گربه‌های ملوس خیابان، قاتلانی بی‌رحم هستند

دوشنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۵
مطالعه 2 دقیقه
گربه نارنجی درحال جیغ کشیدن
پژوهشگران ثابت کرده‌اند که گربه‌های دوست‌داشتنی اطرافمان، ماشین‌های کشتار توقف‌ناپذیری هستند که در انقراض گونه‌های فراوانی نقش دارند.
تبلیغات

اگر به شما بگویند شکارچی تمام عیاری را تصور کنید، ممکن است کوسه سفید بزرگ، ببر یا شاهین به ذهنتان بیاید، اما یکی از حریص‌ترین شکارچیان روی زمین به خانه شما بسیار نزدیک‌تر است: گربه خانگی.

پژوهش جدیدی نشان می‌دهد چگونه گربه‌های آزاد (ازجمله گربه‌های اهلی و رمیده) یکی از متنوع‌ترین رژیم‌های غذایی را در میان شکارچیان روی زمین دارند و حداقل ۲۰۸۴ گونه حیوانی مختلف را می‌خورند.

به‌گزارش آی‌اف‌ال ساینس، رژیم غذایی گربه‌ها شامل ۹ درصد از پرندگان شناخته‌شده، ۶ درصد از پستانداران شناخته‌شده و ۴ درصد از گونه‌های خزنده شناخته‌شده و برخی از حشرات و دوزیستان است. نویسندگان مطالعه در مقاله خود می‌نویسند: «یافته‌های ما نشان می‌دهد گربه‌ها شکارچیان غیراختصاصی هستند و اساسا هر نوع حیوانی را که بتوانند شکار کنند یا لاشه آن را بخورند، مصرف می‌کنند.»

گربه‌ها اساسا هر نوع حیوانی را که بتوانند شکار کنند یا لاشه آن را بخورند، مصرف می‌کنند

پژوهشگران برای رسیدن به یافته‌های خود بیش از ۵۰۰ مطالعه گذشته را بررسی کردند که در زمینه‌ی رژیم غذایی گربه‌ها انجام شده بود. آن‌ها شواهدی از خورده شدن حیوانات بزرگی مانند شترمرغ، لاک‌پشت سبز دریایی و گاو اهلی را پیدا کردند (احتمالا از لاشه آن‌ها تغذیه کرده بودند). در شاهکاری مشابه، دانشمندان گربه‌ای را درحال خوردن لاشه کانگورویی کامل مشاهده کرده بودند.

آشکار است که یافته‌های مطالعه جدید خبر خوبی برای حفاظت از حیات‌وحش نیست. طبق تخمین مطالعه جدید تا ۳۴۷ (۱۶٫۶۵ درصد) از گونه‌هایی که توسط گربه‌ها خورده می‌شوند، ازنظر حفاظتی وضعیت نگران‌کننده‌ای دارند. درصد گونه‌های طعمه‌ی درمعرض تهدید در اکوسیستم‌های جزیره‌ای به‌طور قابل‌توجهی بالاتر است. به‌عنوان مثال، در نیوزیلند پژوهش‌های انجام‌شده در دهه ۱۹۷۰ نشان داد گربه‌های محلی در انقراض حداقل شش گونه پرنده بومی و بیش از ۷۰ زیرگونه محلی‌شده نقش داشتند.

با توجه به اینکه گربه‌ها با ۲۶ درصد از انقراض پرندگان، پستانداران و خزندگان در سراسر جهان ارتباط داشته‌اند، تنوع بالای گونه‌های با نگرانی حفاظتی در رژیم غذایی گربه‌ها (۱۶٫۶۵ درصد) نگران‌کننده است و آن‌ها به‌عنوان تهدیدهای مهم برای بسیاری از گونه‌های تهدیدشده درنظر گرفته می‌شوند.

در کنار تنوع رژیم غذایی گربه‌ها، تعداد تلفات حیوانی نیز چشمگیر است. طبق تخمین مطالعه‌ای که سال ۲۰۲۲ منتشر شد، گربه‌های خانگی هر سال فقط در بریتانیا ۱۶۰ تا ۲۷۰ میلیون حیوان را می‌کشند. در استرالیا، گربه‌ها هر سال علت مرگ حدود ۶۵۰ میلیون خزنده هستند. در این شرایط عجیب نیست که برخی از مناطق برای محافظت از حیات وحش بومی خود علیه گربه‌ها اقدام کرده‌اند. در سال ۲۰۲۱ یکی از حومه‌های شرقی ملبورن استرالیا رفت‌وآمد گربه‌ها را در طول شبانه‌روز ممنوع کرد و به صاحبان گربه‌ها دستور داد گربه‌های خود را همیشه درون فضاهای بسته نگه دارند.

بنابراین، دفعه بعد که گربه شما خودش را برایتان لوس کرد و صدای خرخر تولید کرد، فراموش نکنید در حضور قاتلی بی‌رحم و خونسرد هستید که تهدید قابل‌توجهی برای جانوران دیگر به‌شمار می‌رود.

یافته‌های مطالعه در مجله‌ی Nature Communications منتشر شده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات