، این تصمیم باعث کاهش خطاهای انسانی و افزایش بازدهی می‌شود.

 چین یکی از پیشروترین کشورهای جهان در زمینه‌‌ی استفاده از ربات‌ها و هوش مصنوعی است. سال گذشته نخستین دندانپزشکی به وسیله‌ی یک ربات انجام شد. چینی‌ها همچنین قصد دارند یک مرکز پلیس رباتیک با استفاده از ربات‌ها و هوش مصنوعی در پکن بسازند. هر دوی این اتفاقات نشان می‌دهند که چین می‌تواند تا سال ۲۰۳۰، در زمینه‌ی هوش مصنوعی به ابرقدرت جهان تبدیل شود.

چینی‌ها برای رسیدن چنین هدفی، باید از این فناوری به‌عنوان نیروی کار خود استفاده کنند و آن را با کارگران خود جایگزین کنند و اکنون این کشور به‌تازگی با بهره بردن از ربات‌ها و اتوماسیون (خودکارسازی) کارخانه‌های مهمات‌سازی، به چنین امر مهمی دست یافته است.

 ژو ژیانگ، پژوهشگری که با مرکز اتوماسیون شیاینگ متعلق به آکادمی علوم چین همکاری می‌کند، به نشریه‌ی ساوت چاینا مورنینگ پست گفت تقریبا ۲۵ درصد از کارخانه‌های مهمات‌سازی چین، دستگاه‌های هوشمند را جایگزین کارگران خود کرده‌اند. البته این تصمیم‌گیری به این دلیل نیست که چین می‌خواهد به‌سرعت به سوی فناوری هوش مصنوعی پیش برود؛ بلکه در این بخش، نیروی کار کمی وجود دارد و بسیاری از کارگران علاقه‌ای به کار در چنین محیط پرخطری ندارند. ژو می‌گوید:

با وجود حقوق و دستمزد بالا در این بخش‌ها، جوانان علاقه‌ای به فعالیت در کارخانه‌های‌ مهمات‌سازی ندارند.

البته جوانان چینی در این مورد باید هم واهمه داشته باشند. به گزارش ساوت چاینا مورنینگ پست، اتفاقات ناخوشایند زیادی در این صنعت، منجر به زخمی شدن و حتی مرگ کارگران شده است. به‌همین ترتیب به‌ دلیل نگرانی‌های امنیتی، بین ۲۰ تا ۳۰ کارخانه‌‌ی مهمات‌سازی در طی ۶۰ سال گذشته در نواحی دورافتاده و کم‌جمعیت ساخته شده‌اند. ژو می‌گوید:

یک جرقه کافی است که انفجاری بزرگ رخ بدهد و کارخانه را تبدیل به یک گودال کند. خطر آتش‌سوزی بزرگ‌ترین مسئله ما است.

با این حال، کارگران حتی قبل از وقوع چنین حوادثی، در هنگام کار در معرض مواد شیمیایی خطرناکی هستند و نیاز به ماسک و دستکش‌های مخصوص دارند. به‌همین جهت، نیازی به گفتن نیست که این شغل، می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای اتوماسیون باشد.

میزان بازدهی کارخانه‌جات مهمات‌سازی چین از زمان به‌کارگیری ربات‌ها حداقل بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصد افزایش یافته است

از زمانی که کارخانه‌های مهمات‌سازی چین به سوی هوش مصنوعی گرایش پیدا کرده‌اند. تولیدات آن‌ها تقریبا ۵ برابر بیشتر از کارگران انسانی بوده است؛ تولیدات مختلفی شامل گلوله‌های توپ، بمب‌های هدایت شده و موشک‌هایی که کارگران به‌راحتی نمی‌توانستند از عهده‌ی ساخت آن‌ها بربیایند. ربات‌ها خسته نمی‌شوند و نیاز به شیفت‌کاری و استراحت ندارند، آن‌ها می‌توانند نیروی کاری ایده‌آل برای کارفرمایان در صنعت‌های مختلف به ویژه صنایع اسلحه‌سازی و دیگر صنایع پرخطر باشند. ژو میزان بازدهی کارخانه‌های مهمات‌سازی را از زمان به‌کارگیری ربات‌ها حداقل بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصد تخمین می‌زند.

پروفسور هوانگ دگژین، از بخش اتوماسیون دانشگاه تسینگوا در پکن به ساوت چاینا مورنینگ پست، گفت:

ربات‌ها می‌توانند از انجام مشاغل خطرناک و خسته‌کننده‌ی صنعت مهمات‌سازی توسط کارگران جلوگیری کنند. اتوماسیون همچنین می‌تواند شغل‌های جدیدی همچون بهینه‌سازی خدمات کنترل، تعمیر و نگهداری و ارتقاء فنی تجهیزات پدید بیاورد. علاوه بر این، اتوماسیون مزیت دیگری هم دارد و آن، داشتن نیروی کاری قوی‌تر، سالم‌تر و شادتر است.

با وجود پیشرفت‌های هوش مصنوعی در زمینه‌ی ایمنی، نگرانی‌هایی در مورد پروسه‌ی ساخت مهمات وجود دارد. ژو در این مورد اشاره می‌کند که چین نمی‌خواهد کشوری باشد که با تولید مهمات روند جنگ‌ها را سرعت ببخشد. او همچنین می‌گوید توانایی‌های تولیدی جدید چین، می‌تواند کشورهای دیگر را هم به فکر پیشرفت و توسعه‌ی پروژه‌های مشابه بیندازد. به‌عنوان مثال، روسیه موشکی با کنترل هوش مصنوعی ساخته است و قصد دارد این فناوری را به وسایل نقلیه‌ی زمینی و هوایی (مشخصا وسایل نقیله‌ی جنگی) خود اضافه کند. ایالات متحده آمریکا هم در این زمینه، فعالیت‌های قابل‌ توجهی داشته است؛ این کشور در ماه آوریل سال گذشته، یک جنگنده‌ی مافوق‌ صوت اف-۱۶ را با موفقیت آزمایش کرد که مجهز به تجهیزات هوش مصنوعی پیشرفته‌ بود.

مهمات سازی در چین

با وجود حقوق و دستمزد بالا در کارخانه‌های مهمات‌سازی چین، نیروی کار زیادی جذب این صنعت نمی‌شود. در این صنعت پرخطر، کارگران زیادی جان خود را از دست داده‌اند

این واقعیت را که اتوماسیون می‌تواند موجب افزایش بازدهی شود و تأثیرات مثبتی بر جامعه داشته باشد، نمی‌توان نادیده گرفت؛ اما کارشناسان هشدار می‌دهند پیش از اینکه اتوماسیون به تمامی بخش‌ها نفوذ کند، باید تمهیدات احتیاطی اندیشه شود. جان ولفستال، یکی از اعضای پروژه‌ی مدیریت اتم (MTA) از دانشگاه هاروارد، می‌گوید در این زمینه احتیاط اولویت اصلی است. پروژه‌ی مدیریت اتم (MTA) پروژه‌ای است که پژوهش‌هایی در مورد قوانین و مقررات بین‌المللی مربوط به سلاح‌های اتمی، انرژی هسته‌ای و عدم گسترش سلاح‌های کشتار جمعی و خلع سلاح هسته‌ای انجام می‌دهد. در این پروژه، گروهی بین‌المللی از دانشمندان، پژوهشگران و متخصصان شرکت دارند. ولفستال گفت:

مزایای احتمالی هوش مصنوعی بی‌شمارند؛ اما این مزایا می‌توانند، خطرات بی‌نهایت زیادی هم در پی‌داشته باشند.

منبع futurism
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده