رویداد اکتبر اپل چه زمانی برگزار می‌شود و چه انتظاری از آن داریم

پنج‌شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰
مطالعه 9 دقیقه
براساس شواهد مطمئن، اپل به‌زودی رویدادی ویژه برای رونمایی از محصولات جدید خود برگزار خواهد کرد؛ تاریخ این مراسم چه زمانی خواهد بود و چه انتظاری از آن داشته باشیم؟

هنگامی که رویداد معمول سپتامبر اپل به پایان رسید، دو اتفاق به وقوع پیوست. خارج از شرکت، هواداران براساس شواهدی که قبلا منتشر شده بود، به انتظار رویداد بعدی این شرکت و معرفی محصولات سخت‌افزاری بیشتر نشستند و خود اپل نیز در داخل شرکت مشغول کار روی دعوتنامه‌ی مرموز مراسم بعدی‌اش شد.

با چشم دوختن به آینده، آنچه طرفداران را خوشحال می‌کند، وجود شواهد محکم مبنی بر برگزاری قریب‌الوقوع رویدادی ویژه از سوی اپل است. هرچند اکتبر سال گذشته شاهد برگزاری هیچ رویدادی نبودیم؛ اما براساس دلایلی که در ادامه شرح خواهیم داد، می‌توان اطمینان داشت که اپل در اکتبر امسال و تنها یک ماه پس از معرفی آیفون ۲۰۱۸، رویدادی دیگر برگزار خواهد کرد. علاوه‌بر این، شواهد تاریخی قابل توجه‌ نیز احتمال برگزاری این رویداد را تقویت می‌کنند. با این حال، برخلاف رویداد سپتامبر که تاریخ برگزاری آن به‌راحتی قابل حدس بود، همین شواهد تاریخی، پیش‌بینی یک تاریخ واحد را دشوارتر کرده‌اند.

تلاش برای پیش‌بینی یک تاریخ

استیو جابز در پنجم اکتبر ۲۰۱۱ و یک روز پس از برگزاری رویداد اکتبر اپل که در آن سیری و آیفون ۴ اس معرفی شدند، از دنیا رفت. در هفت سالی که از آن زمان تاکنون می‌گذرد، کوپرتینویی‌ها چهار رویداد اکتبر برگزار کرده‌اند. از این بین، سه رویداد در هفته‌ی چهارم ماه برگزار شدند و تنها رویداد اکتبر ۲۰۱۴ بود که هفته‌ی سوم ماه برای برگزاری آن درنظر گرفته شد. از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴، اپل روز سه‌شنبه را برای برگزاری رویدادهای اکتبر خود تعیین و رویداد اکتبر ۲۰۱۶ را نیز در روز پنجشنبه برگزار کرد. در هفت سال گذشته (با احتساب امسال)، رویداد اکتبر تنها در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ برگزار نشد.

هرچند در سال ۲۰۱۵ رویداد اکتبری برگزار نشد؛ اما اپل در ۱۳ اکتبر آن سال آی‌مک رتینا 4K را به‌همراه مجیک ماوس ۲ و مجیک ترک‌پد ۲ معرفی کرد و دو هفته بعد در ۲۶ اکتبر، نسل چهارم اپل‌تی‌وی نیز از راه رسید. هرچند به‌صورت منطقی می‌توان لوازم جانبی و ستاپ‌باکس را دستگاه‌هایی فاقد اهمیت برای معرفی در رویدادی مجزا درنظر گرفت؛ اما Apple نسخه‌ی به‌روزرسانی‌شده‌ی آی‌مک را همچون مک‌بوک پرو در سال ۲۰۱۸ صرفا با یک بیانیه‌ی مطبوعاتی رونمایی کرد. سال گذشته نیز هیچ رویدادی در ماه اکتبر در کار نبود و هیچ محصولی نیز در آن ماه عرضه نشد.

با نگاه به تقویم درمی‌یابیم که سامسونگ رویداد معرفی دستگاه جدید گلکسی جدید خود را روز پنجشنبه ۱۱ اکتبر (۱۹ مهر) برگزار خواهد کرد؛ در نتیجه اپل قطعا این تاریخ را از تقویم‌های خود خط زده است. همچنین براساس اعلام خود اپل می‌دانیم که پیش‌فروش و عرضه‌ی آیفون  XR  به‌ترتیب از ۱۹ اکتبر (۲۷ مهر) و ۲۶ اکتبر (۴ آبان) آغاز خواهد شد. این دو تاریخ هر دو در روز جمعه هستند و در نتیجه گوشی‌ها از شنبه ۲۷ اکتبر (۵ آبان) به دست مشتریان خواهند رسید.

فرآیند طاقت‌فرسای عرضه و فروش گوشی

تحویل حجم عظیم گوشی‌های فروخته‌شده به مشتریان، وظیفه‌ای به‌شدت سنگین است و اپل برای انتقال آن‌ها به ناوگانی از هواپیماهای باربری نیاز دارد. اپل امسال دست به معرفی مدلی میان‌رده از گوشی هوشمند خود به نام آیفون XR زد که قیمت آن از ۷۴۹ دلار آغاز می‌شود؛ یعنی ۲۵۰ دلار کمتر از آیفون XS. انتظار می‌رود که با این تفاوت قیمت، مدل میان‌رده‌ی آیفون به پرفروش‌ترین آیفون امسال تبدیل شود. تحلیلگرانی چون مینگ چی کو برآورد می‌کنند که اپل تا پایان سال جاری در مجموع نزدیک به ۸۵ میلیون آیفون جدید از هر نوع بفروشد و احتمالا بیش از نیمی از این فروش متعلق به آیفون XR خواهد بود.

بنابراین، هرچند این ارقام تخمینی به‌طور مشخص حداکثر تا سال ۲۰۱۹ را پوشش می‌دهند؛ اما همچنان به‌صورت منطقی می‌توان انتظار داشت که بخش عمده‌ی گوشی‌ها هنگام عرضه‌ی آن‌ها به فروش برود. در نتیجه، احتمالا از ۲۶ اکتبر در حدود ۳۰ میلیون جعبه آیفون XR در مسیر تحویل به مشتریان قرار خواهند گرفت. در سال ۲۰۱۴ هنگام عرضه‌ی آیفون ۶، شواهد غیررسمی حاکی از آن بودند که اپل به‌منظور حمل گوشی‌ها، بین ۲۰ تا ۳۰ هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ کرایه کرده است. براساس برآوردها، هر هواپیما حامل ۱۹۵ هزار آیفون بود.

توانایی اپل در فروش این حجم از گوشی و عرضه‌ی تمام آن‌ها در یک زمان قابل تحسین است. با این حال، تحویل گوشی‌ها و سپس عرضه‌ی مدل‌های جدید آیپد پرو یا آی‌مک در همان زمان و به‌ خدمت گرفتن هواپیماهای بیشتر برای حمل آن‌ها، اقدامی غیرعقلانی و نه تحسین‌برانگیز خواهد بود.

فن نمایش و اجرا

اپل با هوشمندی می‌داند که چه هنگام باید دست به عرضه‌ی محصولاتش بزند تا بیشترین تبلیغات و توجهات را به آن‌ها جلب کند. برخی ممکن است این‌گونه استدلال کنند که کوپرتینویی‌ها قبلا آیفون XR را معرفی کرده‌اند؛ اما در ۱۹ و ۲۶ اکتبر (تاریخ پیش‌فروش و عرضه)، شاهد جلب توجهات بسیاری به این گوشی خواهیم بود. هیچ کس نمی‌تواند بگوید که اپل به‌محض فرارسیدن زمان عرضه‌ی آیفون XR، قادر به برگزاری یک رویداد دیگر نخواهد بود؛ اما برگزاری این رویداد برای شرکتی چون اپل نامحتمل به‌نظر می‌رسد.

علاوه‌بر این، یک رویداد دیگر خارج از کنترل اپل به نام کنفرانس سالانه‌ی Jamf از ۲۳ تا ۲۵ اکتبر (یک تا سه آبان) برگزار خواهد شد. Jamf سیستمی برای مشتریان سازمانی و تجاری با هدف مدیریت تعداد بی‌شمار دستگاه‌های iOS است. بنابراین، برخی از افرادی که  احتمالا به تماشای مراسم معرفی آیپد پرو جدید علاقه دارند، به مدت سه روز درگیر کنفرانس یادشده خواهند بود.

در صورتی که افراد حاضر در کنفرانس jamf به‌طور کامل نسبت به هر نوع دستگاه جدید iOS توجیه شده باشند،  می‌توان به‌صورت منطقی انتظار داشت که اپل رویداد خود را برای برگزاری پیش از این کنفرانس زمان‌بندی کرده باشد. اگر سال‌هایی را که اپل رویداد اکتبری برگزار نکرد، به‌حساب نیاوریم، تنها یک کنفرانس Jamf باقی خواهد ماند که پس از رویداد ویژه‌ی اکتبر برگزار شده است. در آن سال (۲۰۱۴) کنفرانس Jamf پنج روز پس از رویداد ۱۶ اکتبر اپل برگزار شد. به جز آن سال، کنفرانس یادشده در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ تقریبا یک هفته قبل از رویداد اکتبر برگزار شد. علاوه‌بر موارد اشاره‌شده، یک حقیقت تاریخی دیگر نیز در رابطه با تاریخ برگزاری رویداد پیش‌روی اپل وجود دارد. از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶َ، یعنی آخرین سالی که اپل رویداد اکتبر را برگزار کرد، به جز یک استثناء دعوتنامه‌ها درست یک هفته قبل از برگزاری رویداد اکتبر ارسال شدند. در سال ۲۰۱۴، اپل دعوتنامه‌های رویداد ۱۶ اکتبر را هشت روز قبل از برگزاری آن یعنی ۸ اکتبر ارسال کرد.

تاریخ یادشده همچنین به اپل امکان می‌دهد تا بدون بارگیری بلافاصله و بیش از حد هواپیماهای کرایه‌شده، مراسمی بزرگ را برای معرفی آیپد جدید برگزار کند. پیش‌بینی می‌شود پیش‌فروش و عرضه‌ی آیپدهای جدید به‌ترتیب از پایان اکتبر و ماه نوامبر آغار شود.

چه انتظاری از رویداد اکتبر ۲۰۱۸ داریم

در حال حاضر به لطف شایعات متعدد و قابل اطمینانی که از سوی زنجیره‌ی تامین و دیگر منابع منتشر شده‌اند، از آنچه در رویداد اکتبر ۲۰۱۸ اپل معرفی خواهد شد، کمابیش اطلاع داریم. همان منابعی که پیش از رویداد سپتامبر دست به افشای جزئیات مربوط به سه آیفون ۲۰۱۸ و اپل واچ سری ۴ زدند، به معرفی محصولات بیشتر از سوی اپل تا پیش از پایان امسال اشاره کرده‌اند.

برهمین اساس، آیپد‌های جدید با اقتباس از مولفه‌های طراحی آیفون ۱۰ نظیر کاهش قابل ملاحظه‌ی حاشیه‌های دور نمایشگر معرفی خواهند شد. علاوه‌بر این، مینگ چی کو نیز ادعا می‌کند که مدل ۱۲.۹ اینچی آیپد پرو به‌روزرسانی و در کنار آن از یک مدل کاملا جدید ۱۱ اینچی رونمایی خواهد شد. انتظار می‌رود این دو مدل علاوه‌بر حاشیه‌های کم، مجهز به سیستم احراز هویت فیس آیدی و احتمالا رابط هوشمند جدید و درگاه USB-C به جای لایتنینگ باشند.

آیپد پرو در حال حاضر در دو اندازه‌ی ۱۰.۵ و ۱۲.۹ اینچ عرضه می‌شود. اپل مدل کوچکتر را جایگزین آیپد پرو اورجینال ۹.۷ اینچی کرد و مدل بزرگتر ۱۲.۹ اینچی نیز تاکنون در دو نسل عرضه شده است. انتظار می‌رود اپل امسال حاشیه‌های مدل ۱۲.۹ اینچی را کاهش دهد تا نمایشگر، قابل قرارگیری در بدنه‌ای کوچکتر باشد و در عین حال مدل جدید ۱۱ اینچی را جایگزین مدل ۱۰.۵ اینچی کند.

هرچند به اندازه‌ی آپید، شایعات چندانی درباره‌ی مک‌ها وجود ندارد؛ اما کو مدعی است که آی‌مک‌ها به‌زودی با نمایشگر بهبودیافته به‌روزرسانی خواهند شد. اپل در ماه ژوئیه نسل جدید مک‌بوک پروهای ۱۳ و ۱۵ اینچی را با نمایشگر TrueTone، ویژگی هی سیری و پردازنده‌های قدرتمندتر معرفی کرد. در نتیجه به‌صورت منطقی می‌توان انتظار داشت که پس از گذشت تقریبا یک سال‌ونیم، کامپیوترهای رومیزی جدید اپل به‌زودی برخلاف مک‌بوک پروها در رویدادی ویژه معرفی شوند.

پیش‌بینی می‌شود مک‌بوک ارزان‌قیمت مجهز به تاچ آیدی (بدون تاچ بار) که از چندی پیش شایعات آن به گوش می‌رسد، احتمالا جانشین مک‌بوک ۱۲ اینچی شود. همچنین براساس شایعات، پس از سال‌ها سرانجام نسخه‌ای جدید از مک مینی، دیگر کامپیوتر رومیزی اپل با بازطراحی حرفه‌ای در رویداد اکتبر معرفی خواهد شد.

شما کاربران زومیت چه انتظاری از رویداد اکتبر اپل دارید؟

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود