دانشمندان برای اولین بار دورگه سگ و روباه را شناسایی کردند

شنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۴
مطالعه 2 دقیقه
دورگه سگ و روباه
اولین دورگه شناخته‌شده بین روباه پامپاس و سگ خانگی در برزیل کشف شد. این موجود شگفت‌انگیز از ویژگی‌های ظاهری و رفتاری هر دو حیوان برخوردار است.
تبلیغات

همان‌طور که شهرها رشد می‌کنند و به مناطقی گسترش پیدا می‌کنند که قبلاً نواحی روستایی بودند، نه تنها انسان و حیات وحش، بلکه حیوانات اهلی و حیوانات وحشی در تماس با هم قرار می‌گیرند. درحالی‌که این امر می‌تواند باعث مشکلاتی مانند گسترش بیماری شود، می‌تواند پیامدهای ناخواسته دیگری نیز داشته باشد.

یکی از پیامدهای این امر، تلاقی میان جانورانی است که قبلاً در محدوده مشترکی قرار نداشتند. اکنون برای اولین بار پژوهشگران موجود دو رگه‌ای را پیدا کرده‌اند که حاصل آمیزش میان روباه پامپا و سگ اهلی است.

به گزارش آی‌‎اف‌‎ال ساینس، در سال ۲۰۲۱، پس از اینکه جانوری ماده با اتومبیل برخورد کرد، به مرکز محافظت و توانبخشی حیوانات وحشی در بیمارستان دامپزشکی دانشگاه فدرال ریو گرانده جنوبی برزیل منتقل شد. با توجه به ظاهر غیرمعمول و ویژگی‌های او که هم شبیه سگ اهلی و هم شبیه خانواده گرگ‌ها بود، تیم تصمیم گرفت ژنتیک او را بررسی کند.

چهار گونه از سگان وحشی در ریو گرانده جنوبی زندگی می‌کنند که می‌توانسته‌اند در ایجاد جانور دورگه نقش داشته باشند. اولین مورد سگ وحشی آمریکای جنوبی است که محدوده‌ی زندگی آن شامل منطقه‌ای نمی‌شود که در آن جانور دورگه پیدا شد. بدین‌ترتیب، سه گونه باقی می‌مانند که در منطقه وسیع‌تری اطراف واکاریا زندگی می‌کنند که جانور مذکور در آنجا پیدا شد: گرگ یال‌دار، روباه خرچنگ‌خوار و روباه پامپا.

گرگ یال‌دار رد شد، زیرا این جانور بزرگ‌ترین گونه از خانواده سگان در آمریکای جنوبی است و شکل و اندازه آن با حیوان دورگه ناسازگار بود. دو مورد باقی‌مانده یعنی روباه خرچنگ‌خوار و روباه پامپا به‌طورکلی شبیه جانور دورگه هستند، اما خز هردو خاکستری‌ است درحالی‌که جانور دورگه سیاه بود و چند تار موی سفید لای موهای سیاه او دیده می‌شد.

پژوهشگران ژنتیک جانور دورگه را بررسی کردند و آن را با سه گونه احتمالی از سگان که در آن ناحیه پیدا شده بود و همچنین با سگ‌های اهلی مقایسه کردند. آن‌ها متوجه شدند که او دارای ۷۶ کروموزوم است، درحالی‌که سگ‌های اهلی ۷۸ کروموزوم دارند و روباه‌های پامپا ۷۴ کروموزوم دارند. بنابراین، فرزند حاصل از آمیزش بین سگ اهلی و روباه پامپا ۷۶ کروموزوم خواهد داشت. نتایج نشان داد روباه پامپا مادر جانور دورگه بوده و پدرش سگی اهلی از نژاد نامشخص بوده است.

روباه پامپا (Lycalopex gymnocercus) به جنس روباه‌های آمریکای جنوبی (Lycalopex) تعلق دارد. این امر نشان می‌دهد امکان تولیدمثل میان اعضای گروه روباه‌های آمریکای جنوبی و سگان وجود دارد. سگ‌های اهلی از زیرگونه کنیس فامیلیاریس هستند.

جانور دورگه‌ی سگ و روباه در مرکز محافظت و توانبخشی حیوانات وحشی بهبود پیدا کرد و سپس به مرکز حفاظتی در سانتا ماریا در برزیل منتقل و سپس متأسفانه امسال به دلایلی نامعلوم تلف شد.

این مطالعه در مجله‌ی Animals منتشر شده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات